לוגו יוזמה

שיקום מקצועי על פי חוק הנכות הכללית


שיקום מקצועי מהווה שם כללי עבור מכלול רחב של מסגרות תעסוקתיות מגוונות שמטרתן לסייע לאנשים עם מוגבלויות שונות להשתלב במעגל העבודה, אם כדי לשפר את איכות חייהם ואם להעלאת הדימוי העצמי שלהם, תוך שהם זוכים לתעסוקה שהכנסה בצידה.

מארגון יוזמה דרך הלב מסבירים שהזכאות לשיקום מקצועי מעוגנת בחוק הנכות הכללית ומיועדת לאנשים שנקבעה להם נכות בשיעור של 20% לכל הפחות מטעם הביטוח הלאומי, זאת בתנאי שהם עומדים במספר קריטריונים ונמצאים בטווח גילאי הזכאות לשיקום (18-65).

אחד מתנאי הזכאות לשיקום תעסוקתי הוא שהאדם אינו מסוגל לשוב לעבודתו או לעיסוק אחר התואם את כישוריו, השכלתו וניסיונו התעסוקתי הקודם בעקבות ההשלכות התפקודיות שנגרמו מנכותו.

'שיקום מקצועי לנפגעי גוף ונפש

אנשים שמוצאים את עצמם נפלטים ממעגל העבודה בעקבות פגיעה, תאונה, מחלה או כל פגיעה אחרת, עשויים להגיע למצבים נפשיים חמורים עוד יותר מהפגיעה שהם נפגעו בה. זאת בגלל התחושה שאף אחד אינו זקוק להם יותר, הם לא מצליחים לתרום מעצמם לעולם ואין להם בעצם כל סיבה לקום בבוקר. אין להם אתגרים, אין להם תעסוקה ואין להם מה לעשות עם עצמם.
בדיוק לצורך כך הקמנו את הארגון יוזמה דרך הלב. הארגון ששם לעצמו מטרה של שיקום מקצועי על מנת לסייע לאנשים כאלה במציאת תעסוקה מתאימה, בעבודה משקמת מתאימה ובאפשרות לחזור לחיים בעזרת עבודה שאכן מותאמת ליכולות של העובד.


שיקום מקצועי לגוף ולנפש

גם אנשים שהם נפגעי גוף, (כמו אנשים נכים מבחינה פיזית והם אינם יכולים ללכת, או שהם סובלים מפגיעות שונות כמו בעיות ראייה, בעיות שמיעה וכדומה) וגם אנשים שהם נפגעי נפש, עשויים למצוא את עצמם מתקשים להתפרנס, מתקשים למצוא לעצמם תעסוקה הולמת והם לא יכולים ליהנות משגרת חיים תקינה.
כאשר הם מקבלים עבודה במקום שבאמת מותאם למגבלות מהם הם סובלים, הם בהחלט יכולים להתחיל ליהנות מחיים איכותיים וטובים.


ליווי משפחתי מקיף

השירות שאנחנו מציעים כולל גם את הליווי ואת התמיכה למשפחה של האדם הנפגע. כך הם למעשה יודעים איך להתנהל ואיך להתנהג עם האדם החולה או הנכה. כאשר הוא קבל את התמיכה הדרושה לו הוא ייטיב לתפקד הרבה יותר טוב.
אדם שיודע שיש מי שדואג לו ויש מי שמלווה אותו לאורך כל הדרך, הרי שהוא הרבה יותר נינוח ורגוע והוא גם נהנה על הדרך מתעסוקה הולמת העונה לצרכים שלו ולתנאים הספציפיים שלו.


שיקום מקצועי עם ליווי מנהלי

מעבר לליווי המשפחתי של האדם הסובל, מציעים בארגון שלנו גם את הליווי המנהלי של המעסיקים שמוכנים להתמסר לכך ולהעסיק את האנשים שזקוקים לתנאים המיוחדים.
אין ספק שאנשים רבים חבים את חייהם לארגון שלנו שהעלה אותם על דרך המלך ופשוט החזיר אותם לחיים.
שיקום מקצועי עם ליווי מקיף זה רק עם 'יוזמה דרך הלב'.
 

