לוגו יוזמה

ליווי תעסוקתי - אבן יסוד בשיקום ובשילוב המטופל בסביבתו


רכישת אמצעי לקיום והשתלבות בשוק התעסוקה חשובים לכל אדם, אולם, כאשר מדובר בעולים חדשים, אסירים משוחררים, אנשים הסובלים ממגבלות פיזיות, מנטאליות או נפשיות ומקרים דומים, ההשתלבות הופכת לקשה, ולעיתים, אף לבלתי אפשרית. יתר על כן, לתעסוקה ישנה השפעה רבה מאד, לא רק על מצבו הכלכלי של העובד, אלא אף על מצבו הנפשי, בטחונו העצמי, הדרך בה הוא תופש את עצמו ואת מקומו בחברה וכד'.

עובדים אשר נפלטו משוק העבודה לפני שנים וכעת נדרשים לשוב אליו (כעקרות בית או אנשים המתמודדים עם מגבלות שונות), עלולים לגלות, כי עולם התעסוקה, כפי שזכרו אותו, איננו קיים עוד, כי כל הכישורים בהם הם עשו שימוש בעבר כבר אינם רלוונטיים, והדלתות נטרקות בפניהם האחת אחרי השנייה. ליווי תעסוקתי יכול להקל על השתלבותו של העובד שוב בשוק עבודה, בעיקר, כי, ליווי תעסוקתי מסוגים מסוימים, למשל, כמו זה של יוזמה דרך הלב, מהווה חלקם מתוכנית סל שיקום כוללת, אשר תפורה במיוחד לצרכיהם של אנשים המתמודדים עם מגבלות נפשית, פיזת או חושית.

 

מהו ליווי תעסוקתי ומי נזקק לו?


כיום, כאשר גם אנשים בעלי רצף תעסוקתי מתקשים למצוא מקום עבודה, על אנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית , פיזית או חושית המתקשים להשתלב במעגל העבודה, קשה המשימה שבעתיים. בעולם התעסוקה, כמו בתחומים אחרים, ישנם "אופנות" הנוגעות לדרכי חיפוש העבודה, לצורת כתיבת קורות החיים, לקודי לבוש הנדרשים בראיונות עבודה, לתשובות "נכונות" או "שגויות" אותן ניתן לענות בעת הריאיון וכן הלאה. אדם שנפלט אל מחוץ למעגל העבודה ולא היה בתוכו מספר חודשים (שלא לדבר על שנים), יתקשה מאד בפילוס דרכו לשם חזרה בכוחות עצמו וללא הכוונה.

האם הליווי התעסוקתי מסתיים ברגע הקבלה לעבודה?


מובן שלא. אמנם ליווי תעסוקתי מטרתו לסייע למקבל אותו למצוא מקום עבודה ולהתקבל אליו, אך לרוב, שם רק מתחילה העבודה הקשה, אשר כוללת אתגרים שחלקם הגדול נובע מחוסר ניסיונו של מקבל העבודה במסגרות תעסוקתיות עכשוויות. הבעיות יכולות להתבטא בחוסר הבנת ההיררכיה הארגונית, ב"קצרים" על בסיס חוסר יכולת לעבוד בצוות, ביחסי אנוש "חלודים" או בכל אתגר אחר שעלול לנבוע מהעובד עצמו או מהארגון בו הוא מנסה להשתלב. ללא הליווי התעסוקתי, סביר להניח כי לא יעבור זמן רב, והעובד ימצא את עצמו נפלט שוב אל מעגל האבטלה ומחפשי העבודה.

ליווי תעסוקתי

ליצירת קשר עם תוכנית יוזמה השאירו פנייתכם כאן