לוגו יוזמה

סל שיקום: מהי תכנית שיקום אישית?


מעטים האנשים שאינם רוצים לקום בבוקר, להתלבש ולצאת לעבודה. כך גם אנשים המתמודדים עם מגבלה פיזית, נפשית או חושית. מעבר לצורך הטבעי במימוש עצמי, היתרונות רבים: הגדלת השיוויון, הסבלנות והסובלנות, פרנסה באופן עצמאי, הפחתת התלות בבני משפחה או אפילו בקופה הציבורית וכיו"ב. 

העוסקים בתחום השיקום התעסוקתי מעוניינים לאפשר לאנשים עם מגבלה לשפר את איכות חייהם, ולכן הם מציעים תכנית שיקום הכוללת רכישת ידע וכלים אשר תגדיל את הסיכוי להשתלב בשוק העבודה ובהם: זיהוי יכולות וחוזקות תעסוקתיות, הקניית מיומנויות תעסוקתיות, פיתוח הערכה עצמית, בניית תוכנית פרטנית, חיפוש מקום עבודה, הכנה לראיון עבודה, גיבוש זהות מקצועית, פיתוח עסקי ועוד. התוכנית יכולה להשתנות לאורך הדרך, בהתאם להתקדמות האישית והצורך. כיום, קיימים בשוק מגוון רחב של ארגונים המציעים שירותי שיקום תעסוקתי. 

עם זאת, תכנית שיקום תעסוקתי אינה מובילה בהכרח להשתלבות בשוק העבודה ובחברה. האדם לא תמיד מוצא מקום עבודה התואם את צרכיו ורצונותיו או את מערכת האילוצים הקשורה בתהליך הטיפול והשיקום שלו. בחלק מהמקרים ייתכן גם כי השכר אינו מספיק. במקרים רבים, מופסקת העבודה.

לכן, צוות "יוזמה דרך הלב" מאמין כי יש לבנות את התוכנית השיקום לאדם בהתאם לרצונותיו, צרכיו, כישוריו ואילוציו האישיים כך שיתאפשר לו להתפרנס בכבוד ולהשיג מימוש עצמי לצד טיפול בענייניו, וכל זאת תוך מקסום הפחתת התלות באחרים והגדלת העצמאות. במילים אחרות, הצוות מאמין בתפירת חליפה מתאימה המאפשרת לא רק תעסוקה אלא גם פרנסה בכבוד, והשתלבות יציבה בשוק העבודה ובחברה.

סיפור אישי

א' הוא אדם המתמודד עם מגבלה נפשית, ובמסגרת סל שיקום הוא פנה לתכנית "יוזמה" במטרה לפתח פעילות עסקית המבוססת על אחד מתחביביו. יחד עם המאמן השיקומי-עסקי הוא גיבש תכנית שיקום המתאימה לו, וההולמת את שאיפותיו ויכולותיו. בתהליך העבודה הם פיתחו את הרעיון העסקי, גיבשו תכנית עסקית ובנו מערך לקוחות. הרווח הממוצע של א' מפעילותו העסקית עומד כיום על 2000-3000 ש"ח בחודש. 

סל שיקום - מהי תכנית שיקום אישית?לפני מספר חודשים התלבט א' לגבי המשך צעדיו היות והוא חש כי הוא זקוק לטיפול. א' פנה למאמן השיקומי-עסקי המלווה אותו, ולאחר תהליך משותף הוא החליט לצאת לחופשה בת שבועיים. הוא הודיע על כך ללקוחותיו ולספקים עימם הוא עובד, ופנה לקבל את טיפול לו הוא היה זקוק, ואף נהנה מנופש קצר. כעבור שבועיים, א' חזר לפעילות העסקית עם כוחות מחודשים. א' מסכם את הדברים באומרו: "זה שתכנית יוזמה ליוותה אותי עד להקמת העסק זה אחד. זה שהם היו שם גם אחרי, זה החשוב. וזה שהגעתי למצב בו אני יכול לעצור את הפעילות העסקית מבלי להיפגע כלכלית באופן משמעותי, לטפל בעצמי ולחזור לאחר טעינת המצברים - זה אומר הכל". 

ליצירת קשר עם תוכנית יוזמה השאירו פנייתכם כאן