גיבוש תכנית שיקומית תוך כדי התייחסות ליכולותיו וכישוריו של המשתקם

התכנית לשיקום מקצועי מגובשת בשיתוף פעולה בין המשתקם והגורמים המקצועיים כגון פסיכולוגים, שירותי אבחון והכוונה תעסוקתית ומומחי שיקום אחרים, בעזרת מתן ייעוץ בבחירת מסלול ללימודים ואו תעסוקה, ותוך כדי התייחסות ליכולותיו וכישוריו של המשתקם כמו גם מידת יישומה של התכנית בשוק העבודה.

אופייה, מקומה ואורכה של ההכשרה המקצועית נקבעות, כאמור, על פי הכישורים, המגבלות הרפואיות, שיעורי הנכות והמקצוע שנבחר, כשבתום הלימודים מקבל המשתקם תעודה מקצועית מוכרת או תואר אקדמי בהתאם למסלול ההכשרה, וזוכה לליווי ולסיוע במהלך ההשמה בעבודה.

מארגון יוזמה דרך הלב מציינים שתכניות השיקום נתפרות לכל אדם באופן פרטני ועשויות לכלול, בין השאר, מסלולים טרום הכשרתיים, מסלולים לקידום תהליך שיקום, הכשרה מקצועית ותכניות להשתלבות מוצלחת בשוק העבודה.

שיקום מקצועי: זכאות למימון תשלומי השיקום בהתאם להוראות והתקנות שנקבעו

תכניות טרום-הכשרה כוללות, בין היתר, מסלולים להשלמת השכלה, קורסים להקניית מיומנויות תעסוקה ולימודי מכינה, בעוד שבמסלולים המכוונים לקידום שיקום מקצועי נמנים קורסים להקניית אסטרטגיות למידה, סדנאות העצמה וסדנאות הכנה לעבודה.

מארגון יוזמה דרך הלב מוסיפים שמי שאושר לו שיקום מקצועי זכאי על פי חוק למימון תשלומי השיקום בהתאם להוראות והתקנות שנקבעו, לרבות שכר לימוד, דמי שיקום, ספרים, מכשירי לימוד וציוד לימודי. כמו כן, זכאי המשתקם במקרים רבים לכלכלה, שכר דירה, נסיעות מיוחדות ושירותי תמיכה והנגשה.

לאורך תכנית השיקום מלווה המשתקם בעובד שיקום במטרה לסייע במידת הצורך בצרכים השונים שעשויים להתעורר במהלך התכנית. עם זאת, ראוי לציין שהסיוע הנו במתכונת של השתתפות ואינו מיועד לכיסוי מלוא העלויות בכל המקרים.

אנשי הצוות המקצועי של ארגון יוזמה דרך הלב מסבירים שקיימות כיום לא מעט מסגרות תעסוקתיות שנועדו לסייע בהשתלבותם של אנשים המתמודדים עם מוגבלויות שונות במעגל העבודה.

מחקרים שנעשו בתחום מוכיחים שלא זו בלבד שהשיקום המקצועי מעניק לאנשים תעסוקה שהכנסה בצידה, אלא שיש בו בכדי לתרום משמעותית להעלאת הביטחון התעסוקתי,הדימוי העצמי והאמונה שלהם בעצמם ביכולותיהם, תוך שיפור איכות חייהם. חוק הנכות הכללית קובע מספר תנאי זכאות לשיקום מקצועי,והאדם שעומד בתנאים הללו זכאי להשתלב בתכנית שיקומית המגובשת עבורו באופן פרטני בהתאם למגבלותיו הרפואיות, רצונותיו וכישוריו האישיים.

תנאי הזכאות לשיקום תעסוקתי

מארגון יוזמה דרך הלב מציינים כי לשיקום מקצועי זכאי כל אדם שנקבעה לו נכות בשיעור 20% או יותר מטעם הוועדה הרפואית של המוסד לביטוח הלאומי, והוא בטווח הגילאים של הזכאים לשיקום (בין גיל 18לגיל פרישה). קריטריון נוסף מתייחס לחוסר היכולת של האדם לשוב לעיסוקו הקודם כתוצאה מההשלכות התפקודיות הנובעות מהמגבלה, או לחלופין להתפרנס מעיסוק אחר אשר תואם את השכלתו, הכשרתו וניסיונו התעסוקתי.

אדם שעומד בכל הקריטריונים לשיקום מקצועי, מגובשת עבורו תכנית שיקומית פרטנית, תוך הקפדה על שיתוף פעולה מלא ביןהמשתקם לבין מגוון גורמים מקצועיים שונים, בהם שירותי אבחון להכוונה תעסוקתית, פסיכולוגים ומומחי שיקום. התכנית כוללת,בין היתר, ייעוץ, הכוונה, ליווי ותמיכה החל מהשלב הראשוני ועד להשתלבות במעגל העבודה.

