לוגו יוזמה

תעסוקה נתמכת מהי?


האם תמיד אמרו לכם שאתם מיוחדים מדי? שאתם לא יכולים לעבוד וללמוד כמו כולם? שלנצח נועדתם להיעזר ולהיתמך לחלוטין על ידי אחרים? הגיע הזמן שתוכיחו לכולם, והכי חשוב, לעצמכם, שזה לא נכון. תעסוקה נתמכת היא אפשרות נהדרת לאדם בעל מוגבלויות להיות עצמאי ולדאוג לעצמו, תוך שיפור ושיקום דימויו העצמי ומעמדו בחברה. על כל זאת ועוד, נרחיב בהמשך.

 

אז מה זה בעצם תעסוקה נתמכת?

 

תעסוקה נתמכת, לפי הגדרת משרד הכלכלה היא תעסוקה שלא במסגרת מוגנת או מרכז עבודה שיקומי, אשר מתבצעת במקומות עבודה בקהילה, בליווי של גורם שיקומי אשר מקשר בין המועסק למעסיק ועוזר למועסק להשיג ולשמור על מקום העבודה. תעסוקה מוגנת מתאימה לאדם עם מוגבלות אשר אינו יכול להשתלב באופן עצמאי בסביבת עבודה רגילה ונדרש לליווי והדרכה. כמובן, יש לברר דרך ביטוח לאומי האם אתה זכאי לתעסוקה מוחלטת, ולאחר מכן – אתה מוכן לפעולה.

 

מה לחפש בעבודה שלי?

 

לקבלת עבודה הנחשבת כתעסוקה נתמכת ניתן לפנות לביטוח לאומי, אך ניתן גם לחפש עבודה דרך ארגונים שונים. בחיפוש העבודה, חשוב לוודא כי היא מתאימה לתנאים שאתה זקוק להם בכדי לעבוד במיטב יכולתך, וחשוב גם לוודא כי בעבודה ישנה תמיכה מספקת. שוב, מידת התמיכה הנחוצה תלויה בעובד, ויכולה לנוע מבקרה ומתן עזרה במידת הצורך, להדרכה מלאה של העובד איך להשתלב בשוק העבודה ואיך להיות עצמאי, ובכך לחזק את בטחונו העצמי של העובד. אל תשכח – חשוב מאד שתמצא את המקום המתאים ביותר עבורך.

 

אז מאיפה מתחילים?

 

כפי שציינו קודם, ניתן לקבל תעסוקה נתמכת דרך ביטוח לאומי, אך אנו ממליצים לפנות לארגונים וחברות אשר מתמחים בהעסקת אנשים עם מוגבלויות בכדי לקבל יחס אישי ומותאם, כשהמובילה בהן היא "יוזמה דרך הלב". חברה זו מתמקת ומתמחת בעיקר בתעסוקה נתמכת ושילוב אנשים עם מוגבלויות בשוק העבודה, ומציאה מסלולים שונים ומגוונים המתאימים לכל צורך וסיוע לו זקוק העובד לעתיד. כמו כן, במרבית המסלולים המוצעים יש דגש מיוחד על חיזוק הערך העצמי והפוטנציאל. אז קדימה, תוכיחו לעצמכם שאתם יכולים הכל.

 

יוזמה דרך הלב | תעסוקה נתמכת