לוגו יוזמה
לפרוץ גבולות ומגבלות,
לשבור שיאים בכל פעם מחדש,
לשילוב מוצלח בקהילה

הסברה ופרויקטים מיוחדים


פעילויות הסברה
אחת ממטרות התוכנית היא שינוי עמדות, פתיחת דלתות להעסקה, הרחבת העסקתם של עובדי שיקום וטיפול עם ידע מניסיון אישי (צרכנים נותני שירות) והטמעת היתרון והערך המוסף שמביא שילובם המוצלח לכל הצדדים המעורבים בתהליך: מקבלי השירותים, צוותי השיקום, והאדם עצמו.
לשם כך, התוכנית מציעה מגוון רחב של פעילויות הסברה וסדנאות שונות המיועדות לקהלי יעד שונים ומגוונים : אנשים מתמודדים, אנשי מקצוע, מסגרות וצוותי שיקום, בתי-חולים, סטודנטים באוניברסיטאות ובמכללות, משרדי ממשלה, משפחות, וכל אדם ו/או ארגון שלו עניין בחזון התוכנית.
הנכם מוזמנים לפנות למשרדי התכנית או לרכז/ת באזורכם על מנת להזמין פעילויות הסברה, ולהתעדכן באתר על פעילויות הסברה המתקיימות באזורכם.

 

פרויקט עמיתים מומחים בבתי חולים
עמיתים מומחים בבתי חולים הינו פרויקט שמתקיים החל מ2014 במרכז לבריאות הנפש בבאר שבע ובמרכז לבריאות הנפש "מזור" אשר בעכו. פרויקט זה הינו חדשני והוא פרי עבודה משולבת של מערך השיקום והטיפול. הפרויקט ממומן על ידי ביטוח לאומי, הקרן לפיתוח מפעלים מיוחדים ועל ידי משרד הבריאות - אגף השיקום, ומלווה במחקר אשר נערך על ידי חוקרת ממכון סאלד. הוגי הרעיון הינם אנשי עמותת לשמ"ה, בשיתוף פעולה עם השירות הסוציאלי במרכז לבריאות הנפש באר שבע.

תכנית "צרכנים נותני שירות" הינה אחת מהשותפים בפרויקט עמיתים מומחים בבתי חולים משלב הגיית הפרויקט ובנייתו ועד הוצאתו לפועל.
תפקידנו בפרויקט הוא להוות גוף מקצועי המלווה ומייעץ בשני מישורים:
ליווי לעמיתים המומחים העובדים בבתי החולים – מסלול ליווי ייחודי הממוקד במאפיינים הייחודיים הנדרשים מהעמיתים בתפקידם – חלוציות, שימוש בידע מניסיון, תהליך ארוך של למידה והשתלבות כעובדים, יצירת תפקיד חדש במערכת ועוד.

ליווי למרכזים – ליווי למרכזי בריאות הנפש בעכו ובבאר שבע, קשר שוטף עם מנהלות השירות הסוציאלי, רכזות הפרויקט מטעם בית החולים, והמחלקות המעסיקות. הליווי נבנה על פי צרכי המרכזים, משלב ההכנה, תכנון הקליטה, איפיון תפקידי העמיתים במחלקות השונות, סיוע וייעוץ פרטני שוטף בשאלות העולות בתהליך.

 

פרויקט "לומדים מניסיון"

"זה לא מספיק ללמד סטודנטים עובדות ומספרים. אנחנו צריכים לעודד אותם לחפש חכמה (wisdom), לעבור מזיהוי של מחלה למפגש מכל הלב עם האדם שמבקש עזרה. הסטודנטים חייבים לדעת שקשר הוא הכלי החזק ביותר שיש להם בעבודה עם אנשים" (פטרישיה דיגן)

שירות "לומדים מניסיון" מבקש להגביר את מעורבותם של אנשים עם ידע מניסיון בתחום בריאות הנפש בתהליכי הכשרה של סטודנטים, ולהטמיע את גוף הידע של "ידע מניסיון" בעשייה האקדמית. מעורבות זו מבקשת להשפיע על העמדות והתפיסות של אנשי המקצוע של העתיד בכדי ליצור מערכת שיקום וטיפול מוכוונת החלמה, ופתוחה יותר לתרומה הייחודית של אנשי שיקום וטיפול עם ידע מניסיון. בנוסף, מעורבות זו מבקשת להפוך את הסביבה האקדמית לפתוחה יותר, מקבלת יותר ונגישה יותר עבור אנשים עם ידע מניסיון המבקשים לרכוש תואר אקדמאי ולעבוד כאנשי מקצוע.

