לוגו יוזמה

התמודדות עם מחלת נפש - איך חיים כמשפחה?


מחלות נפש שונות מציבות בפני בני המשפחה, החברים והאוהבים של המתמודד עימן בהן אתגרים מסוגים שבפניהם הם לא עמדו בעבר. בניגוד למגבלות פיזיות, לחלק גדול ממחלות בריאות הנפש אין ביטויים חיצוניים פיזיים מובהקים, ולכן, התמודדות עם מחלת נפש של בן משפחה (במיוחד כאשר מדובר במצב קבוע ומתמשך) נחשבת למסובכת ומורכבת יותר מאשר ההתמודדות עם מחלות ומצבים כרוניים אחרים. מדובר בנטל כבד למדי, אשר בן המשפחה המודאג והחושש, לעיתים, איננו יכול לשאת בו בכוחות עצמו, ולכן, לא מעטים המקרים בהם המתמודד עם המחלה הופך למנותק מסביבתו (ביוזמתו או ביוזמה הסביבה). תהליכי השיקום, המוצעים לנפגעי הנפש באמצעות סל שיקום ויוזמות נלוות, כמסלול "צרכנים נותני שירות" של יוזמה דרך הלב, מסייעים לו להשתלב בחיי הקהילה, בדיור מוגן (ברמה זו או אחרת) ובמציאת תעסוקה כעצמאי או כשכיר.

 

התמודדות עם מחלת נפש - הצד ש"כנגד"


אנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית אינם חיים בתוך ואקום. לכל אדם כזה יש הורים, אחים ואחיות, בן או בת זוג, אשר כל אחד ואחת מהם מושפע ישירות מהמצב. ברוב המקרים, התחושות הראשוניות של בני המשפחה עשויות לנוע בין תחושות אשמה ("בטח לא חיבקתי אותו מספיק בילדות, זו אשמתי!", לבין כעס (על בן המשפחה החולה או על הגורל) או בושה בבן המשפחה. למרות שכל אחת מהתחושות הינה לגיטימית, אין להן אחיזה במציאות והן מהוות את התגובה הראשונית לגילוי או למצב החדש שנוצר. במקרים כאלה, התמודדות עם מחלת נפש עלולה להיות מעוכבת בשל אותן תחושות והאבחון/הטיפול אותו חייב לקבל הנפגע יתעכב בגללן, ובכך, בעצם, עלול להיגרם נזק נוסף.

 

חולה הנפש כחלק אינטגרלי מהמשפחה


בצד הטיפול המקצועי לו זקוק נפגע הנפש, למסגרת המשפחתית ישנה חשיבות רבה בהתמודדות. הנה מספר קווי יסוד מנחים:
 

  • מומלץ לראות את המציאות כמות שהיא - טמינת הראש בחול איננה מקדמת את ההתמודדות, וגם המחשבה ש"אם נחכה מספיק, זה יעבור לבד", אינה מקדמת את בן המשפחה החולה (או אתכם) לכיוון הרצוי.
  • מסגרות ושיגרה מהוות רכיבים חשובים בחייו של הלוקה במחלת נפש, לכן, רצוי להקפיד עליהן ככל שניתן, דרך גיבוש לוחות זמנים, שמירה על הרגלים קבועים וכד'.
  • מומלץ לחלק משימות גדולות לתהליכים קטנים יותר, חלק נרחב מהאנשים המתמודדים עם מחלות נפש "נבהלים" ממטלות גדולות מדי ולכן, עלולים לוותר עליהן מלכתחילה. התייחסות נקודתית למשימה שיש לבצע כרגע, יכול להקטין את הבעיה.
  • מומלץ לעודד את האדם המתמודד עם הפרעה נפשית להיות מעורב בפעילויות שונות ולקחת חלק בהחלטות הנוגעות אליו ואל חיי המשפחה.

חשוב לזכור כי התמודדות עם מחלת נפש הינה תהליך שאתם צריכים לעבור יחד, כמשפחה, ולכן, יש לערב את כל בני המשפחה בתהליכים הנדרשים לשיקומו והחלמתו של בן המשפחה המתמודד עימה.

התמודדות עם מחלת נפש - איך חיים עם לוקה במחלת נפש?

 

ליצירת קשר עם תוכנית יוזמה השאירו פנייתכם כאן