לוגו יוזמה

המדריך לקבלת סל שירותי שיקום


מתוקף החוק לשיקום נכי נפש בקהילה, יכול כיום כל אדם המתמודד עם מגבלה נפשית, להיעזר 
בשירותי שיקום קהילתיים לצורך קידומו של התהליך השיקומי. שירותי סל השיקום מאפשרים לאנשים המשתקמים לקבל סיוע בהשלמת השכלה, בתחומי הדיור, בתעסוקה וכן הלאה. 

מארגון יוזמה דרך הלב מציינים שלשירותי השיקום זכאים תושבים ישראלים בגילאי 18 ומעלה שהוכרו מטעם המוסד לביטוח לאומי (או מטעם פסיכיאטר מתוך רשימה מאושרת ע"י משרד הבריאות)  כבעלי נכות רפואית על רקע נפשי בשיעור של 40% או יותר ושאושרו להם שירותי שיקום על ידי ועדת השיקום האזורית. 

שירותי השיקום מוענקים דרך ארגונים, עמותות וחברות שונות ובפיקוח של משרד הבריאות, ויכולים לחלוש על מגוון תחומים שונים, בהתאם לתכנית שיקום מפורטת שנבנתה באופן פרטני עם האדם עבורו היא מיועדת. 

 

מטרות מוגדרות וצעדי פעולה מפורטים

התהליך לקבלת שירותי שיקום כרוך בפניה אל המוסד לביטוח הלאומי לצורך הכרה בנכות נפשית וקביעת שיעורי הנכות או בבאמצעות פסיכיאטר שהוסמך לכך על ידי משרד הבריאות. לאחר ההכרה בנכות הנפשית, נבנית עבור האדם המשתקם תכנית שיקומית המותאמת אינדיבידואלית ליכולותיו, כישוריו, צרכיו ורצונותיו. חשוב להבהיר שהתכנית השיקומית "נתפרת" באופן פרטני ותוך כדי שיתוף פעולה בין האדם המשתקם למתאם הטיפול. 

התכנית כוללת מטרות מוגדרות וצעדי פעולה מפורטים, תוך בחינתה מעת לעת כדי לוודא התאמה מלאה לצרכיו של האדם המשתקם ועמידה ביעדים שהוגדרו מראש. אחד מהשירותים המוענקים במסגרת סל השיקום הוא, כאמור, השיקום התעסוקתי, המאפשר לאדם המשתקם תעסוקה המותאמת ליכולותיו ולרצונותיו, עם שימת דגש על תעסוקה מתגמלת ועצמאית עד כמה שניתן.

 

העקרונות המנחים את פעילות השיקום

חשוב להדגיש ששירותי שיקום תעסוקתיים מוענקים על פי מספר עקרונות מנחים כמו שאיפה לתעסוקה מתגמלת ששכרה בצדה כמרכיב משמעותי בהקניית ביטחון כלכלי- חברתי וחיי כבוד, התייחסות למעגלים הרלוונטיים בחיי האנשים המשתקמים כמו משפחה, חברה, גורמים מלווים ומעסיקים במהלך העבודה השיקומית. 

כמו כן מושם דגש על המעבר ממסגרות תעסוקתיות מוגנות לאפשרויות תעסוקה בשוק הפתוח, תוך ליווי האנשים המשתקמים בתהליכי הקליטה וההסתגלות ומתן תמיכה עד להשתלבותם המוצלחת במקום העבודה וכן הלאה. 

אחת הדוגמאות היא "נתיב הלב", המייצג מודל חדש של מפעל מוגן ומהווה את אחד ממרכזי התעסוקה וההכשרה המשמשים כמעין תחנת מעבר בין תעסוקה נתמכת לבין תעסוקה עצמאית. מרכז ההכשרה "נתיב הלב" משלב תפיסות חדשניות מעולם השיקום לצד לימודי החלמה, הקניית ידע ורוח של יזמות.


תעסוקה מוגנת

שירותי שיקום תעסוקתיים מיושמים על פי כמה עקרונות מנחים ונחלקים למספר מסלולים שונים, החל מתעסוקה מוגנת, דרך תעסוקה מעברית ועד לתעסוקה בשוק הפתוח. התעסוקה המוגנת מהווה מסגרת שבה מועסקים האנשים המשתקמים בהתאמה לרמת תפקודם וצורכיהם מבחינת היקף שעות הפעילות, רמת הקושי, קצב העבודה, התאמה תרבותית וכיוצא בזה. 

במסגרת זו מלווים האנשים המשתקמים על ידי מנהל שיקומי המתמחה בתחום כגון פסיכולוג, עובד סוציאלי או מרפא בעיסוק, החל משלב תהליך הקליטה במפעל ולכל אורך ההתקדמות ופיתוח קריירה, תוך כדי התמקדות בהקניית הרגלי עבודה. 

אחד ממרכזי התעסוקה הללו הוא "נתיב הלב", העושה שימוש בטכנולוגיות הכשרה מתקדמות במטרה להקנות לאדם המשתקם מיומנויות וכלים המאפשרים לו להתפתח אל עבר תעסוקה מעברית או תעסוקה עצמאית בשוק הפתוח.


מעטפת של שירותים בתחום התעסוקתי-שיקומי וסל סיוע למשפחות 

מסגרת סל השיקום כוללת, כאמור, מעטפת רחבה של שירותי שיקום בתחומים שונים, החל משירותי תמיכה בתחום הדיור וסיוע כספי לרכישת ריהוט וציוד בסיסי למגורים, דרך שיקום חברתי שנועד להקנות מיומנויות חברתיות ובו זמנית להעניק לאנשים המשתקמים גם תחושה של שייכות, ועד להענקת שירותי השלמת השכלה, שירותים בתחום התעסוקה וסל סיוע למשפחות של אנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית. 

מבית יוזמה דרך הלב מציינים שמבחינת האספקט התעסוקתי, מונה סל השיקום מגוון בלתי נדלה של שירותי שיקום, החל משלב האבחון התעסוקתי, השלמת השכלה ורכישת מקצוע כאמצעי למימוש מטרות שיקומיות- תעסוקתיות, ועד לשלב של השתלבות בתעסוקה בשוק החופשי, תוך כדי התייחסות  למחסומי הידע ולמחסומי הסטיגמה.

 

שיקום תעסוקתי

ליצירת קשר עם תוכנית יוזמה השאירו פנייתכם כאן