תכנית יוזמה: להעז לחלום ולרכוש את הכלים שבעזרתם ניתן להביא את החלום לכדי מימוש

אחת מתכניות הדגל של ארגון יוזמה דרך הלב לשיקום מקצועי היא "תכנית יוזמה", שנבנתה במטרה לשפר את מעמדם החברתי והתעסוקתי של אנשים המתמודדיםעם מגבלה נפשית, זאת באמצעות מעטפת רחבה של שירותי שיקום תעסוקתי, הכוללים הדרכה,ייעוץ עסקי, אימון, תמיכה וליווי אישי.

בתכנית משולבים גופי ידע מתחומים שונים שנועדו להעניק למתמודדים כלים שיקומיים ישימים, אפקטיביים ועוצמתיים, שמאפשרים להם לראשונה להעז לחלום,להבין את המרחק שעליהם לעבור כדי לגשר על הפערים ולרכוש את הכלים שבעזרתם הם יכולים להביא את החלום לכדי מימוש.

בין מגוון המסלולים שבתכנית ניתן למנות את המסלול לתכנון ולפיתוח קריירה, מסלול להעסקה עצמית, מסלול להפעלת מיזמים קבוצתיים, כמו גם פיתוח מיומנויות תעסוקתיות וחברתיות, תכנית העצמה אישית ואו קבוצתית ועוד.

שיקום מקצועי, כך אפשר להשתלב ולהרוויח 


אנשים המתמודדים עם מגבלה /נכות שקופה  לא צריכים להרגיש כמו אזרחים סוג ב'! המגמה החשובה ביותר כיום גורסת כי על החברה לאפשר להם להשתלב בחברה כמו כולם. כולם ירוויחו מכך שישנן מסגרות של שיקום מקצועי. עבור אנשים המתמודדים עם מוגבלות נפשית או פסיכיאטרית, עבור מוגבלים בגופם, מלידה או בשל תאונה או מחלה, גם אתם יכולים לעשות צעד גדול קדימה! סיפוק, הצלחה, הכנסה.

 
שיקום מקצועי, מי זכאי לכך?


על פי חוק, קיימת הגדרה לקבוצות אוכלוסייה אשר זכאיות להצטרך לתוכניות שיקום המותאמות במיוחד. קודם כל, שיקום מקצועי נועד לאנשים שעברו תהליך של אבחון או וועדה רפואית, בביטוח לאומי. אם קבעו כי מגיעה לכם נכות לפחות ברמה של 40 אחוזים, יתכן שאתם יכולים להשתלב בשיקום. בנוסף, יש צורך להראות כי קיימת המוטיבציה. חייב להיות הרצון הפנימי וגם היכולת להשתלב בשיקום. מי שנמצא בגיל העבודה, מראה את הרצון והמוטיבציה, יוכל להמשיך במסלול להתקדמות. 


הכנת תוכנית שיקום 


לשיקום המקצועי אין תבנית אחת קבועה. אנשי מקצוע, מתחום בריאות הנפש או מתחום התעסוקה, נפגשים עם המועמדים לשיקום. לרוב מוצמד מלווה אישי אשר מסייע בייעוץ לאחר שמתרשם ממי שמגיע אליו. תוכנית שיקום מותאמת  ליכולות, לצרכים ולרצונות, בהתאם לאפשרויות בשוק העבודה הנוכחי. התוכנית יכולה לכלול התאמה של יכולות קיימות למציאות משתנה, קורסים ולימודים, מכינות לקראת מסלולי לימוד כלליים, סדנאות ועוד. 


להרוויח מכל העולמות 

 


השיקום המקצועי נועד, לכאורה, רק לאפשר לאנשים בעלי מוגבלויות לעבוד ולקיים את עצמם. אבל התרומה של מי שעובר מסלול שיקומי מקצועי חורגת גם הרבה מעבר לזה. לצד שיפור ההכנסה, שיקום מקצועי מעלה מאוד את תחושת המסוגלות. ההשתלבות בחברה, מעלה את הביטחון העצמי ויכולה לאפשר יציאה מבידוד ושילוב חברתי מעורר השראה. חשוב לציין כי גם אנשים שזכאים לקצבאות נכות כחוק יכולים לצאת לעבוד בהתאם לקריטריונים ועדיין לקבל את המגיע להם. ראוי לציין כי גם החברה כולה יוצאת מכך נשכרת. מדובר בעובדים בעלי שפע מוטיבציה, רצון ויכולת. רוצים גם? גם אתם יכולים! לפרטים נוספים פנו ליוזמה דרך הלב. 
 

