לוגו יוזמה

להשתלב במעגל התעסוקה: שיקום מקצועי לאנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית


על פי חוק הנכות הכללית, כל אדם עשוי להיות זכאי לשיקום מקצועי במידה שהוא עומד במספר תנאים, בהם נכות בשיעור של 20% לכול הפחות שנקבעה בוועדה הרפואית מטעם המוסד לביטוח הלאומי. 

בנוסף, נדרש האדם להיות בטווח גילאים שבין 18 לגיל פרישה, חוסר מסוגלות לשוב אל העבודה או להתפרנס מעיסוק אחר התואם את הכישורים, ההשכלה והניסיון התעסוקתי הקודם, זאת בעקבות ההשלכות התפקודיות הנובעות מהנכות. 

כמו כן, נדרשת התאמה של האדם לשיקום מקצועי, כשבסיום ההכשרה יוכל להשתלב בהצלחה בעבודה מפרנסת במעגל העבודה בשוק החופשי. אנשי הצוות המקצועי מבית ארגון יוזמה דרך הלב מציינים שהשיקום המקצועי מונה בתוכו מכלול רחב של מסגרות תעסוקתיות שונות ומגוונות.

 

תכנית שיקומית פרטנית


במידה שהאדם אכן עומד בכל הקריטריונים והתנאים של הביטוח הלאומי לשיקום מקצועי, מגובשת יחד איתו תכנית שיקומית המותאמת באופן פרטני ליכולותיו, לרצונותיו ולכישוריו.. 

כאן המקום להדגיש, שמעבר למטרה לסייע לאנשים המתמודדים עם מוגבלויות שונות בהשתלבות במעגל העבודה והנאה מתעסוקה ששכרה בצידה, ישנן מטרות נוספות, חשובות לא פחות, בהן העלאת הביטחון והדימוי העצמיים של האנשים ושיפור איכות חייהם, תוך כדי שבירת מחסומי הסטיגמה הן שלהם והן של החברה ושל הקהילה כלפיהם. 

גיבוש התכנית לשיקום מקצועי מתבצע בשיתוף פעולה מלא של האדם עם מגוון גורמים מקצועיים שונים, כגון מומחי שיקום, פסיכולוגים ואנשי מקצועי המתמחים באבחון, הכוונה וייעוץ תעסוקתי, ותוך התייחסות למכלול רחב של פרמטרים. 

 

צרכנים נותני שירות


אופייה, מיקומה ואורכה של התכנית לשיקום מקצועי, נקבעים בהתייחסות למכלול רחב של שיקולים שונים, החל ממגבלותיו הרפואיות של האדם, משיעורי הנכות שלו, מרצונותיו ומכישוריו, וכלה ברמת יישומה של התכנית בשוק העבודה. 

תכניות השיקום מותאמות, כאמור, באופן פרטני לכל אדם, ועשויות לכלול, בין היתר, מסלולים טרום הכשרתיים, מסלולים לקידום ההליך השיקומי, כמו גם סיוע, ליווי ותמיכה במהלך ההשמה, זאת במטרה להעלות את הסיכויים להשתלבות מוצלחת בשוק העבודה. 

אחת מהתכניות מבית יוזמה דרך הלב היא "צרכנים נותני שירות", המקדמת את השתלבותם בעבודה של אנשים בעלי ידע מניסיון אישי בבריאות הנפש כאנשי טיפול ושיקום מן המניין במערך שירותי הבריאות והרווחה בכל קשת התפקידים, החל מחונכים, רכזי תעסוקה ומדריכי שיקום, ועד למנחי קבוצות ומתאמי טיפול.
 

: שיקום מקצועי

ליצירת קשר עם תוכנית יוזמה השאירו פנייתכם כאן