לוגו יוזמה
לפרוץ גבולות ומגבלות,
לשבור שיאים בכל פעם מחדש,
לשילוב מוצלח בקהילה

אודות התכנית


לבחור לעבוד בדרך שלך 

"תכנית יוזמה" הוקמה על מנת לשפר את מעמדם התעסוקתי והחברתי של מתמודדים עם מגבלה נפשית, ובכך למגר את הסטיגמה, על ידי הרחבת האפשרויות לעבודה מפרנסת דרך תהליך שיקום מקצועי, על ידי הקמת עסק/ פיתוח יזמות והעסקה עצמית, ושילובם בקהילה כתורמים.

"יוזמה" מעניקה שירותי שיקום תעסוקתי, לתכנון ופיתוח קרירה הכוללים ליווי אישי, אימון, תמיכה, הדרכה וייעוץ עסקי וכך להפוך לעצמאים כשכירים, כבעלי עסק וכפרילנס. השירות ניתן משלב חיפוש הרעיון ובחינת נטיות תעסוקתיות, בדיקה וגיבוש הרעיון ולאורך הקמת העסק והפעלתו או בחירת מקצוע ומימושו.

מהו אימון שיקומי-עסקי ותעסוקתי?

האימון השיקומי עסקי, תעסוקתי, הוא השירות שאנו מספקים ב "תכנית יוזמה", אנו משלבים את גופי הידע השונים (שיקום, אימון, ויזמות) לכדי כלי שיקומי אשר מאפשר למתמודד להעז לחלום, ומשם להבין את הפער בין החלום /הרצון שלו, לבין המסוגלות שלו וכיצד לממש זאת. תכנית "יוזמה" מלווה את האדם משלב של חיפוש רעיון תעסוקתי, וכאשר עולה הצורך בשינוי תעסוקתי, דרך בירור הרצון, בחינת המוכנות לשינוי, ומשם דרך מטרות יצירה של תעסוקה משמעותית, ובאם מדובר בעסק, אנו נלווה את הרעיון, לבדיקת כדאיות, כאשר נבדוק טוב גם את המשאבים האישיים שהאדם מגיע איתם, כמו כוחות וסביבה תומכת, ונעזור לו לשזור את המטרות הללו בתוך תהליכי השיקום השונים, ולהוציאם לפועל.

צוות תכנית יוזמה הינם אנשי מקצוע מומחים, בתחום האימון השיקומי, והייעוץ העסקי. צוות "תכנית יוזמה" מלווה את לקוחותיו, תוך שמירה על עקרונות של אתיקה, כבוד ורגישות, בהקשבה לצרכי האדם, התחשבות ביכולותיו, צרכיו ורצונותיו.

פעילות עסקית, על מה בעצם מדובר?

מושגים כמו "עסק" או "פרילנס" עשויים להיתפס כמרתיעים בפני חלק מהאנשים, וזאת בשל המחויבות הכרוכה בו.

ב"תוכנית יוזמה" פיתחנו מודל המפשט ומנגיש את אותם המושגים לכל אדם. ב"תכנית יוזמה" גם תחביב הוא הזדמנות להתפרנסות, ויכול להפוך ל"פעילות עסקית" לדוגמא: ציור, אומנות שימושית, ספרות, כתיבה, עיצוב, ספורט, צילום, צמחי מרפא, בישול ואפיה, נגרות, אפליקציות ועוד. (לקריאה נוספת - סיפורי הצלחה).

העסקים שנפתחו בליווי יוזמה: קליניקה לקוסמטיקה טבעית, עיצוב אתרים, שיווק אינטרנטי, נגריה, שיפוצים ותיקונים, קיטרינג והסעדה, שיעורים פרטיים ולימודי שפה, תרגום ותמלול, עריכה ספרותית, עיצוב גרפי ועוד. מי קהל היעד של תכנית "יוזמה"? כל אדם המתמודד עם מגבלה, ומעוניין להתפתח ולקדם את התעסוקה, על ידי פיתוח ידע, תחביבים, לימודים, רעיונות וכישורים לכדי פעילות עסקית ותעסוקתית. כל אדם המתמודד עם מגבלה ומעוניין לקדם תחביב (קישור לסל תחביבים) לפרנסה, לימודי תואר או תעודה לתעסוקה, ויכולות וכישורים לעבודה, על ידי חקר, תכנון (קישור לתכנון קריירה) ויצירת מסלול להגשמה. איך זה עובד? את הליווי של תוכנית "יוזמה" ניתן לקבל כחלק מסל השירותים של "סל שיקום" (סל השירותים המגיע לכל אדם המתמודד עם מגבלה נפשית ומוכר לביטוח הלאומי) או כשירות פרטי.

