לוגו יוזמה

על יזמות עסקית והעסקה של אנשים עם מוגבלות


יזמות עסקיתבאמצעות מסלול ייחודי שמציע ארגון יוזמה דרך הלב, תקבלו את הכלים העסקיים, תלמדו כיצד לתמחר ולשווק וכמו כן תלמדו גם שיטות לשימוש בידע שצברתם וכל זאת על מנת שבסופו של דבר תוכלו להצליח כיזמים ולפתח עסק משלכם.

היכולות של נכים, בעלי מוגבלויות או בעלי צרכים מיוחדים יכולות להגיע לרמת מימוש גבוהה ביותר וכל שצריך הוא סיוע של המקומות המתאימים. לדוגמה, סיוע מטעם המוסד לביטוח לאומי וסיוע מטעם ארגון יוזמה מהלב שיציע לכם ליווי של חונכים וכמו כן מסלולים מיוחדים. כך שבסופו של דבר, הם יוכלו להגשים את החלום שלהם ולהיות יזמים לכל דבר.

מה שכן, מה קורה במצב בו אנשים עם מוגבלות רוצים להיות מועסקים כשכירים במגזר הפרטי והציבורי ולא מעוניינים כרגע ביזמות עסקית? ננסה לענות על מספר נקודות ושאלות הנוגעות להעסקת עובדים עם מוגבלות, לחובות המעסיק, לראיון העבודה ולמצב בו המעסיק יכול לפסול את המועמד.

 

העסקת עובדים עם מוגבלויות

בשנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית בהעסקה של אנשים הסובלים ממוגבלויות שונות. אלו יכולות להיות מוגבלויות נפשיות או פיזיות. למעשה אדם מוגבל הוא אדם שמתקיים לגביו אחד מהתנאים הללו: יש לו נכות של 40 אחוז ומעלה, הוא עבר שיקום מקצועי מטעם הביטוח הלאומי לצורך העסקתו, הוא נכה צה"ל שעבר שיקום מטעם משרד הביטחון.

 

מהן חובות המעסיק כלפי אדם עם מוגבלות?

המעסיק צריך להתאים את מקום העבודה וכמו כן את תנאי העבודה לאדם עם מוגבלות. מעבר לכך, יש חובת קיום של מוקד ידע מקצועי. אותו מוקד יהיה אחראי לטפל בפניות של אנשים עם מוגבלות.

 

מהן החובות החלות על מעסיק ציבורי?

אם מדובר על מעסיק ציבורי המעסיק מעל 100 עובדים, אז עליו לדאוג שלפחות 5 אחוז מהמועסקים יהיו עובדים עם מוגבלות.

 

האם בראיון עבודה מותר לשאול על מוגבלות הנראית לעין?

על פי החוק, אין איסור על שאלות הקשורות למגבלה. מה שכן, במידה ונשאלות שאלות, הדבר יכול להעיד על כך שהמעסיק לא רצה להעסיק את העובד בגלל המוגבלות ממנה הוא סובל. כאן נכנס לתמונה חוק שיוויון הזדמנויות בעבודה, שקובע חד משמעית, שאין לעשות אפליה על רקע של מגבלה.

בנוסף, החוק קובע שגם אם נדרשת לעשות התאמה בתנאי העבודה ובמקום העבודה, יש לעשותה ובמידה שלא תעשה הדבר גם עשוי להעיד על אפליה. אם נתקלתם במקרה בו בוצעה אפליה כנגדכם, נסו לקבל ייעוץ משפטי מתאים מעו"ד דיני עבודה.

 

באילו מקרים המעסיק רשאי לפסול מועמד לעבודה בגלל המוגבלות ממנה הוא סובל?

כל עוד האדם כשיר לתפקיד או למשרה, הרי שלא ניתן לפסול את מועמדתו. מה שכן, כאשר לא מתקיימים תנאי סף וכמו כן כאשר המועמד אינו עומד  בדרישות התפקיד, אז ניתן לפסול את המועמדות שלו.

 

ליצירת קשר עם תוכנית יוזמה השאירו פנייתכם כאן