לוגו יוזמה
לפרוץ גבולות ומגבלות,
לשבור שיאים בכל פעם מחדש,
לשילוב מוצלח בקהילה

עושים עסקים - ראיון משותף ולא שגרתי בין מאמן שיקומי-עסקי ומאומנת לאחר שנתיים משותפות


פגישת האימון העסקי שיקומי בתכנית "יוזמה" היא מאוד פרטית. המאמן/ת והמאומן/ת מרוכזים במטרת הפגישה, חולקים ומתחלקים בידע של כל אחד, בשביל לקדם ולהתקדם ברעיון העסקי, להתמודד עם הקשיים והאתגרים שבדרך ולהתרגש מההצלחות הקטנות. ליאת שינדלר לקוחה בתכנית "יוזמה" המפתחת את העסק שלה בתחום העיצוב הגרפי וליעד נכט מאמן ומלווה שיקומי עסקי בתכנית, משתפים אותנו בחוויות מהתהליך באמצעות ראיון הדדי על תהליך האימון השיקומי עסקי שעברו במשותף בשנתיים האחרונות.
ליעד: אני אתחיל בשאלות שיציגו אותך, במשפט קצר מי את, ומה את אוהבת לעשות?  
ליאת: ליאת שינלדר, אני חיה עיצוב ב20 שנה האחרונות, אוהבת בעלי חיים, ואומנות ומגדלת את אלפה שהוא כלב, שותף וחבר
ליעד: במה העסק שלך מומחה, וכמה זמן את מפעילה אותו? 
ליאת: ההתמחות העסקית היא מיתוג עסקים ועיצוב גרפי, העסק פעל משנת 1999, ונסגר בעת המשבר הנפשי, בשנים האחרונות העסק משתקם במקביל לתהליך השיקום הנפשי.
ליעד: מה המשמעות של העסק שלך עבורך? 
ליאת: משהו מאוד מרכזי בחיים שלי. מקור פרנסה, תעסוקה והנאה. אני רואה הרבה מאוד הצלחות, וזה נותן לי כח להתגבר על קשיים, מוסיף לי עניין רב בחיים ולא רק בצד המקצועי. למשל, הפרויקט האחרון שעבדתי עליו הוא מיתוג של משרד המדע, במסגרת שיגור הלווין "ונוס" ששוגר לפני כחודש. במסגרת הפרויקט נחשפתי למידע רב והייתי צריכה ללמוד, לחקור ולדעת דברים שלא הייתה לי דרך אחרת להיחשף להם חוץ מאשר במסגרת העסקית.
ליעד: אכן, עשית עבורם עבודה מדהימה, איזו חוויה מצחיקה את זוכרת מהתהליך האימוני בתכנית "יוזמה"? 
ליאת: הייתה את הפעם הזו שקבלתי פרויקט לעצב 16 סמלי לוגו ללהקות של חברת מוזיקה. זה היה די בהתחלת התהליך שלנו, ועשינו סיעור מוחות כדי להצליח וליצור קונספט כללי, ויחד עם זאת ייחוד לכל להקה. עלו שם כל כך הרבה רעיונות מצחיקים , חלק היו רלוונטים אבל לא מתאימים לביצוע, וחלק פשוט היו אסוציטיבים ומצחיקים. 
ליעד: זה באמת היה מצחיק. איזו חוויה מרגשת את זוכרת מהתהליך?
ליאת: אני חושבת שברגע שלקוחות העבר הרצינים שלי התחילו לחזור אלי אחרי שחזרתי לפעילות. זה שהם חזרו, נתן לי הרגשה שהם מאמינים בי ואם כך אולי גם אני צריכה להאמין בעצמי. זאת היתה אחת הנקודות שאני זוכרת בחזרה למסלול שלי. 
ליעד: איזו עצה את נותנת לי כמאמן עיסקי שיקומי?
ליאת: לשמור על איזון בין החלק השיקומי לעסקי , כל אדם צריך גם וגם באיזון. 

