לוגו יוזמה
לפרוץ גבולות ומגבלות,
לשבור שיאים בכל פעם מחדש,
לשילוב מוצלח בקהילה

סיפורים אישיים, מחקר ותקשורת


"ליצור יש מאין...." ק'- משתפת על התהליך ביוזמה, כיצד הפכה ידע ותחביב לעסק:

"הפניה ליזומה הייתה כי מעולם לא עבדתי לפני במקום מסודר יותר מכמה ימים ברצף, וגם אני למדתי קצת עיצוב גרפי ורציתי לדעת מה אני יכולה לעשות עם זה. כשהתחלתי את הליווי של תוכנית יוזמה בכלל לא יודעתי מה אני רוצה לעשות עם הידע שלי רק ידעתי שאני לא מצליחה להתמיד בעבודה רגילה ואני מאוד רוצה ליצור משהו שלי. התהליך שלנו הוא שיקומי , תעסוקתי ועסקי גם יחד. יחד אנחנו מדברים על נושאי תקשורת, על קושי להיפתח ולתקשר עם אנשים זרים וחדשים ויחד עם זאת על הכוחות והיתרונות. בנושא התעסוקתי הצלחתי להשתלב סוף סוף בעבודה שאני מרגישה טוב בה ועוד בתחום העיצוב הגרפי למרות שאין לי ניסיון, ולא חשבתי שמישהו יכול לתת לי צ'אנס. קיבלתי לאחרונה את המשכורת הראשונה שלי ואני מרגישה הצלחה גדולה , בחיים לא קיבלתי תלוש משכורת לפני כי תמיד פרשתי אחרי פחות משבוע והתביישתי ללכת לאסוף את הכסף. אני מרגישה גם שעבודה על התקשורת עוזרת לי, בעיקר בתקשורת עם העובדים אחרים, אני מאוד ביישנית אבל מתחילה להיפתח ע"י תרגילים והתקדמות שלב אחרי שלב שאני עושה בתהליך ביוזמה.

בנושא העסקי אני ממש מגשימה חלום! כמו שאמרתי בתחילת התהליך ביוזמה רק ידעתי שאני רוצה ליצור משהו בכלל לא ידעתי מה. והיום אני בונה משחק חברה שאני בונה בו יחד עם המאמן שלי את החוקים שלו, את הלוגיקה שלו, את האסטרטגיה שלו אני גם מעצבת אותו ואת כל החלקים שבו ואני מתרגשת מאוד לראות אותו נוצר שלב אחרי שלב ולהגשים את החזון שאנשים ישחקו בו.

אני רוצה להצליח למכור את המשחק ושאנשים ממש יתחברו וישחקו בו כמו בהרבה משחקים מדהימים שיש היום בשוק. מה שגורם לי להצליח זה העבודה שלב אחרי שלב, ממש לפי הצורך שלי ולפי הגבולות ואיפה קשה לי המאמן שלח תמיד מקשיב לי ויודע איך לעזור לי להצליח גם כשקשה. בשנה האחרונה היו לי הרבה מאוד שינויים בחיים בין היתר לימודים , עבודה חדשה פיתוח המשחק ועוד. הכול יחד יוצר לחץ אבל כשיש אנשים שמלווים אותך ומבינים אותך באמת אפשר להצליח להתמודד עם הכול. יש לי את ליעד מיוזמה והעו"ס שלי שיחד איתם אני מרגישה מאוד טוב ותמיד מקבלת את תמיכה שאני צריכה.


" להתמודד עם הפחד ולמצוא עבודה - ר' מספרת על תהליך האימון לתכנון קרירה בתוכנית יוזמה:

