לוגו יוזמה

שיקום תעסוקתי- להשתלבות מוצלחת במעגל העבודה


המונח "שיקום תעסוקתי" הנו שם כולל למעטפת רחבה של מסגרות ותכניות תעסוקתיות, שמטרתן לסייע לאנשים המתמודדים עם מוגבלויות שונות בהשתלבות מוצלחת במעגל העבודה.
 

מארגון "יוזמה דרך הלב", חברה המתמחה בהפעלת מיזמים ייחודיים, סל שיקום ותכניות חדשניות מותאמות לצורכי אנשים עם מוגבלויות פיזיות, חושיות או נפשיות, מסבירים שהשיקום התעסוקתי נועד לשפר את איכות החיים והדימוי העצמי של אוכלוסיה זו, תוך כדי אספקת תעסוקה ששכרה בצידה.
 

הזכאות לשיקום תעסוקתי מעוגנת בחוק הישראלי, והחל משנת 2009 נכנס לתוקף תיקון 109 לחוק הביטוח הלאומי (חוק לרון) שנועד לאפשר את שילובם של אנשים עם מוגבלויות בשוק העבודה בהתאם למצבם התפקודי וצורכיהם הייחודיים, זאת מבלי לפגוע בזכויות של אלו אשר אינם עובדים.

 

קורסים להקניית הכשרה מקצועית והכנה לכניסה אל שוק התעסוקה


מארגון יוזמה דרך הלב מציינים שסל השירותים לשיקום תעסוקתי מיועד לאנשים עם מוגבלויות שונות ובארבע דרגות של אי-כושר, והוא כולל אבחון, הערכה והכוון תעסוקתי, כמו גם קורסים וסדנאות להקניית הכשרה מקצועית, מיומנויות תעסוקתיות והכנה לכניסה אל שוק התעסוקה.
 

מערך השיקום עשוי, בין היתר, לכלול גם השלמת השכלה, איתור משרות והשמה, אם במסגרת השוק הפתוח ואם במתכונת של תעסוקה מוגנת. חשוב, כאמור, להדגיש שהתיקון לחוק נועד להוביל לקידום ושיפור תנאיו של מי שיוצא לעבוד, אך הוא אינו גורע מזכויותיהם של אלו אשר אינם עובדים.
 

משמעות התיקון לחוק הביטוח הלאומי היא שאנשים המתמודדים עם מוגבלויות המשולבים בשוק העבודה ממשיכים ליהנות מההטבות המגיעות להם לפי החוק, תוך שהם זוכים לרשת ביטחון שלפיה הסכום הכולל מהעבודה והקצבה יהיה תמיד גבוה מקצבת הנכות בלבד.

 

תמיכה, הדרכה וליווי אישי במגוון מסלולים שונים


ארגון יוזמה דרך הלב מקיים שיתופי פעולה עם האגף לבריאות הנפש במשרד הבריאות, וכן עם המוסד לביטוח לאומי, משרד הרווחה, משרד הביטחון וג'וינט ישראל. אחת מתכניות הדגל של הארגון לפיתוח קריירה ואימון שיקומי היא תכנית "יוזמה" החדשנית, המעניקה תמיכה, הדרכה, אימון וליווי אישי במגוון מסלולים שונים, בהם המסלול למיזמים קבוצתיים, מסלול להתפתחות תעסוקתית לצורך פיתוח קריירה והמסלול להעסקה עצמית.
 

תכנית אחרת לשיקום תעסוקתי היא התכנית "סוקרי איכות" העוסקת בביצוע סקרים שבודקים את איכות חיים ושביעות הרצון בקרב מקבלי השירותים השוהים במסגרות השיקום שבקהילה. מדובר במיזם פורץ דרך, שכן הוא מבוצע על ידי מתמודדים שכבר עברו בהצלחה את המסלול לשיקום תעסוקתי, והוא נועד לתת ביטוי לקולם של אלו שעדיין נמצאים בהליך שיקומי, מתוך מטרה לשפר את שירותי השיקום בקהילה.

שיקום תעסוקתי להשתלבות מוצלחת במעגל העבודה

ליצירת קשר עם תוכנית יוזמה השאירו פנייתכם כאן