לוגו יוזמה
לפרוץ גבולות ומגבלות,
לשבור שיאים בכל פעם מחדש,
לשילוב מוצלח בקהילה

צרכנית של סל שיקום ולפתע פתאום עובדת שיקום - איך הדבר מרגיש


צרכנית של סל שיקום ולפתע פתאום עובדת שיקום - איך הדבר מרגיש?

מזה שנים שסל שיקום היה ברקע. עוד בביה"ח שמעתי שמדברים על שירותים של משרד הבריאות שניתנים בחינם. הרגשתי שזה ממש לא מיועד לי ולא מתאים בשבילי. "זה בטח לאנשים ממש מסכנים, עניים, שאין להם משפחה, נטושים ובכלל חולים יותר ממני". אלו היו המחשבות באופן כללי.

היתה זאת הפסיכיאטרית שטיפלה בי שהעלתה את האפשרות באחת מהפגישות שלנו. הציעה את עזרתה ואכן די במהירות נקבעה לי ועדה ואישרו לי שירותי סל שיקום.

היו לי סה"כ במהלך השיקום שתי מתאמות טיפול, וכשחשבתי לצאת לעבוד נעזרתי בשירותי תעסוקה נתמכת לזמן קצר, עבדתי תקופה והשירות האחרון בו נעזרתי היה - הסומכות.

מעצם הרעיון של הכנסת סומכת אליי הביתה חששתי מאוד ואפילו התלבטתי על כך בלילות: במה בדיוק מדובר, היא תגיד לי מה לעשות, אני אגיד לה? יש לי בכלל כח לטפל בכל ענייני הבית הבלתי נגמרים האלה? ובכלל, לא כל אישיות מתאימה לי, אולי כמעט אף אחת לא תמצא חן בעיניי. המון המון היסוסים ועכבות.

בסוף שוכנעתי והלכתי על זה. היה נפלא. שירות קסום שמגיע אליך הביתה, בחורה שהתאימה לי בול וגם דמות שראויה להערכה ולחיקוי.

בתחילה היה לי מאוד קשה לקבוע לבוקר, מתעוררת לאט ויחסית מאוחר, וכשהיא תגיע מה, אצטרך ממש לעשות דברים בבית? קשה היתה להגיע להסכמה על היום והשעה וימים יגידו עד כמה היה נכון לקבוע את הפגישה במועד זה.

בחוויה שלי, הסומכת היתה חברה שהיכרתי באמצע החיים, מטרת הפגישה היתה שאהיה מרוצה שזה כמובן מאוד נעים וחשוב. היו הרבה מילות עידוד ושיכנועים מעודנים שכדאי להתקדם מפעם לפעם.

היה ממש כיף. באותם ימים עבדתי פעם בשבועים בתל אביב ושאר הזמן היה סביב הבית. שירותי הסומכות היוו עבורי גם שירותי חונכות במידה מסוימת ולמדתי המון על כל הנושא.

על הרעיון שאני, משתקמת, אהפוך לחונכת בעצמי, שמעתי באופן ספציפי ממנה ובעיקר מתוך היכרותה עם חונכים דומים לי.

התמהמתי מספר חודשים, בסוף הרמתי את הכפפה ופעלתי תוך כדי תמיכה מקיפה של "צרכנים נותני שירות".

מזה כשנה וחצי אני מתפקדת כחונכת לכל דבר והתנהגויות רבות שחויתי עם הסומכת שלי הפכו להיות בסיס ראוי ומוצלח לעצם היותי חונכת של 4 חניכים לאורך תקופה ארוכה.

למדתי שלקבוע עם חניך שעה ויום קבועים, כמו שקבעו איתי צריך להיות בגדר "קדוש" כמעט.

יש להגיע בזמן ולסיים בזמן. עליי להפגין חיבה, חשיבה חיובית, הקשבה והכלה והרבה פעמים לשים גבולות גם אם זה בדברים הכי קטנים כמו - " היום תגיעי אליי בשעה כך וכך"... לא כך מסכמים חניך יקר, "האם מתאים לך לבוא אליי היום בשעה כך וכך אליי הביתה במקום להיפגש בקניון?"

כמתמודדת, די ברור שאני מבינה יותר מכולם את החניכים שמתקשים לקום בבוקר, חווים קושי פיזי ועומס נפשי יומיומי ובמסגרת הפגישות והשיחות מקדישה את מקסימום המאמץ לעודד אותם ולשלבם בקהילה למרות החרדות והפחדים .כך גם נעשית העבודה על מיומנויות שיחה, התנהגות ראויה בחברתם של אנשים זרים. ועוד מיני מטרות.

אני בתחושה שהגעתי למקום מאוד מתקדם בתהליך השיקומי שלי עם עצמי. השבוע שלי מלא ומגוון, עבודתי מעניינת ומספקת ואני מצליחה תוך כדי זה להקדיש זמן גם למשפחתי ולמטלות הבית. עשיה ללא ספק מובילה לעשיה נוספת.

פניי מועדות ללימודי תואר שני בתחום בריאות הנפש בקהילה. עליי לציין שזהו אתגר ששנים רבות ואולי אפילו לפני שחליתי, לא האמנתי שלמקום הזה אשאף ואגיע.

ממליצה בחום לצאת מהבית, לפעול תוך כדי החרדה והפחד וכמו שכתוב לי על המקרר- "כשלון הוא מצב זמני, הוויתור הופך אותו לתמידי"

 

                                                        ר. חונכת בעלת ידע מניסיון אישי.