"פניתי ליוזמה לאחר שהייתי בכמה וכמה משרדים שונים ולא הרגשתי שקיבלתי מענה, הייתי בעבר בליווי והרגשתי שהמלווה שלי לא הבינה אותי באמת ואת ההתמודדות שלי עם המגבלה שלי, שלחו אותי לכל מיני דברים שונים שלא התאימו לי ולא התחברתי אליהם, כשנפגשתי עם נציגי יוזמה הרגשתי חיבור טוב והחלטתי לנסות את הליווי ביוזמה. בליווי אני מכירה את שוק העבודה ולומדת להכיר את הזכויות שלי, במהלך השיחות עם המאמנת שלי אני מתוודה ליכולות ולכוחות שיש בי, אני מרגישה שהביטחון העצמי שלי משתפר ושמאמינים בי יש מי שקשוב לי, במשך שנים נתתי לעצמי מקום נמוך ובליווי אני מגלה על עצמי דברים חדשים. אני מרגישה שההצלחות שלי באות לידי ביטוי בכך שאני מעזה יותר, בכך שאני מבינה שאני מסוגלת לעשות דברים שלא חשבתי עליהם ועכשיו אני מתחילה להתמודד עם הפחדים שליווי אותי ומעבר לכך התחלתי לעבוד במקום עבודה שבו אני מרוצה. אני שואפת להגיע לאושר, קבלה עצמית, רגיעה ולדעת לשחרר דברים מסוימים ולהיות מסופקת. אני יודעת שמה שגורם לי להצליח היום זו יכולת ההתמדה שלי, המוטיבציה שבי, הרצון להגיע לשלווה והדבקות במטרה, וזאת גיליתי תוך כדאי התהליך בתוכנית יוזמה."


למצוא אמונה עצמית ולהצליח - א' מספרת על התהליך שלה בתוכנית יוזמה לתכנון ופיתוח קרירה:

"פניתי ליוזמה לאחר משבר בריאותי, אישי ותעסוקתי, אשר אירע בחיי. קיוויתי כי ב תכנית יוזמה יינתנו לי הכלים להתגבר על האתגרים החדשים ולהצליח לחזור ולהשתלב בשוק העבודה החופשי, לאחר שלא עבדתי למעלה משנתיים. בתהליך הליווי עם המאמנת שלי, עבדנו על חיזוק המסוגלות העצמית והביטחון העצמי, בחנו את האתגרים אשר נוצרו כתוצאה מהמשבר וניתנו לי כלים שונים להתמודד עימם. עבדנו על מציאת תחומי עיסוק המתאימים עבורי, תוך התחשבות בתכונות, ברצונות ובמגבלות אשר נוצרו עקב המשבר. בנוסף, ערכנו קורות חיים מתאימים, התכוננו לראיונות עבודה ועוד. לאחר עבודה רבה עם המאמנת, והתמדה בהכנה לחזרה לעבודה ובחיפוש מקום עבודה, לפני מספר שבועות התחלתי לעבוד במשרה מלאה, בעבודה שנכון לעתה נראית מאוד מתאימה עבורי הן מבחינת התוכן והן מבחינת הסביבה. אני חשה כי תהליך הליווי חיזק אותי מאוד ונתן לי את הכלים להצליח ולחזור לשוק העבודה. אני שואפת להוכיח את יכולותיי במקום העבודה, ולהתקדם לתפקיד אשר ימצה את כישוריי. לדעתי מה שגורם לי להצליח זה רצון, מוטיבציה והתמדה בתהליך השיקום, הליווי של המאמנת שלי ביוזמה והכלים שהקנתה לי." תודה על כל העזרה!


מיקוד לעבר המטרה - ורד, מוזיקאית, משתפת על התהליך לפיתוח היזמי שלה בעזרת תוכנית יוזמה:

