לוגו יוזמה
לפרוץ גבולות ומגבלות,
לשבור שיאים בכל פעם מחדש,
לשילוב מוצלח בקהילה

תמונה משפחתית - ידע מניסיון בעבודה עם משפחות


שימרי הדס גרונדמן – רכזת פיתוח ידע מניסיון "צרכנים נותני שירות"

שיתוף מתוך עבודתה כעמיתה מומחית במרכז לבריאות הנפש "מזור"

"אני שומע את הדברים שלך ויש לי התנגדות מתוך מי שאני, אני אדם של פרקטיקה ורוצה פתרונות של כאן ועכשיו אבל אני יודע שאת מדברת מתוך הניסיון שלך של הרבה שנים שסיפרת שתהליך היה חלק חשוב בדרך שלך חזרה לחיים. אני גם שומע את הקול של הבן שלי שמבקש ממני להקשיב לצורך שלו ולהתקדם בקצב שנכון לו. אני מבין שיש פה משהו שאני צריך לעמוד מולו" 

מתוך דבריו של ס' - אב למתמודד

בעבודה עם משפחות הידע מהניסיון האישי בהתמודדות והחלמה מקבל צורה קצת אחרת, הוא נדרש לגלות ולגלם מספר פנים בו זמנית.

החיבור המתבקש שלי כעמיתה מומחית הוא למטופל, לאדם המתמודד אתו קיימת אותה שותפות גורל שמתוכה אני יוצאת אל עבודתי ומתוכה אני פועלת בצורה הכי בסיסית ובלתי אמצעית.

כאשר התחלתי לעבוד עם משפחות להפתעתי, או יותר נכון לומר להתרגשותי, עוצמת החיבור התקיימה והתיישבה על אותה שותפות גורל, זאת שמתקיימת כמעט באופן אוטומטי עם מתמודדים אחרים.

ההבנה הזו היוותה עבורי מתנה עצומה שאפשרה לי להבין מה הפעולה הנדרשת ממני על מנת לתת מניסיוני ומהסיפור שלי למשפחות כיחידה אחת שמורכבת מפרטים שונים.

תמונת ההתערבות המשפחתית היא תמונה מורכבת ממש כמספר המשתתפים בה. כל אחד מבני המשפחה מביא אתו את קולו הייחודי ואת דרך ההתמודדות הייחודית שלו עם המצב המשפחתי, תחושותיו ופעולותיו.

בתוך התערבויות משפחתיות שבהם לקחתי חלק במסגרת עבודתי הבחנתי שכאשר אני מביאה את ניסיוני אל מול משפחה אני נדרשת מכורח הסיטואציה להתחבר בו זמנית אל המשפחה של המטופל על כל פרטיה וגם אל המטופל עצמו.

היה ברור לי שלכל פיסה שאני שולפת מתוך הסיפור שלי בתוך ההתערבות, יש כמה נמענים. כשאני צוללת פנימה כדי לשלוף את הפיסה המתאימה מתוך הסיפור שלי, אני נכנסת אליו ובתוכי אני מחזיקה את התמונה המורכבת אבל השלמה של המשפחה כולה.

דוגמא לכך הייתה בהתערבות מול זוג הורים שהביעו את רצונם שבנם יקבל סל שיקום ויעזוב את הבית ויתקדם אל חיים יותר עצמאיים, בעוד בנם מבחינתו מרגיש לא מובן, מביע חוסר תקווה לגבי היכולת של המערכת לעזור לו ומעוניין לשכור דירה ולהתנהל בצורה עצמאית. ההורים מצדם, על בסיס ניסיון עבר, חוששים מכך שהבן יצא לעצמאות ללא תמיכה ושוב ייפול ויגרור אותם ואת עצמו למצבי קצה.