אנו מציעים מודל לימודי המבוסס על בנייה משותפת (co-production), שבו בעלי ידע מניסיון אישי ובעלי ידע מקצועי משתפים פעולה בכל שלבי הפיתוח והתפעול של קורסים אקדמיים. במודל זה המיקוד אינו רק על "איך זה נראה?" אלא "על איך זה מרגיש?", על החוויה האישית הייחודית של התמודדות עם מוגבלות, ההשפעות החברתיות, הקשיים הנלווים, המפגש עם אנשי שיקום וטיפול שונים והכוחות שמסייעים לאנשים להתקדם. אנו מאמינים כי מודל זה יסייע לסטודנטים לקבל נקודות מבט חדשה, לרכוש ידע על תהליכי החלמה, להיחשף לתפיסות מגוונות הנוגעות למשמעויות השונות של ההתמודדות, לטשטש את המחיצות בין בריא לחולה ולחוות את המשותף ואת האנושיות שבנו כבני אדם.

מה אנחנו מציעים?

אנו מציעים מגוון רחב של ימי-עיון, שיעורים, סדנאות וקורסים, המותאמים לתחומי הלימוד השונים, ל"שלב" של הסטודנטים בתהליך ההכשרה ולדגשים הספציפיים של כל קורס ומרצה.

התכנים נבנים ומועברים על ידי אנשים עם ידע מניסיון העובדים כאנשי-שיקום (צרכנים נותני שירות/עמיתים מומחים, אשר חלקם בעצמם אנשי מקצוע) בשיתוף עם אנשי מקצוע ללא ידע מניסיון ו/או הצוות האקדמי של הקורס.

אנו רוצים להציע את השירות המדויק ביותר לכל אחד ואנו מאוד מעודדים הצעות חדשות ופיתוח משותף של תכנים בהתאם לצרכים העולים מהשטח. 

  • ימי עיון - מפגש חד-פעמי מורחב ומרוכז במסגרת "אירוע שיא" של קורס/מגמה/חוג.
  • שיעור במסגרת קורס קיים - שיעור-אורח של אדם עם ידע מניסיון בקורס.
  • סדנא - סדרת מפגשים מעמיקה המשלבת בין ידע אקדמי, ידע מניסיון והפעלות חווייתיות.
  • השתתפות של עמית-מומחה בקורס קיים - השתתפות של עמית-מומחה (אדם עם ידע מניסיון) בקורס קיים. מתאים במיוחד ל"סמינרי פרקטיקום" המלווים הכשרה מעשית בתחום בריאות הנפש.
  • קורס בפיתוח משותף של אדם עם ידע מניסיון וצוות אקדמי – פיתוח ותפעול משותף של קורס (או חלק מקורס) על ידי אדם עם ידע מניסיון וצוות אקדמי.
  • קורס בפיתוח משותף של אדם עם ידע מניסיון וצוות אקדמי המשלב גם מתמודדים כסטודנטים – הקורס מאפשר לאנשים עם ידע מניסיון המשתלבים כסטודנטים להשמיע את קולם ולהשתתף בעשייה האקדמית כשותפים שווי-ערך ופותח להם צוהר ללימודים אקדמיים. סטודנטים (שאינם מתמודדים) המשתתפים בקורס פוגשים אנשים עם ידע מניסיון ממקום שיווני, שיתופי וקולגיאלי.     

נושאים ותכנים לדוגמא:

  • גישת ההחלמה בבריאות הנפש-  ידע אקדמי ואישי על החלמה; מהי פרקטיקה מכוונת החלמה וכיצד ניתן ליישמה ועוד. 
  • שימוש בידע מניסיון – היכרות עם המושג ידע מניסיון מזווית אקדמית ואישית; ידע מניסיון ככלי מקצועי; האם גם לאנשי שיקום וטיפול שאינם מתמודדים יש ידע מניסיון ועוד.

 

שירי דנציג, ערן קרויז וסטודנטית בשיעור בנושא החלמה במסלול לטיפול באמצעות בעלי חיים בסמינר הקיבוצים.

 

שימרי גרונדמן ודן שוחט בשיעור בנושא ידע מניסיון בחוג לבריאות נפש קהילתית באוניברסיטת חיפה.

הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלנו והכירו את התכנית מקרוב