"במהלך שבע השנים האחרונות יצא לי לעבור יעוץ עסקי במט"י, במעו"ף ובתכל'ס ליווי עסקי אך העסק שלי לא התרומם כל כך כי לא הייתי ממוקדת, יריתי לכל הכיוונים ובאופן כללי לא הייתי סגורה עם עצמי. בשנה האחרונה אני עוברת עם המאמנת שלי תהליך אימון עסקי שבאמצעותו למדתי למקד את העשייה שלי בדבר שאני הכי אוהבת לעשות- המוזיקה. אני מתחילה להצליח באמצעות החיבור לניצוץ הפנימי שלי. ההצלחות שלי: בהתחלה התמקדתי בלהופיע פעם בחודש בתשלום. עכשיו העליתי את המספר ל3 פעמים בחודש בתשלום. אני מאוד אוהבת את זה והדבר נותן לי הרבה אנרגיה. היו לי 4 קונצרטים תוך שבועיים, שלקונצרט האחרון הגיעו כל כך הרבה אנשים שלא היה כבר מקום לשבת. סגרתי קונצרט בטבעון- נסעתי לשם וסגרתי את העסקה. יש עוד מקום בטבעון שהביע התעניינות במופע שלי. הקלטתי שיר. הלחנתי אותו והקלטתי את עצמי מנגנת את כל התפקידים וגם שרה. אנשים מאוד אהבו את השיר. הגעתי לחשיפה באמצעות קידום ממומן בפייסבוק של כ3000 איש מתוכם קיבלתי 2 לייקים חדשים והרבה מאוד אנשים שאני לא מכירה עשו לייק לשיר. (יותר מ20). התקבלתי להרכב קלייזמר אותנטי של נשים בלבד שמופיע, הוזמנתי ע"י חברה להצטרף אליה לנגן איתה בפסטיבל "אשה אשה אשה" הראשון במצפה רמון בחודש נובמבר "


מרדכי גרינברג, מרצה ויו"ר עמותה, ועובד כצרכן נותן שירות, ובעיקר מנחה מידע ונסיון והפך זאת לעסק

"כמי שמקבל שירות נאמן מעמותת יוזמה כמה שנים, ברצוני לציין שני אנשים מופלאים שמלווים אותי. זכיתי בגיל 60 להתמודד עם משבר קשה אחד מיני רבים של אובדן עבודה האחרונה כסמנכ"ל עמותה ומינוף מיזם חברתי למען ניצולי שואה. לעבוד כצנ"ש מזה שנתיים בזכות מקצועיותו, נחישותו עקשנותו של דן המלווה מצרכנים נותני שירות . דן גילה דרך לשכנע אותי לוותר על מי ומה הייתי והצליח לעזור לאדם כמוני שהיה מהנדס בכיר בהיי טק וסמנכ"ל עמותה לעבור תהליך. בדרכו המעודנת גרם לי להפנים ולהסכים ממרום תפקידיי בעבר בתחום מקצועי רחוק מתחום מתמודדי הנפש חברות סטרט אפ והיי טק. כל חיי התמודדתי לבד עד המשבר האחרון. בנוסף עלי לציין את את רויטל מאמנת ומרצה ויו"ר יועצת עסקית מטעם יוזמה שמלווה אותי כשלוש שנים לערך במינוף עסקי . והנה אמש הזרע שנזרע נבט ומצח לכדי מימוש הלכה למעשה. כבר במיפגש הראשון שלי עם רויטל הצליחה רויטל לנתק אותי מתפקידי בעמותה. וגרמה לי להאמין אך ורק בעצמי. והנה רויטל הצליחה ליצור ולבנות הרצאה כיצד למנף משבר להזדמנות. כיצד למצוא את המשבר = מבשר. היפוך אותיות.

והנה אני כעת יודע בוודאות שתפקידי וייעודי הוא מבשר בשורה. לדעת להשתמש למצוא, במשבר משמעות והזדמנות. והנה הגעתי לטיפוס אל היעד והייעוד הבא אל הפיסגה הבאה. הנחישות, העקשנות,ההנחיה הבניה, הבאת הכלים, העקרונות נשאו פרי. אמש הרציתי לראשונה בפני מתמודדים. בעמותה יאללה מבלים ההרצאה הייתה מאד מוצלחת על פי הפיד בק ממנהלות המקום והמשתתפים. אני חוויתי התעלות וגיליתי שאכן יש בסיפור מסע חיי ערך מוסף אדיר. השילוב של מלווי דן שוחט ורויטל ושחר בתוספת לאופי שלי לא להשבר גם עם נופלים ומועדים במסע הוכיחה את עצמה בענק. המסר הוא: אי כניעה והעברת מסרים בכל תחומי החיים. סיפור חיי מיום היוולדי ועד היום מרתק.