שיקום מקצועי | יוזמה דרך הלב

 

להשתלב במעגל העבודה: שיקום מקצועי תעסוקתי

אנשי הצוות המקצועי מבית יוזמה דרך הלב מסבירים שהשיקום המקצועי מהווה קטגוריה רחבה המונה מגוון לא מבוטל של מסגרות תעסוקתיות שונות, שנועדו לסייע לאנשים בעלי מוגבלויות להשתלב במעגל התעסוקה, אם כדי להעלות את הדימוי העצמי שלהם ואם לצורך לשיפור איכות חייהם, תוך שהם נהנים מתעסוקה שהכנסה בצידה.

הזכאות לשיקום מקצועי מיועדת לאנשים בגילאי 18-65, שנקבעה להם נכות בשיעור 20% או יותר מטעם הוועדה רפואית של המוסד לביטוח הלאומי ועומדים בקריטריונים שהוא מתנה, בהם חוסר יכולתו של האדם לשוב לעבודתו או לכל עבודה אחרת התואמת את כישוריו, השכלתו וניסיונו התעסוקתי הקודם בשל ההשלכות התפקודיות הנובעות מנכותו.

גיבוש תכנית שיקומית המותאמת פרטנית לכישוריו, רצונותיו ויכולותיו של המשתקם

קריטריון נוסף מתייחס להתאמתו של האדם לשיקום מקצועי, שלאחריו יוכל להשתלב בהצלחה בשוק העבודה החופשי. במידה והאדם עומד בקריטריונים של המוסד לביטוח הלאומי, מגובשת תכנית שיקומית המותאמת פרטנית לכישוריו, רצונותיו ויכולותיו של המשתקם.

גיבוש התכנית נעשה בשיתוף פעולה של המשתקם עם גורמים מקצועיים שונים, בהם שירותי אבחון, ייעוץ והכוונה תעסוקתית, פסיכולוגים ומומחי שיקום, תוך התייחסות למידה שבה ניתנת התכנית ליישום בשוק העבודה. אופייה של ההכשרה המקצועית, אורכה ומקומה נקבעות בהתאם לכישורים, שיעורי הנכות, המגבלות הרפואיות ורצונותיו של המשתקם.

בתום ההכשרה הוא מקבל תעודה מקצועית מוכרת וזוכה לליווי, תמיכה וסיוע במהלך ההשמה. חשוב להדגיש כי תכניות השיקום נתפרות לכל משתקם באופן פרטני ויכולות לכלול גם מסלולים טרום הכשרתיים, תכניות לקידום תהליך שיקום ולהשתלבות מוצלחת בשוק התעסוקה.

מעטפת רחבה של כלים שיקומיים ישימים

אחת מהתכניות לשיקום מקצועי היא "תכנית יוזמה". מדובר בתכנית ייחודית שנבנתה על ידי יוזמה דרך הלב מתוך שאיפה לשיפור מעמדם התעסוקתי והחברתי של אנשים הנאלצים להתמודד עם מגבלה נפשית על כל השלכותיה.

התכנית כוללת הדרכה, תמיכה, אימון, ליווי אישי וייעוץ עסקי, ומשולבים בה גופי ידע מתחומים שונים, שמטרתם להעניק למתמודדים מעטפת רחבה של כלים שיקומיים ישימים ועוצמתיים, שבעזרתם הם יכולים לראשונה להציב לעצמם יעדים, לגשר על הפערים ולכבוש מטרות.

בתכנית ישנם מגוון מסלולים שונים, בהם מסלול לתכנון ולפיתוח קריירה, מסלול "יזמות זו הזדמנות" להעסקה עצמית כפרילנס, מסלול להפעלת מיזמים קבוצתיים, תכנית העצמה אישית וקבוצתית לנשים (סטודיו "אבן דרך") לפיתוח מיומנויות תעסוקה מתקדמות וכדומה.

ליצירת קשר עם תוכנית יוזמה השאירו פנייתכם כאן