לוגו יוזמה

בריאות הנפש והפרעות נפשיות


בני האדם מורכבים מגוף ונפש המהווים מקשה אחת, ומתקיימים ביניהם קשרי גומלין מגוונים המושפעים ומשפיעים זה על זה, ובדיוק כפי שיכולות להיות לאדם בעיות גופניות אשר פוגעות בו ועלולות לפגום ברמת תפקודו, כך גם עלולות להיות הפרעות או מחלות נפשיות העשויות להיגרם ממגוון גורמים שונים, ועשויות אף הן לפגוע באדם ובתפקודו.
 

על אף שתחום בריאות הנפש נתפס עדיין בחברה כעניין סטיגמתי ומלווה לא פעם בדעות קדומות וסטראוטיפים בנוגע להתנהגות בלתי ברורה ובלתי צפויה, שהרי אנשים הנאלצים להתמודד עם הפרעות ובעיות נפשיות, יכולים במקרים רבים להשתלב בקהילה ובחברה, זאת בעזרת תמיכה מתאימה וטיפול נכון בהתמודדות עם מחלת נפש, בדיוק כפי שניתן ליישם זאת בקרב אנשים הסובלים מבעיות רפואיות אחרות.

בניגוד למגבלה פיזית, במגבלה נפשית לא תמיד ניתן להבחין והאנשים שמתמודדים איתה יכולים להיראות כמו כל אחד אחר ואולי זאת הסיבה, שהמודעות וכחלק מכך גם הסבלנות לאנשים המתמודדים היא לא גבוהה. 

כל מי שמתמודד עם בעיות שונות הקשורות לנושא של בריאות הנפש, עתיד להיתקל בקשיים שונים בכל תחומיי החיים: קשיים ביצירת קשרים חברתיים שונים, קשיים במציאת תעסוקה מתאימה ובמקרים מסוימים גם קשיים בביצוע פעולות יומיומיות יחסית בסיסות. 

החדשות הטובות הן, שמשפחה וסביבה תומכת בשילוב עם פניה לקבלת עזרה חיצונית ייעודית, יכולה להוות כמתכון בשיפור איכות החיים של המתמודדים ולספק להם כלים אשר יסייעו להם לזכות בעצמאות לה הם כל כך צמאים. 
 

מחלות והפרעות המשפיעות על תחושותיו של האדם, חשיבתו והתנהגותו

ההגדרה לבריאות הנפש מטעם ארגון הבריאות העולמי, נתונה כיום לפרשנויות שונות, היות והיא מבוססת על נורמות וקודים חברתיים מקובלים או סטייה מהם, מבחינה התנהגותית, מחשבתית ורגשית, כתוצאה ממצוקה נפשית שבעקבותיה נגרמת פגיעה בתפקוד. ככלל, בקטגוריית ההפרעות הנפשיות מסווגות כיום מגוון מחלות והפרעות שונות, המשפיעות על תחושותיו של האדם ועל צורת חשיבתו, התנהגותו והדרך שבה הוא מתקשר עם הסביבה.
 

מארגון "יוזמה דרך הלב", המתמחה בהפעלת מיזמים המותאמים לצורכיהם של אנשים עם מגבלה נפשית, פיזית, קוגנטיבית וחושית, מסבירים שחלק מההפרעות הללו הנן מולדות, בעוד אחרות הן אישיותיות או התפתחותיות. בנוסף, ישנן גם הפרעות הנפשיות המלוות במצבי פסיכוזה בדרגות ובעוצמות משתנות, לרבות הזיות, מחשבות שווא ותפיסת מציאות מעוותת.