התהליך האימוני שיקומי, מבוסס על פגישות אישיות אחת לשבוע, עם מאמן אישי שיקומי מתוך צוות המומחים שלנו. בפגישות אישיות מגלים יחד עם האדם את הצרכים, נזהה את הרצונות, את היכולות והכוחות את הנטיות התעסוקתיות, וניישם זאת לכדי תעסוקה מספקת.

המסלולים בתכנית:

1. מסלול לתכנון ולפיתוח קריירה

מטרת המסלול לתכנון קריירה לעזור לאנשים ללמוד לנקוט בצעדים ובפעילויות על מנת להשיג חיים אישיים ותעסוקתיים מספקים, ולהרחיב את אפשרויות התעסוקה, ובכך לקבל החלטה ולתכנן את צעדי הקריירה של האדם תוך התחשבות בכאן ועכשיו שלו. דוגמאות לצעדים לגיבוש החלטה: חקירה, ראיון, איתור תחומי עניין, יצירת קשרים, הצטרפות לקבוצות עניין, התנדבות, התנסות בעבודות זמניות וחקירתן. האדם יוצא מהתהליך עם תכנית חזון תעסוקתית, עם מיומנויות להשתלבות בשוק העבודה, עם אפשרויות התפתחות שונות (באופן שכיר או עצמאי או גם וגם), וכל זאת על פי הצרכים המותאמים לו.

2. מסלול להעסקה עצמית 

"יזמות זו הזדמנות" העסקה עצמית, ניהול עסק ועבודה כפרילנס, היא אפיק תעסוקה, המאפשר לאדם לממש את הפוטנציאל הגלום בו, להתאים לצרכיו את סביבות העבודה, תנאיה ואופיה ולתרגם את שאיפותיו, כישוריו תחביביו ויכולותיו לפעילות כלכלית. כמו כן היא מאפשרת לאדם להשתלב בקהילה כעובד וכתורם לשוק העבודה כעצמאי. תכנית "יוזמה" מציעה תהליך מיוחד במינו, לאנשים המתמודדים עם מגבלה, אשר כולל בתוכו לא רק התייחסות אישית לאדם באשר הוא, אלא גם כזאת אשר מאפשרת לו לבחור ביוזמה אחראית למען עיצוב עתידו התעסוקתי.

3. סטודיו "אבן דרך"

בבאר שבע שיקום תעסוקתי ועסקי של נשים, תכנית העצמה אישית וקבוצתית פיתוח מיומנויות חברתיות ותעסוקתיות ופיתוח וליווי קבוצות יזמיות מתן שירות וליווי לתעסוקה בשוק החופשי וליזמות עסקית לנשים זכאיות סל שיקום. העבודה בסטודיו מאפשרת התנסות ותרגול מיומנויות תעסוקה מתקדמות, תוך מתן דגש על הגברת המסוגלות התעסוקתית דרך התנסות קבוצתית מעשית, בקבוצה קטנה ובליווי אימוני אישי. מסלול הסטודיו הינו סדנא מעברית הקצובה בזמן, ומאפשרת מעבר מדורג לעבר השוק החופש. (קישור לדף מכירות של הסטודיו)

4. מסלול קבוצות ליווי להפעלת מיזמים קבוצתיים סביב עיסוק ספציפי.

המשתתפים עוברים תהליך במסגרתו הם מפתחים מיזם עסקי משותף המאפשר להם להגדיל את הכנסותיהם. השלם הינו גדול מסך חלקיו, בקבוצה יזמית יכולת ביטוי של כל אדם בחוזקותיו מאפשרת לקדם את מטרות הקבוצה ולחלק את האחריות, כך לכל משתתף בקבוצה יש תפקיד משמעותי ובכוחות משותפים מגבירים את ההצלחה. הקבוצה מאפשרת למשתתפים לשפר את המיומנויות החברתיות, שיתוף הפעולה, ובמקביל לשפר מיומנויות תעסוקתיות ולמידה עסקית. (לקריאה נוספת - אבני דרך)

5. יזמות בשיקום שירות משולב של "תכנית יוזמה" ו-"צרכנים נותני שירות".

השירות משלב את שני תחומי הידע המותאם לאנשים עם ידע מניסיון אישי (צרכנים נותני שירות / עמיתים מומחים) המעוניינים להציע שירותי שיקום וטיפול כעצמאים (העסקה עצמית/ פרילנס).

הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלנו והכירו את התכנית מקרוב

קישור לפלייר תכנית יוזמה יולי 2020