לוגו יוזמה

כיצד מושפעת בריאות הנפש מתעסוקה קבועה 


תעסוקה קבועה חשובה לכולנו, ולא רק בגלל ההכנסה והשכר. מחקרים מגלים כי תעסוקה מעניקה ממד של רווחה נפשית וסיפוק. אנשים שמצליחים להשתלב במעגל התעסוקה נהנים משיפור בבריאות, לרבות בריאות הנפש. ומה שעוד זוכה להכרה של פסיכולוגים ואנשי מדעי ההתנהגות – גם אנשים המתמודדים עם מגבלה חושית או נפשית נהנים מסיפוק רב ותחושה פנימית של הישגיות ואף אושר, בזכות תעסוקה קבועה. הארגון יוזמה דרך הלב גאה לסייע לאנשים המתמודדים עם קשיים רגשיים, פיזיים ולמשתקמים להתפתח מבחינה מקצועית, כשכירים, עצמאיים או פרילנסרים.

 

סולם הצרכים הפנימי ותחום בריאות הנפשכ

מלבד הצורך להתפרנס, קיים צורך מאוד משמעותי של כולנו בהערכה ובהוקרה. כולנו שואפים להשתמש בכישורים וביכולות שלנו להשיג הישגים ולהגיע לתוצאות בחיים. הפסיכולוג הנודע אברהם מאסלו, שפיתח גישה הומניסטית, ניסח תיאוריה מקיפה שמציגה את מדרג הצרכים האנושי.

על פי מאסלו, סולם הצרכים הפסיכולוגי שלנו נשען עד רבדים בסדר מתפתח של חשיבות. הבסיס, הינו הצורך של כולנו בהגנה, ביטחון, קורת גג. לאחר מכן, מגיע הצורך בהוקרה, בהערכה חברתית, בסיפוק. כלומר, לאחר שאנו יודעים שיש לנו מחסה, מזון וביגוד, כולנו זקוקים למשהו נוסף. עבודה, תעסוקה, משהו שממלא את החיים בתוכן, מביאים לתחושה חיובית עצמית, ביטחון עצמי. מחקרים מודרניים יותר גם גילו שפרנסה קבועה וסיפוק בחיים מקושרים עם בריאות גופנית, נוסף על חוויה חיובית מבחינה פסיכולוגית ורגשית. כלומר, הצורך בתעסוקה הינו משפר ברור של בריאות הנפש. זוהי הזכות של כולם, לרבות אנשים המתמודדים עם כל מגבלה שהיא או עם קושי רגשי או פסיכולוגי.

 

תעסוקה ומעורבות בחברה

תעסוקה קבועה, ואין זה משנה אם מדובר במשרה מלאה או במשרה חלקית, עבודה כשכירים או כעצמאיים, הינו בעלת משמעות נוספת. אנשים שאינם עובדים, אפילו אם הם זכאים לקצבה כזאת או אחרת, הינם אנשים החווים יותר ניתוק חברתי, יותר בדידות. לעניין זה יש השפעה, ללא כל ספק, על בריאות הנפש. על כן, מומלץ שכל אדם, ולא משנה אם הוא מתמודד עם קושי או מגבלה, ישתדל להשתלב בעבודה. עיסוק שיניב סיפוק, הכנסה ומעורבות בחברה.

כיצד מושפעת בריאות הנפש מתעסוקה קבועה

ליצירת קשר עם תוכנית יוזמה השאירו פנייתכם כאן