לוגו יוזמה

שיקום תעסוקתי לנפגעי נפש


עד לפני כ-50 שנה פגיעות נפשיות ולקויות שונות דנו את הסובלים מהן לאשפוזים פסיכיאטריים תכופים וממושכים, לטיפולים כפויים וחסרי תועלת, ולחיי סבל ובדידות. שירותי שיקום תעסוקתי לנפגעי נפש הם השלב האחרון עד כה בשרשרת השינוי המבורך שהתחולל בתחום החל משנות ה-60 של המאה ה-20. הצוות המקצועי של ארגון יוזמה דרך הלב, המפעיל תוכניות שיקום תעסוקתיות שונות לפגועי הגוף והנפש, מסבירים על חשיבותו של השיקום התעסוקתי.

 

ותודה לתרופות שהביאונו עד הלום


בשנות ה-60 החלו להשתמש בתרופות פסיכיאטריות שהתגלו יעילות למדי בטיפול במגוון בעיות פסיכיאטריות שונות שעד אז נחשבו לבעיות שאינן ברות טיפול וללוקים בהן לא ניתנה תקווה לשיפור או שיקום במהלך חייהם. הטיפול התרופתי הביא למודעות הממסד הרפואי את יכולתם של פגועי הנפש להשתקם ושינה את יחסו לחולים מהקצה אל הקצה. מאז שנות ה-60 ועד היום נערכו יותר ויותר מחקרים בנושא, והתגלו יותר ויותר כלים שניתן להיעזר בהם כדי לשקם את פגועי הנפש ולשפר את איכות חייהם פי עשרות מונים.

 

מה גילו המחקרים


המחקרים הרבים שנעשו בתחום הפגיעות הנפשיות גילו כי תעסוקה מתאימה היא אחד הכלים הטובים ביותר לשיקום פגועי הנפש וצעד מרכזי בדרך להשתלבותם בחברה באמצעות שיקום תעסוקתי, בעיקר בזכות ההערכה העצמית המחודשת, ובזכות ההערכה שהם מקבלים מהסביבה. השיקום התעסוקתי הוא אחת התוספות האחרונות למערך הטיפולי המשקם, ובעזרתן ניתן להקנות לפגועי הנפש מיומנויות ויכולות שמאפשרות להם להשתלב בשוק העבודה, לפתח עצמאות כלכלית ולקיים אורח חיים עצמאי במידה רבה.

 

מרכזי השיקום התעסוקתי


מרכזי שיקום תעסוקתי לנפגעי נפש מעבירים את המטופלים תהליך של למידה והקניית מיומנויות חדשות, אשר במהלכו הם לומדים להעריך מחדש את יכולתם האישית ואת הכישורים שלהם, משפרים אותם ומגדילים את ערכם העצמי בעיני עצמם. לכל מטופל מוצמד מלווה אישי ומותאמת תוכנית שיקום אישית, באחת ממסגרות השיקום האפשריות.

 

איך עובד השיקום התעסוקתי


הרעיון שעומד מאחורי מרכזי שיקום תעסוקתי לנפגעי נפש הוא פיתוח תעסוקה שתעצים את המטופל ותעודד את ההתקדמות שלו עד כמה שניתן. השיקום התעסוקתי נוחל עד כה הצלחה גדולה עד כדי שכך שישנם פחות ופחות "מפעלים מוגנים" המעסיקים פגועי נפש בעלי יכולת שיקומית, כיוון שהם משתלבים בחברה יותר ויותר, וטוב שכך.

שיקום תעסוקתי לנפגעי נפש | יוזמה דרך הלב

ליצירת קשר עם תוכנית יוזמה השאירו פנייתכם כאן