לוגו יוזמה

אבחון תעסוקתי כבסיס לשיקום ושילוב


היות ותעסוקה הינה אחד מהנדבכים החשובים ביותר בחיינו, בחיי הקהילה שלנו ובאופן בו אנחנו תופשים את עצמנו, שיקום תעסוקתי הוא חלק הכרחי לשיקומו של כל אדם בעל מגבלה. את השיקום התעסוקתי, מקדים אבחון תעסוקתי, אשר מטרתו, להגדיר את יכולותיו של האדם המוגבל באופן אובייקטיבי, לבחון כיצד הן משתלבות ברצונותיו ובשאיפותיו ואיזה הדרכות או הכוונה תידרשנה לו על מנת להשיג את מטרותיו אלה. במקרים אחרים, אבחון תעסוקתי יכול לקבוע צורך בהדרכות בסיסיות יותר, כמו הקניית הרגלי עבודה או הכנה לשוק העבודה, אשר אינן עוסקות בפן המקצועי, אלא מתחילות את התהליך בשלב מוקדם יותר. גופים מקצועיים שונים, כמו יוזמה דרך הלב, לדוגמה, מלווים את האדם המוגבל לאורכו של כל התהליך, מרמת האבחון התעסוקתי ועד להשתלבות בשוק העבודה, ואף לאחר מכן, בתקופת העסקתו.

אבחון תעסוקתי לאנשים עם מגבלות מול האבחון התעסוקתי "רגיל"

מובן מאליו, כי האבחון התעסוקתי המיועד לאנשים עם מגבלות שונות, שונה מהאבחון הרגיל, והוא שם את מרכזי הכובד שלו במקומות שונים. למשל, האבחון התעסוקתי הרגיל יתמקד בקריירה העתידית שאותה ירצה המאובחן לפתח, בעוד שהאבחון התעסוקתי השיקומי יעסוק במגבלות הקיימות ובכיצד ניתן להתגבר עליהם באמצעות תהליך השיקום התעסוקתי. מובן מאליו, כי מאחר ומדובר באדם, אשר במרבית המקרים, עשוי שלא להיות מודע ליכולותיו הקיימות, האבחון התעסוקתי יצטרך להיות מקיף, מקצועי ומעמיק יותר.

מה עוד כולל שיקום תעסוקתי?

השיקום התעסוקתי, אשר אבחון תעסוקתי נחשב לחלק חיוני בו, איננו מסתיים בהכוונת האדם ובשליחתו לדרכו, אלא כולל סל שלם של סוגי סיוע אפשריים, על פי הצרכים הספציפיים של המשתקם. זה יכול להתחיל בהשלמת השכלה נדרשת, להמשיך בהדרכות להקניית הרגלי עבודה ובהשמה במסגרות תעסוקה מוגנת או בשוק התעסוקה הפתוח ולהסתיים בליווי מתמשך ובסיוע למשתקם לעמוד באתגרים שמקום העבודה החדש שלו עשוי להציב בפניו. בשום שלב משלבי תהליך השיקום התעסוקתי, המשוקם איננו נשאר ללא ליווי ותמיכה של הגורם המטפל. ליווי מסוג זה מבטיח כי המשוקם יצליח להתמודד עם תעסוקתו באופן הטוב והיעיל ביותר.

אבחון תעסוקתי | יוזמה דרך הלב