לוגו יוזמה

סל שיקום כמנוף להתפתחות, צמיחה ומציאת משמעות לחיים על אף המחלה


החוק לשיקום נכי נפש בקהילה משנת התש"ס 2000 קובע שכל אדם הנאלץ להתמודד עם מגבלה נפשית, יכול להסתייע במערך השיקום שבקהילה כמנוף לקידום התהליך השיקומי. לצד ההתמודדות עם מגבלותיה של המחלה, עשוי השיקום להוות תהליך של התפתחות, צמיחה ומציאת משמעות לחיים על אף המחלה.
 

יוזמה דרך הלב, ארגון המתמחה בשיקום תעסוקתי ושילוב אנשים המתמודדים עם מוגבלות חושית, פיזית או נפשית בשוק העבודה הפתוח, מסבירים שכל מי שמלאו לו 18 שנה, ושנקבעו לו על ידי המוסד לביטוח לאומי שיעורי נכות של 40% או יותר בגין מגבלה נפשית, זכאי לקבלת סל שיקום ויכול לפנות לצורך זה אל וועדת השיקום האזורית.
 

הגוף המסבסד את סל השיקום הוא משרד הבריאות, אך בפועל יישנם גופים שונים כמו עמותות, חברות פרטיות וארגונים, המעניקים את השירות ועובדים בכפוף למשרד הבריאות.

 

סל שיקום: פניה אל הביטוח הלאומי לקבלת הכרה בנכות נפשית וקביעת אחוזי נכות


ביוזמה דרך הלב מציינים שהתהליך לקבלת סל שיקום דורש פניה אל הביטוח הלאומי לקבלת הכרה בנכות נפשית ולקביעת אחוזי נכות על ידי פסיכיאטר אשר הוסמך לכך מטעם משרד הבריאות ובהתאם למבחנים ולכללים של הביטוח הלאומי.
 

לאחר קבלת ההכרה בנכות הנפשית על ידי הביטוח הלאומי נבנית תכנית שיקומית המהווה נדבך מרכזי בהליך השיקום, והיא מותאמת באופן פרטני ליכולותיו, רצונותיו וצרכיו של האדם המתמודד עם מגבלה נפשית. סל השיקום עשוי לכלול השלמת השכלה, סיוע בדיור בקהילה, סיוע בהשתלבות בתעסוקה וכיוצא בזה.
 

התכנית השיקומית נבנית מתוך שיתוף פעולה בין מתאם הטיפול לאדם המשתקם, ומורכבת ממטרות, יעדים וצעדי פעולה מפורטים, והיא נבחנת מעת לעת על מנת להבטיח שהיא מותאמת אופטימלית לצרכיו של המשתקם. השלמת השכלה ותעסוקה מותאמת

 

השלמת השכלה וסיוע במציאת תעסוקה המותאמת ליכולותיו ורצונותיו של המשתקם


תחומי השיקום העשויים, כאמור, להינתן במסגרת אותו סל שיקום פרטני כוללים שירותי דיור תומך לשיפור המיומנויות לחיים עצמאיים בתוך הקהילה, תוך מתן תמיכה ושמירה על קשר רציף עם שירותי הקהילה. כמו כן, מוענק סיוע כספי לשם רכישת ציוד ראשוני עבור המגורים בקהילה. שני שירותים חשובים נוספים הניתנים במסגרת סל השיקום הם השלמת השכלה וסיוע במציאת תעסוקה שהנה מותאמת ליכולותיו ורצונותיו של המשתקם.
 

מארגון יוזמה דרך הלב מסבירים שהשלמת ההשכלה מסייעת לאנשים המתמודדים עם המגבלה הנפשית במימוש יכולותיהם הלימודיות בהתאם לרצונותיהם ולפוטנציאל הטמון בהם, לרבות שירות של ליווי ותמיכה לאלו הלומדים לקראת תואר אקדמאי. הסיוע בתחום תעסוקתי לאדם הנמצא בתהליכי שיקום הנו רחב טווח ומציע מגוון אפשרויות החל מהשלב הטרום תעסוקתי וכלה בתעסוקה בשוק החופשי, תוך שימת הדגש על מקום תעסוקה נורמטיבי ומתגמל, המותאם ככל שניתן אל המשתקם.

סל שיקום | יוזמה דרך הלב