לוגו יוזמה

שיקום מקצועי ותעסוקתי


המושג "שיקום מקצועי" הנו שם כללי עבור מגוון רחב של  שירותי שיקום בתחום התעסוקה, שנועדו לסייע לאנשים בעלי מוגבלויות בהשתלבות במעגל העבודה, הן על מנת להעלות את הדימוי העצמי ואת תחושת המשמעות שלהם כאנשים פרודוקטיביים בקהילה ובחברה והן במטרה להוביל לשיפור איכות חייהם, תוך שהם זוכים בו זמנית לתעסוקה שהכנסה בצידה. 

על פי חוק הנכות הכללית, לשיקום מקצועי זכאים אנשים בגילאי 65 - 18, שהוועדה של המוסד לביטוח הלאומי קבעה להם 20% אחוזי נכות או יותר והם עומדים בכל הקריטריונים המפורטים בחוק הנכות הכללית, כמו לדוגמה, חוסר יכולתו של אדם לשוב לעבודתו או לכל עיסוק אחר, אשר תואם את השכלתו, את כישוריו המקצועיים ואת ניסיונו התעסוקתי הקודם, זאת בשל ההשלכות התפקודיות הנובעות מנכותו.

 

התייחסות לכישוריו ורצונותיו של האדם בעת גיבוש תכנית שיקומית

אנשי הצוות המקצועי מבית חברת 'יוזמה דרך הלב' מסבירים שגיבוש התכנית לשיקום מקצועי נעשה באופן פרטני ובשיתוף פעולה מלא בין האדם לבין הגורמים המקצועיים האמונים על התוויית התכנית, בהם שירותי אבחון והכוונה תעסוקתית, פסיכולוגים ומומחי שיקום נוספים. 

במהלך בניית התכנית השיקומית ישנה התייחסות למגוון רחב של שיקולים שונים, כגון כישוריו, רצונותיו ויכולותיו של האדם בהתאם למגבלותיו הרפואיות, לרמת יכולת היישום של התכנית בשוק התעסוקה וכן הלאה. 

אופייה של ההכשרה המקצועית, אורכה ומיקומה נקבעים בהתאם למכלול השיקולים שנלקחו בחשבון, כשבתום ההכשרה זוכה האדם לתואר אקדמי או לתעודה מקצועית מוכרת מטעם משרד העבודה בהתאם למסלול ההכשרה שנבחר, ומקבל תמיכה וליווי בתהליך ההשמה בעבודה.

 

תכנית 'יוזמה': רכישת כלים שיקומיים ישימים למימוש מטרות ויעדים

אחת מתכניות הדגל מבית 'יוזמה דרך הלב' היא תכנית 'יוזמה'. מדובר בתכנית ייחודית לשיקום מקצועי, שנבנתה מתוך מטרה לשיפור מעמדם התעסוקתי והחברתי של אלו המתמודדים עם מגבלה נפשית. התכנית כוללת בתוכה מעטפת רחבה של שירותים שונים לשיקום מקצועי ותעסוקתי, לרבות ייעוץ עסקי, הדרכה, אימון, ליווי אישי ותמיכה פרטנית. 

התכנית מיטיבה לשלב בין גופי ידע ממגוון תחומים שונים, שמטרתם להעניק  למשתתפים כלים שיקומיים ישימים, עוצמתיים ויעילים במיוחד. השימוש בכלים הללו מאפשר להם, אולי לראשונה בחייהם, לרקום חלומות, להציב לעצמם מטרות ולכבוש יעדים, כשלכל אורך הדרך הם מודעים למרחק שעליהם לעבור לשם הגישור על הפערים שבין החלום לבין מימושו הלכה למעשה.

 

שיקום מקצועי

ליצירת קשר עם תוכנית יוזמה השאירו פנייתכם כאן