לוגו יוזמה
לפרוץ גבולות ומגבלות,
לשבור שיאים בכל פעם מחדש,
לשילוב מוצלח בקהילה

הצוות משתף


תכנית יוזמה

שלום רב.
שמי עמרי מרידור, בן 46. בשש שנים האחרונות אני עובד בתכנית "יוזמה" של חברת "יוזמה דרך הלב". אל "יוזמה דרך הלב" הגעתי ב"טעות". שתי סיבות עקריות היו לכך: סטיגמה אשר בגינה חוויתי טריקת דלתות חוזרת ונשנית ממסגרות שונות אליהן ביקשתי להכנס כמדריך והשנייה היתה שבזמנו היחידים שהיו מוכנים לקבל לשורותיהם עובד בעל לקות נפשית היו מספר מאד מצומצם של גופי שיקום וביניהם מצאתי את "יוזמה דרך הלב". אני עצמי הלום קרב מהאינתיפאדה הראשונה אשר לפני כשמונה שנים התפרצה בי מחלה דו קוטבית שגררה חצי שנה אשפוז וטייטל לא מחמיא "לא בר שיקום" .
תפקידי בתכנית "יוזמה" של "יוזמה דרך הלב"  הוא להעניק ליווי וייעוץ עסקי למתמודדים בעלי אופי יזמי וכמו כן ללוות מתמודדים ליציאה לעבודה בשוק החופשי, באופן עצמאי לחלוטין תוך שימת דגש על פיתוח קריירה. לליוויים אלה נשזר אימון שיקומי שחברתנו היא המפתחת של העניין. כן, ניתן לעשות תהליכי קאוצ'ינג גם למתמודדים עם נכות נפשית בניגוד לדעה הרווחת והחברה מוכיחה זאת כבר עשור בו קמו עדרות רבות של בתי עסק בבעלות וניהול עצמאי לחלוטיין של בעלי מוגבלויות בכלל ומתמודדים בפרט וכך גם עשרות רבות של מתמודדים אשר השתלבו בשוק העבודה החופשי באופן עצמאי לחלוטין כשהחברה מלווה אותם "מאחורי הקלעים". אף אחד לא מתקשר אותם במקומם אלא הם מקבלים את הכלים לעשות זאת בעצמם. אני רכז הנגב הדרומי בתכנית. 
איני אדם דתי אך בנקל אני מזדהה עם הצטוט הבא ובמיוחד מהמקום בו אני עצמי הייתי לפני שבע שנים ועוד קצת; "...זה המחזיק בידי ישראל שמך, ונותן לו מתנה או הלוואה או עושה עמו שותפות או ממציא לו מלאכה כדי לחזק את ידו עד שלא יצטרך לבריות ולא ישאל". (משנה תורה, ספר זרעים, הלכות מתנות עניים -י').
זהו ללא ספק אחד מהדברים שמשאירים אותי בחברת "יוזמה דרך הלב". כמתמודד שחווה ועדיין חווה ביום-יום סטיגמה ממקורות שונים, הידיעה שאני חלק ממקום בו התפיסה העמוקה של הארגון רואה באדם ובפרט בנכה כשווה ערך. יתרה מכך לבו של הארגון מבקש תמיד לחפש את הטוב, המוכשר והיודע שבאדם שמולו. תגידו עכשיו שלא בא לכם לעבוד במקום כזה?!
מנהליי, לאורך השנים ידעו להניח מולי ציפיות שאינן נופלות בדבר וחצי דבר מכל ציפייה שהיא מעובד שאינו נכה. יתרה מכך, ציפייתם היתה כפולה; הראשונה, שאעשה עבודתי נאמנה ובאחריות על כל המשתמע מכך וציפייה נוספת מדוברת פחות אך בהחלט נוכחת  היא שאנהל עצמי בחיי כך שאוכל לכל זה. בתוך כך ידעו להעניק לי חמלה, הבנה, הדרכה, תמיכה ברבדים רבים, בטחון ויציבות תעסוקתית ולא פחות חשוב מכל אלה, דחיפה מקדימה ברגע הנכון. אני יודע לומר שלא הייתי כרגע סטודנט שנה שלישית לחינוך,  לולא כל אלה! החברה, האנשים בה, מנהליי, לא פעם נהגו בי ומצאתי בהם כמשפחה.
בנוסף לאלה כשבחברה ישנם 30% בעלי מוגבלויות מועסקים, אני עצמי לא ה"חייזר" שבישיבת הצוות. איני יוצא דופן בדבר וחצי דבר משאר מצבת כח האדם של הארגון. איני פחות או יותר טוב מן האחרים. איני צריך להסתתר מאחורי מסכות כבדות כשאיני חש בטוב   ומצד שני איני יכול "להתפנק" למשל  ולומר תשמעו... אבל אני חולה כסיבתיות לאי מילוי התפקיד אותו לקחתי על עצמי לעשות ובאהבה גדולה ועם האחריות הנדרש לו. 
החברה והאנשים בה מעניקים בכל יום מתנה לעולם ושראוי שתועתק לכל מוסד, ארגון וחברה; שוויון נפש, ראיית עתיד ויותר מכל מבט עמוק על כל רבדי החברה, בני האדם בה ובפרט בעלי המוגבלויות בגובה העיניים. אתקן, החברה מהלכת במבט עמוק ללבו ונפשו של הפרט ומתוך מטרה אחת ויחידה: חברה ישראלית מעט טובה יותר ושוויונית מהקיים. 

תכנית סוקרי איכות

שם: זאב הכט

וותק ביוזמה דרך הלב: 11 שנים

הגעתי לעבוד ב"יוזמה דרך הלב" בעקבות השתתפות בפיילוט עם פרופ' שמואל מלמד ואסתי וויסברג לבדיקת תוקף מחקרי של פרוייקט סוקרי איכות. תוך כדי השתתפות בקבוצות מיקוד וועדות היגוי של משרד הבריאות להקמת הפרוייקט. לאחר מכן השתתפתי בקורס סוקרי איכות בית חולים שיקומי לווינשטיין ברעננה כשנה ולאחר שסיימתי את הקורס בהצלחה התחלתי לעבוד ביוזמה דרך הלב שזכתה במכרז להפעלת הפרוייקט.

"יוזמה דרך הלב" משתפת אותי בכנסים וימי עיון הקשורים לתחום השיקום בבריאות הנפש, נותנת לי העשרות מגוונות הרלוונטיות לתחום העבודה ובנוסף, ליווי של מלווה מקצועית שנותנת תמיכה רגשית והכוונה מקצועית בעבודה. כמו כן יש ימי כיף של החברה ופעם בשנה נערך יום חברה.כל הדברים שצוינו לעיל נותנים תחושה של ביטחון אישי ומקצועי והרגשה טובה שיש מי שדואג ומטפח את העובדים בחברה לאורך זמן.