לוגו יוזמה
לפרוץ גבולות ומגבלות,
לשבור שיאים בכל פעם מחדש,
לשילוב מוצלח בקהילה

"די עם הסטיגמה": סיפור אישי על המסע מהתמודדות ליזמות עסקית-חברתית בשיקום


 

השבוע חגגתי עשר שנות נישואין עם בת זוגתי היקרה וזכינו לחגוג עם שני ילדינו הנפלאים.
ישבנו יד ביד ונזכרנו איך באומץ רב תיארתי לה את הפנטזיה שלי ואמרתי לה "אני הולך להיות מדריך בהוסטל". החלום המטורף הזה הפך למציאות של מסע שלקח אותי פנימה החוצה ובחזרה...היום אני יודע שלחלום המוזר הזה קוראים להיות צנ"ש: צרכן נותן שירות.

אז איך זה קרה? חבר סיפר לי שיש חברה בשם "יוזמה דרך הלב" שעוזרת למתמודדים למצוא עבודות בתחום השיקום, ואפילו מלווה אותנו בהשתלבות בעבודה. לתכנית שהחברה מפעילה קוראים "צרכנים נותני שירות". האמת? לא יכולתי לדמיין עד כמה הייתי זקוק לליווי שכזה, עם אילו קשיים ודילמות אני הולך להתעמת ואיזו אמת גדולה אני הולך לחוות.

במשך שבע שנים עבדתי כמדריך שיקומי בהוסטל. וואו, כמה בונה, קשה, מפרה ומאיים זה היה. כמה פעמים שאמרתי לעצמי, זה פשוט מטורף, זה לא הגיוני, אני מתמודד בעצמי, ואני מטפל בחבר'ה מתמודדים. עולם הפוך, הפוך עולם, בעצם מצאתי אמת שם. בכדי למצוא את האמת האישית שלי, לשבור את הסטיגמה העצמית שבי, ולהצליח להגיע באמת למטופלים נעזרתי. נעזרתי בהבנה, בתמיכה ובאמונה אמיתית של עובדי התכנית "צרכנים נותני שרות" בי, בחלום האישי שלי ובייחודיות שאני מביא לעבודה כמדריך שיקומי שהוא גם מתמודד.

הם כל כך האמינו שבזמן התפתחותי כמדריך שקומי למדתי והתקדמתי להיות עו"ס בתחום השיקום. בכל תקופת עבודתי כמדריך, בלימודי העבודה הסוציאלית ובעבודתי כיום כעו"ס אני נהנה מליווי של תכנית "צרכנים נותני שרות| שבזכות הליווי האישי והקבוצתי בנו ובונים איתי ולמעני את איש המקצוע הטוב ביותר שאני חולם להיות. ואם כבר חולמים, אז כמה שיותר גבוה.

בשנה האחרונה התחלתי להופיע ולספר את סיפור ההחלמה שלי עם כל האהבה שלי לבמה. אני מדבר, שר ומנגן את סיפורי האישי ומבין לעומק את הכוח והאחריות שיש לי על הבמה.

בעזרת תוכנית אחרת ב-"יוזמה-דרך הלב" הנקראת "יוזמה" אני מלווה כעסק קטן-גדול. אני לומד איך לתעל את כוחה האדיר של הבמה למעני ולמען חברי המתמודדים, כיצד לצמוח ולהגיע לקהלים רבים כך שבזכות סיפורי האישי והחוויה שחווים איתי בהופעה מרגישים "שאפשר גם אחרת".
אחרי כמעט עשרים שנות התמודדות עם מגבלה נפשית אני נשוי באושר, אבא גאה ואיש מקצוע אני מחבק ואומר: "די...די עם הסטיגמה".

כתב: ניר שבי, עובד סוציאלי ומציג המופע – "די עם הסטיגמה"
www.nir-stigma.co.il