לוגו יוזמה

סל שיקום – כל מה שרציתם לדעת


למרות כל מיני סטיגמות שגויות שעדין לא נעקרו מן השורש, נכי נפש ופגועי נפש הם במידה רבה אנשים כמו כולם – בעלי יכולות, פוטנציאל, חלומות. הקשיים עימם הם מתמודדים אינם כה שונים מהקשיים שעימם מתמודדים אנשים עם מגבלות פיזיות, הנחשבות ליותר בולטות לעין. גם המחוקק הישראלי הבין כי פגועי הנפש ואלה שהוכרו כנכים על רקע נפשי הינם אנשים בעלי זכויות ומתוקף כך, יש להם זכאות לקבל סיוע בתחומים שונים במסגרת סל שיקום.

מהו אותו הסל? במה טמונה חשיבותו? איך ניתן לקבל את הזכויות השונות? להלן נסביר את הדברים, באדיבות הארגון החשוב - יוזמה דרך הלב. זוהי חברה הפעילה במתן הזדמנות להתפתחות אישית ותעסוקתית לאנשים עם מוגבלויות, באמצעות תוכניות שיקום מתקדמות ונאמני איכות.

 

מה זה סל שיקום?


לא לחינם מכונות הזכויות השונות המגיעים לנכים נפשיים בשם סל שיקום. המדובר למעשה באוסף של פתרונות שמותאמים על ידי וועדת מומחים לאנשים, נכים ופגועי נפש, שנמצאו זכאים לכך. באילו היבטים של תחומי החיים יכולים סלי השיקום לסייע? הסל שיותאם לכל זכאי בהתאם לצרכיו יוכל לכלול למשל פתרונות תעסוקתיים. פתרונות אלה יכולים להימצא במסגרת מקומות עבודה כגון מפעלים מוגנים, שם יש סביבה ותנאי עבודה הנכונים עבור אנשים עם מוגבלויות (על רקע גופי או נפשי). כמובן, שאלה המתאימים ורוצים, יכולים לקבל סיוע גם לצורך השתלבות בשוק העבודה החופשי ויש גם אפשרות לקבל ליווי בהקמת מיזמים עסקיים.

היבט נוסף שנכלל במסגרת סלי השיקום הנפוצים הינו המגורים. מכיוון שחלק מנכי הנפש זקוקים למסגרת מתאימה למגורים בקהילה, ניתן להתוות פתרונות שונים. בין היתר, ישנם הוסטלים לנכי נפש, חלקם לנכים בתפקוד מאוד נמוך ואחרים מיועדים לנכי נפש בתפקוד יחסית גבוה. עוד היבט שיקומי הכלול בסל נשען על אפשרות לקבל מלווים כגון חונכים, המסייעים לנכה בקהילה, מבחינה חברתית ותפקודית. כמו כן, ניתן להיעזר בתוכניות השכלה, ניתן לקבל מימון לרכישת פריטי ציוד שונים, ישנם מועדוניות חברתיות.

 

למי פונים ואיך מקבלים


איך מקבלים סל שיקום? למי פונים ומה עושים? לצורך כך, יש להגיש בקשה, לרוב בסיוע של רופא, עבדת סוציאלית, פסיכיאטר, שירותי הרווחה או מסגרת שיקום בקהילה. ועדת שיקום לנפגעי נפש היא זו המחליטה לגבי זכאות ולכל השירותים והתהליכים שיכללו בסל עבור כל משתקם.

סל שיקום כל מה שרציתם לדעת

 

ליצירת קשר עם תוכנית יוזמה השאירו פנייתכם כאן