לוגו יוזמה

שילוב תעסוקתי לאנשים עם מגבלה נפשית


כל אדם המבקש להצטרף לשוק התעסוקה או להשתלב בו מחדש, נדרש להתמודד עם קשיים ואתגרים שונים עד לאיתור המשרה המיוחלת וקבלתו לעבודה. 

 קל וחומר, שילוב תעסוקתי קשה שבעתיים לאדם המתמודד עם מגבלה חושית, פיזית או נפשית, אם בשל החסמים האישיים הקשורים במגבלה והצורך בגיוס משאבים נפשיים לשם חיזוק הערך העצמי, ואם בשל מחסומי הסטיגמה מצד החברה והמודעות הנמוכה מצד מעסיקים בכל הנוגע לצורכיהם הייחודיים של  אנשים החיים עם מגבלה. 

אנשי הצוות המקצועי של ארגון "יוזמה דרך הלב" מציינים שבעשור האחרון קיימים מגוון מודלים מתקדמים ותכניות שונות לשיקום ושילוב תעסוקתי בתחום בריאות הנפש, הפועלים לסייע לאנשים עם מגבלה נפשית בשיפור תפקודם התעסוקתי, ובכך גם בקידום  תהליך ההחלמה.

 

עצמאות כלכלית, תמיכה חברתית ושיפור איכות החיים


מחקרים מראים ששילוב תעסוקתי במעגל העבודה מהווה מרכיב משמעותי בביסוס האינטגרציה בקהילה ותחושת העצמאות עבור אלו המתמודדים עם מגבלה נפשית, ומסייעת להם בפיתוח הזהות האישית ומימוש הכישורים, המוטיבציה והמיומנויות במסגרת תהליך ההחלמה. 

מעבר לכך, שגרת העבודה מאפשרת סדר יום ויציבות, עצמאות כלכלית, תמיכה חברתית ושיפור איכות החיים. ככלל, בעידן העכשווי מתאפיינים שירותי השיקום התעסוקתיים בקשת רחבה של ערוצים ואפשרויות לתעסוקה, מתוך מטרה לאפשר לאנשים מסגרות תעסוקה עם התאמה מרבית לתחומי העניין שלהם, ליכולותיהם ולצורכיהם. 

גישות השיקום התעסוקתי המקובלות כיום בארץ ובעולם כוללות, בין היתר, תעסוקה מעברית, תעסוקה נתמכת, מודל טיפול כוללני בקהילה עם שילוב תעסוקתי באופן ישיר בשוק החופשי, ויזמות עצמית, גישה חדשנית המעודדת הקמת עסק עצמאי, תוך ליווי, הכוונה ותמיכה של גורמים מקצועיים.

 

יזמות עצמית- גישה חדשנית המעודדת הקמת עסק עצמאי


כאמור, בין מגוון המסלולים לשילוב תעסוקתי ניתן למנות את הקונספט של יזמות עסקית, המסייעת לאדם בתהליך השיקום בהקמת עסק עצמאי, תוך כדי תמיכה וליווי שיקומי של אנשי מקצוע מתחומים שונים. 

אחת מהאפשרויות במתכונת היזמות העסקית היא תכנית "יוזמה", הנחשבת לתכנית הדגל של ארגון "יוזמה דרך הלב". מדובר בפרויקט המיושם בשיתוף פעולה עם ג'וינט ישראל והרשות לעסקים קטנים ומוענק במסגרת שירותי השיקום התעסוקתי.

תכנית יוזמה מונה מספר מסלולים שונים לבחירת  האדם מקבל השירות, בהם מסלול לתכנון ובניית קריירה, מסלול "יזמות זו הזדמנות" להעסקה עצמית, כמו גם מסלול להפעלת מיזמים קבוצתיים, תכנית העצמת נשים אישית וקבוצתית המתקיימת בבאר שבע בסטודיו "אבן דרך" ומסלול משולב של יזמות בשיקום בין תכנית "יוזמה" לבין התכנית "צרכנים נותני שירות".
 

שילוב תעסוקתי

ליצירת קשר עם תוכנית יוזמה השאירו פנייתכם כאן