לוגו יוזמה

מהו סל שיקום?


סל שיקום היא אחת מהדרכים בהן יכול אדם אשר מתמודד עם מגבלה נפשית להשתלב בתהליך שיקום כולל, אשר שם דגש על השיקום האישי של האדם ובריאות הנפש, תוך כדי השתלבותו בחיי הקהילה. לצד סל השיקום, אשר מנוהל ומוענק לזכאים על ידי משרד הבריאות בשיתוף עם המוסד לביטוח לאומי, קמו חברות נוספות שכל אחת מהן מציעה סל פתרונות ומסלולים משלימים למשתקמים. יוזמות כאלה פותחות בפני המשתקמים אפשרויות רבות ונוספות. דוגמה מצוינת לכך הוא מסלול "צרכנים נותני שירות" של יוזמה דרך הלב, המשלבת אנשים שהתמודדו והתגברו על המצוקות במתן הדרכה לכאלה אשר נמצאים בעיצומו של תהליך השיקום.

 

מי זכאי לקבלת סל שיקום?


כזכאים לקבלת סל כזה נחשבים אנשים העונים על אחד משני התנאים (או שניהם יחד):
 

  • אדם בן 18 ומעלה, אשר מתמודד עם מגבלה נפשית כלשהי.
  • אדם לו נכות רפואית של 40% לפחות הנגרמת כתוצאה מהפרעה נפשית, לפי סעיף 33 (הפרעות נפשיות אורגניות, סכיזופרניה והפרעות דלוזיונליות) או סעיף 34 (הפרעות במצב הרוח (הפרעות אפקטיביות), הפרעות חרדה, הפרעות תלויות דחק, הפרעות סומטופורמיות והפרעות אכילה) לתקנות הביטוח הלאומי.

קביעת שיעור אחוזי הנכות של בעל המגבלה לצורך קבלת סל שיקום מתבצעת על ידי המוסד לביטוח לאומי או, לחילופין, על ידי פסיכיאטר אשר הוסמך על ידי שר הבריאות ("פסיכיאטר מוסמך"), בהתאם לכללי ולמבחני קביעת אחוזי הנכות שגובשו על ידי המוסד לביטוח הלאומי .

 

מהם התהליכים לקבלת סל השיקום?

 

  • פניה לקבלת זכאות של 40% לפחות בגין נכות נפשית (המוסד לביטוח לאומי או פסיכיאטר מוסמך)
  • בניית התוכנית השיקומית בשיתוף בין האדם לגורם המפנה לוועדת שיקום אזורית (תחנה לבריאות הנפש, מסגרת שיקומית קהילתית, מטפל פרטי השייך לאחד התחומים הרלוונטיים וכיו"ב).
  • פניה אל ועדת שיקום אזורית לאישור התוכנית השיקומית, הפנייה נעשית באופן עצמאי או על ידי הגורם השותף בבניית התוכנית.
  • זימון לוועדת השיקום האזורית, הוועדה כוללת שלושה אנשי מקצוע שתפקידם עובד/ת סוציאלי, פסיכיאטר/ית, פסיכולוג/ית, מרפא/ה בעיסוק או אח/ות מוסמך/ת. ישיבת הוועדה מתבצעת באחד מישובי האזור, לא בהכרח ישוב מגוריו של האדם הפונה.
  • קבלת החלטת ועדת השיקום האזורית, לאחר עיון ודיון בנתונים שהוגשו על ידי הפונה, הוועדה מחליטה על אישור או דחיית התוכנית השיקומית. במקרים מסוימים, תאושר התוכנית רק בחלקה, כשהוועדה מציעה תוספות או שינויים לתוכנית שהוגשה לאישורה. ההחלטה נשלחת בדור למענו של הפונה עצמאית או לגוף המפנה.
  • קבלת סל שיקום וקליטת המשתקם במסגרת שיקומית על פי התוכנית שאושרה.

מהו סל שיקום | יוזמה דרך הלב

ליצירת קשר עם תוכנית יוזמה השאירו פנייתכם כאן