לוגו יוזמה

סל שיקום - מה הוא כולל?


סל שיקום הינו השם הכולל של סך השירותים אותם רשאית וועדת שיקום אזורית לכלול בתוכנית השיקום של אדם המתמודד עם מגבלה נפשית. ההרכב המדויק שמקבל כל אדם כזה משתנה ונקבע על ידי אותה ועדה, על פי חוק שיקום נכי נפש בקהילה, התש"ס, 2000. על פי חוק השיקום, לקבלת סל שיקום זכאי מי שמלאו לו 18 שנה, וששיעורי הנכות בגין מגבלה נפשית שנקבעו לו על ידי המוסד לביטוח לאומי מגיעים ל-40% או למעלה מכך. סל השיקום מסובסד על ידי משרד הבריאות, אולם השירותים הניתנים בו מוענקים (בכפוף להנחיותיו והוראותיו של משרד הבריאות) על ידי ארגונים וחברות פרטיות, כמו יוזמה דרך הלב, למשל, אשר מתמחה בתחום שילוב ושיקום תעסוקתי.

 

מה כולל סל שיקום?


בתחום התעסוקה -  שיקום תעסוקתי ןסיוע בהפניה ובמימון של שירותי אבחון יכולות, מרכז שיקום מקצועי (אבחון, הכשרה מקצועית והשמה במקום המתאים ליכולות), שירותי שילוב בשוק החופשי כעצמאי או כשכיר בתעסוקה נתמכת או במפעל מוגן, מועדון תעסוקתי המשלב הקניית מיומנויות חיים, תעסוקה ופעילות חברתית.
בתחום הדיור - סיוע בהפניה ובמימון של מסגרות מגורים שונות (כדיור עצמאי, דיור מוגן, הוסטל וכד') וסיוע ברכישת ציוד ראשוני.
בתחום השלמת ההשכלה - סיוע בהפניה ובמימון של אולפן ללימודי עברית (בתנאים מיוחדים), השלמות השכלה יסודית ותיכונית, מסגרות לימוד שונות ללימוד מחשבים וחונכות אקדמאית ללומדים באוניברסיטאות.
בתחום החברה ותרבות הפנאי - סיוע בהפניה ובמימון של מסגרות רגילות ומיוחדות.
בתחום בריאות השן - סיוע בהפניה ובמימון טיפולי שיניים משמרים ופרוטטיים
בתחום תיאום הטיפול וסומכות - מינוי מתאם טיפול אשר יהיה אחראי למתן כל השירותים הניתנים למטופל ו/או סומכות שיקומית לזקוקים לתמיכה, לליווי ולהדרכה אינטנסיביים.
סיוע למשפחה של המטופל - מרכזי ייעוץ למשפחות, מידע ותמיכה באמצעות יעוץ פרטני וקבוצתי, הרצאות וסדנאות, סיוע בהפניה ובמימון נופשונים לשהייה קצרה במסגרת מגורים מיוחדת מוגנת למטופלים החיים בד"כ עם משפחתם.

 

האם ניתן לכפות על אדם את קבלת סל השיקום?


כפי שניתן לראות סל שיקום כולל התייחסות לכל תחומי החיים של המטופל פגוע הנפש, וניסיון להפכו לשותף בתהליך שבסופו, יוכל המטופל להפוך להיות חבר פעיל בקהילה, לעבוד במקום עבודה מסודר ולצעוד לקראת עצמאות וחוסר תלות במשפחתו. עם זאת, שירותי סל השיקום אינם חובה ולא ניתן לכפות על מטופל לקבל את השירותים השונים.

סל שיקום - מה הוא כולל?

ליצירת קשר עם תוכנית יוזמה השאירו פנייתכם כאן