בתוך הסיטואציה הלא פשוטה שמשפחה זו מצויה בה, אני כעמיתה מומחית מבקשת להביא את הידע מניסיון שלי ממקום שלם ורחב שנותן מקום לכל הקולות. אני מתחברת למטופל מתוך המקום בתוכי שמכיר את האכזבה המוצדקת במקרים לא מעטים שלי מהמערכת וגם מבינה ושומעת בקולו את הרצון להתנתק מהוריו, לצד הפחד מהעולם שבחוץ והקושי בלהכיר בצורך בעזרה.

לצד זה אני מזהה אצלי את הקול שמבין ממרחק השנים את המקומות הבלתי אפשריים שבהם שמתי את ההורים שלי, שבהן אני פעלתי בדרכים שאני החלטתי אבל הם נאלצו לשאת איתי את התוצאות, קשות ככל שיהיו, ואת זה אני מביאה מולו ומול הוריו.

את היכולת לתת משהו בעל ערך לכל אחד מבני המשפחה אני שואבת מתוך החוויה שלי את משפחתי על מורכבותה ושלמותה מתוך הפרספקטיבה של השנים. בעיקר מתוך האפשרות בתוך תהליכי ההחלמה שלי, להצליח לצאת מתוך הראיה האישית שלי ולהבין שלהתמודדות  הפרטית שלי היו שותפים, בדמות הוריי ואחיי שנשאו את ההתמודדות יחד איתי.

התהליך שאני עברתי אל מול הסיפור המשפחתי שלי הוא תהליך שהתחיל בהתרחקות והסכמה לנפרדות שכה חששתי ממנה אך כמהתי לה באותה המידה. ונמשכה בהסכמה לראות ולהכיר בכך שאני לא הנפגעת העיקרית בתוך הסיפור הלא קל הזה ושגם המשפחה שלי סוחבת עמה פצעים ומשקעים. להכרה הזו היה משקל משמעותי ביכולת שלי להתקדם לעבר הקמת תא משפחתי משלי ויותר מזה היא אפשרה לי ולמשפחתי הזדמנות למפגש חדש שבו לכולנו יש מקום.

אחת התובנות הגדולות שצברתי בזמן תהליך ההחלמה שלי הוא את ההכרה במשפחתי כבני אדם אינדיבידואלים בעלי רצונות משלהם והתמודדויות משלהם. בתוך השנים הקשות שלי ומתוך הסבל הגדול שעברתי לא יכולתי לראות מחוץ לעצמי, דבר שרק העמיק את הבדידות והניכור. אמא שלי שיתפה אותי לעיתים רחוקות במה עושה לה ההתמודדות שלי, כמו הורים רבים היא לא רצתה להעמיס עלי ולהוסיף לי עוד כאבים.

יום אחד ברגע של ייאוש ומשבר היא שיתפה אותי בפחדיה ובכאב שמלווה את שגרת יומה. זה היה רגע של חסד, רגע של התעוררות שלי לסבל שלה והתחלה של תקשורת בינינו, שממנה לאחר זמן נולדה אצלי ההבנה שמשפחה זו שותפות, גם משפחה במשבר.

המשבר הוא לא רק של אדם אחד המשבר הוא פנים של משפחה שלמה.

היכולת לשאת את האחריות עליו היא הזכות והחובה של כל בני המשפחה.

את התובנות הללו והראייה הזו אני מביאה לתוך ההתערבויות המשפחתיות בעזרת קטעים מתוך סיפורי האישי. מניסיוני הבחנתי שלהכיל את רוחב הראייה, ולגלות הבנה ואמפתיה לכל הפרטים בתמונה המשפחתית היא הכרחית בעבודה עם משפחות. השימוש בשלל היבטיו של הידע מניסיון מאפשר לכוח העצום של המשפחה להתגלות כפוטנציאל לכוח מרים ובונה וגם להכיר בו ככוח שיכול לתקוע ולחסום.

לקריאה נוספת על תכנית "צרכנים נותני שירות" לחץ כאן