ליאת: רגע, עכשיו אני אשאל אותך כמה שאלות.  כמה שנים אתה מלווה ומאמן עסקי שיקומי? 
ליעד: 3 שנים
ליאת: למה בחרת לעבוד בזה? 
ליעד: תמיד הייתי בתחום השיקום אבל יחד עם זאת הייתי גם יועץ עסקי וארגוני באופן פרטי. סגנון הפעילות הזה גרם לי לא להיות ב100% במקום אחד ולכן הכוחות שלי היו מתחלקים וזה היה מעייף מאוד ולא יעיל. בתכנית "יוזמה" אני משלב את כל היכולות שלי יחד במקום אחד. 
ליאת: מה משמעות העבודה הזו עבורך? 
ליעד: אני באמת מאמין שאנחנו נותנים הזדמנות טהורה לקבל שירות מקצועי וייחודי כדי לאפשר לאדם להגשים את החלומות שלו, ולהתפתח מתוך ועל ידי הכוחות שלו עצמו. 
ליאת: מה השלבים של הליווי העיסקי שיקומי? 
ליעד: התהליך העסקי והשיקומי שזורים יחד, ומותאמים לכל לקוח, - לכל אחד יש את המאפיינים המיוחדים שלו. בהתחלה  יש תהליך היכרות שמדגיש את הכישורים של הלקוח, את הכוחות, את החששות והאתגרים. בהמשך התהליך, אנחנו בודקים את הרעיון היזמי, לפי מודל מיוחד שפיתחנו, המשלב תהליכים עסקיים ושיקומיים, תוך כדי שאנחנו  עובדים על פיתוח המסוגלות היזמית. החלק החשוב ביותר, בתוכנית ובתהליך בכלל, הוא ההתאמה של הליווי והעסק לרצונות והכוחות של האדם והכל נעשה בשיתוף מלא. בהמשך, הליווי מתמקד בכל התחומים הרלוונטיים לעסק כמו שיווק, מכירות, פרסום במדיות שונות, גיבוש אסטרטגיה, תפעול שוטף של העסק וניהול כלכלי של העסק. כמו כן עבודה על תחומים שיקומים שונים כמו תקשורת, ניהול זמן, ארגון, אמונה כוחות, בטחון עצמי ועוד. 
ליאת: איזו חוויה מאתגרת אתה זוכר מהליווי שלי בתכנית "יוזמה"?  
ליעד: אני זוכר את זה שבתחילת התהליך, הגעת ממש אחרי אישפוז, היית במצב דכאוני אבל יחד עם זאת המקצועיות שלך הייתה מאוד ברורה. עשינו תהליך מאוד עמוק להחזיר לך את האמונה בעצמך, ולפזר את הערפל כדי שבאמת תאמיני שאת מסוגלת.
ליאת: אכן, זה היה מאד משמעותי עבורי, איזו חוויה מרגשת אתה זוכר מהליווי שלי בתוכנית יוזמה? 
ליעד: אני חושב על הפעם ההיא שעשו את הכתבה על יוזמה ואת היית באולפן שידור והצטלמת לסרטון, אמרת את הדברים ישר מהלב, ללא ספק זה היה מרגש ונקודת הצלחה רצינית. 
ליאת: איזו עצה אתה נותן לי כבעלת עסק ומתמודדת? 
ליעד: תמיד לשמור על הכוחות שלך, גם אם יש הזדמנויות גדולות, תמיד לחשוב על הכוחות שלך, וכמה את יכולה להשקיע ואיפה הגבול.
ליאת: תודה על השיתוף.  
ליעד: תודה לך על השיתוף . נתראה באימון הבא.

תכנית יוזמה, שמה לה למטרה לסייע לאנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית לממש יזמות קטנה כגדולה (המימוש כולל יזמות/העסקה עצמית ופרילנס).
התוכנית מספקת כלים מעולם השיקום, האימון ומהעולם העסקי ובכך מאפשרת לכל מתמודד שמעוניין לבחון תהליך עסקי,  לעשות זאת באופן מונגש ומותאם למידותיו. 
בעשור האחרון, פיתחנו כלים, מכל אותן דיסציפלינות, ויצרנו מודל עבודה גמיש לפיתוח עסקי ותעסוקתי בו המתמודד מגלה את יכולותיו וכישוריו ובאופן יצירתי יכול לפתח צורת התפרנסות המותאמת לרצונותיו, יכולותיו ומה שביניהם. הליווי הוא פרטני ונערך במפגשי אימון שבועיים.

לסרטון בו ליאת מספרת על עצמה ועל התכנית, לחצו כאן 

לעמוד הפייסבוק של ליאת שינדלר - סטודיו שינדלר
 

כתבו ליעד נכט וליאת שינדלר