לוגו יוזמה

משיקום תעסוקתי לשינוי חברתי וכלכלי


כיום הולכת וגוברת ההבנה, הן בקרב מקבלי ההחלטות והן בקרב כלל הציבור, כי הדרך הטובה והנכונה ביותר לסייע לאנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית, פיזית או חושית היא לשלבם בשוק העבודה. אה מה זה בעצם שיקום תעסוקתי' וכיצד הוא מסייע ביצירת שינוי חברתי וכלכלי?

מהו שיקום תעסוקתי?

תעסוקה היא מרכיב מרכזי בהגדרת האדם הבוגר את עצמו בחברה. מחקרים מראים שאחת המטרות המרכזיות של אנשים עם מוגבלות נפשית בהקשר לשיקומם הוא שילוב תעסוקתי. נמצא שאדם עובד סובל פחות מבעיות של סטיגמות ודעות קדומות. כמו כן, נמצאו יתרונות קליניים בשיפור הסימפטומים של המחלה בקרב אנשים עובדים.

בהתאם, שירות השיקום התעסוקתי מאפשר תעסוקה המותאמת לרצונו וליכולותיו של אדם המתמודד עם מגבלה נפשית, הנמצא בתהליכי שיקום. טווח האפשרויות נע משלב טרום תעסוקתי ועד לתעסוקה בשוק החופשי. בשירותים מושם דגש על תעסוקה נורמטיבית ומתגמלת ככל שניתן (מתוך אתר משרד הבריאות

כיצד שירות שיקום תעסוקתי מסייע ביצירת שינוי חברתי וכלכלי?

שירות השיקום התעסוקתי פועל במטרה להגדיל את ההשתלבות בתפקידים נורמטיביים ומתגמלים - מבחינת מימוש עצמי ושכר. השירות מעודד רכישת השכלה ומקצוע כדי לאפשר בחירה בין מגוון אפשרויות והזדמנויות תעסוקתיות. השירות מלווה את האדם בתהליך תוך התייחסות למעגלים התעסוקתיים הרלוונטיים (חברה, משפחה, צרכנים, מעסיקים, משקמים ומטפלים) וללימוד הדרוש להתמודדות עם חסמי הסטיגמה ומחסור בידע. 

מה הקשר בין שיקום תעסוקתי ו-"יוזמה דרך הלב"?

"יוזמה דרך הלב" מציעה שירות שיקום תעסוקתי הכולל הדרכה ותמיכה למשתתפים בתוכניות שהיא מציעה. בחלק מהמקרים יכלול הליווי גם אימון שיקומי-עסקי ו/או ייעוץ עסקי. להמשך קריאה ופרטים נוספים לחצו כאן


 

ליצירת קשר עם תוכנית יוזמה השאירו פנייתכם כאן