הוא ההוכחה שאין יאוש, כלל וכלל. אשמח לקבל הזמנות להרצאות עם מחברים שקוראים את הפוסט הזה. או מי שננמצאים בעמותות המלוות מתמודדים, מומחים, עובדים סוציאליים. רופאים, מטפלים מלווים, צנש"ים. עם גם אשמח להרצות בעמותת יוזמה. אשמח להעביר את המסר על הצלחתי לממש את הפוטנציאל שרויטל שחר ראתה כבר מזריעת הזרע ועד נביטת השתיל אמש. כבר זומנתי להרצאה נוספת והפעם לראשונה זה בתשלום. אז לסיכום עמותת יוזמה בשילוב של שני המלווים היקרים דן שוחט שמצא לי דרך להשלים הכנסה כצנ"ש כתוספת לקיצבת הנכות. ורויטל שמינפה אותי לכיוון העיסקי.

עלי להודות לשני האנשים המיקצועיים הללו שהם בגיל ילדיי והסכמתי לקבל את שהיה להם להעביר לי ממרום גילי. וכמובן ברצוני להודות ולהוקיר את תכנית יוזמה על מקצועיות ויכולות החזרת אנשים למעגל החיים והעבודה" "בעזרת יוזמה התחלתי להרוויח ולהתפרנס, היום כבר אפשר להגיד שאני מנהל עסק, אני אמנם עדיין צריך ייעוץ וליווי אבל אני גאה בעסק שבניתי" (נתן) "כשהגעתי ליוזמה נתקלתי בגישה שיכולתי להתחבר אליה. המלווה העסקי התייחס אלי כאל אדם רגיל, דבר ששימח אותי מאוד. למדתי את עקרונות ניהול העסק, עבודה על משימות וניהול לוח זמנים. התחלתי להגדיל את נפח ההכנסות תחילה פי שניים ואחר כך פי שלושה" (ד) "ההצלחה שלי בתהליך הביאה לכך שאני משתלבת בשוק העבודה כשווה בין שווים.


מחקר

מטרת המחקר הייתה בחינת הפוטנציאל השיקומי והתעסוקתי של אפיק יזמות והעסקה עצמית עבור אנשים המתמודדים עם מוגבלות נפשית (להלן מתמודדים) ואת השפעתן של תכניות הכשרה ותמיכה ביזמות המיועדות לאוכלוסייה זו (להלן תוכנית הכשרה ותמיכה ביזמות). באופן ספציפי התמקד המחקר בזיהוי מאפייני המתמודדים שפנו לתוכנית הכשרה ותמיכה ביזמות (להלן לקוחות) ומתוכם מאפייני הלקוחות שהקימו עסק. מה היו הגורמים המניעים לשאוף ליזמות והאם גורמים אלו מומשו באמצעות פתיחת עסק. מה השפעת תוכנית הכשרה ותמיכה ביזמות על הלקוחות מהיבטים של 1) תוצאות סוביקטיביות בעלות חשיבות יזמית ושיקומית (כוונות יזמיות, מסוגלות עצמית, החלמה, איכות חיים סובייקטיבית) וגם של 2 תוצאות כלכליות-תעסוקתיות (התנהגות לקראת יזמות והעסקה עצמית, תעסוקה, הכנסה).

נבדקה בנפרד השפעת ההשתתפות בתכנית והשפעת אפיק יזמי בפועל, כלומר פתיחת עסק, על תוצאות אלו. בנוסף נבדקו מה הם גורמי התמיכה המשמעותיים שסייעו למתמודדים שפתחו עסק והאם מערך הקיצבאות השפיע על השאיפה ליזמות. בשנים אחרונות ניכרת מגמת צמיחה בשיעורי העסקה עצמית בקרב האוכלוסייה הכללית ואף יותר מכך בקרב אנשים עם מוגבלויות. למרות ההתעניינות הגוברת ביזמות ובהעסקה עצמית בקרב מתמודדים ובתכניות המעודדות אפיק שיקום תעסוקתי זה הנושא כמעט ולא נחקר והידע התיאורטי בתחום חדש זה הנו דל. לקריאה על שיטות המחקר, הממצאים והמסקנות, לחצו כאן


תקשורת 

ראיון בתכנית סדר יום עם קרן נויבך - יש להעביר ל-1:25:34  (17.10.17)

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלנו והכירו את התכנית מקרוב