 

בריאות הנפש וסביבה תומכת

רבים מהמתמודדים בתחום של בריאות הנפש, נפגשים לראשונה עם המגבלה באמצע החיים, אחרי שנים ארוכות בהם ניהלו חיים רגילים ואפילו אחזו במשרה מכובדת, הם נאלצים להתחיל מחדש את חייהם, לאחר שאיבדו חלק גדול מהקלפים אותם אחזו בידיהם ב"חיים הקודמים". מדובר בצעד לא פשוט לא בעבורם ולא בעבור בני משפחתם. יחד עם זאת, במידה ואותם אנשים זוכים לתמיכה, אהבה והכלה מצד המשפחה ומצד הסביבה הקרובה, הסיכויים שלהם להשתקם, ככל שמצבם מאפשר, עולים בצורה משמעותית.
כמובן, שאותם אנשים יזדקקו ברוב המקרים, לייעוץ, הכוונה וליווי של אנשי מקצוע, אשר מכירים היטב את מצבם ובכוחם להתוות להם את הדרך לשיקום של תחומי החיים השונים. 
 

טיפול תרופתי, טיפול פסיכולוגי ושיקום בקהילה

בין מחלות הנפש השכיחות ביותר נמנות ההפרעות הפסיכוטיות (כמו לדוגמה הפסיכוזה או הסכיזופרניה), הפרעות מצב הרוח (כמו הדיכאון וההפרעה הדו קוטבית), וכן הפרעות הסתגלות, הפרעות חרדה, הפרעות דיסוציאטיביות, הפרעות אכילה וכדומה.
 

מ- "יוזמה דרך הלב" מוסיפים שבשנת 2012 הוציא משרד הבריאות רפורמה שלפיה כל השירותים בתחום בריאות הנפש מועברים ממשרד הבריאות לקופות החולים, זאת במטרה לאחד בין כל המערכות השונות, ולהוביל לכך שגוף אחד בלבד יהיה אמון על מתן מעטפת שלמה של שירותים וטיפולים הן בתחום בריאות הגוף והן בתחום בריאות הנפש.
 

טיפול במחלות הנפש עשוי לכלול, בין היתר, טיפול תרופתי, טיפול פסיכולוגי ושיקום בקהילה, זאת בהתאם לנסיבות כל מקרה. התכנית לשיקום בקהילה נועדה לאפשר לאנשים עם מגבלה נפשית להשתקם בהצלחה ולהשתלב בקהילה, תוך כדי שיפור באיכות חייהם.

 

הצעד הראשון בדרך לשיקום

הצעד הראשון בדרך לשיקום בתחום בריאות הנפש, יהיה לאתר עמותות ותוכניות שונות אשר נועדו למטרה זו.
ריבוי התוכניות, מאפשר לכל מתמודד או לבני המשפחה שלו לאתר תוכנית אשר מתאימה הן למצבו וליכולת התפקוד שלו והן לרצונותיו, מטרותיו ולדרך בה הוא רוצה לחיות את חייו. 
"יוזמה דרך הלב" הינו ארגון המפעיל מיזמים מיוחדים אשר מטרתם לסייע למתמודדים עם מגבלה נפשית או פיזית להשתקם ולשפר את איכות החיים שלהם.
לכל הפרטים על המיזמים השונים ובפרט על אלו בתחום של בריאות נפש, מוזמנים ליצור קשר כבר היום עם הארגון. 
 

 בריאות הנפש


בריאות הנפש הוא שם לתחום הטיפול בהתמודדויות  נפשיות אשר כולל בתוכו מספר התמודדויות  שונות אשר משפיעות על התנהגותו, התנהלותו ובריאותו של האדם. במדינת ישראל הגוף אשר אחראי על תחום זה הוא הוא משרד הבריאות – האגף לבריאות הנפש. גוף זה מגדיר את המדיניות בתחום בכל הקשור לטיפול כולל מקומות הטיפול, הצוות המטפל בתחום והכשרתו ועל תחום השיקום. כמו כן, זהו הגוף אשר אחראי על ביצוע כל פעילות הפיקוח והבקרה אחר הגופים המטפלים כולל מקומות  השיקום. במקרים בהם מדובר על התמודדויות  נפשיות אשר התעוררו לאחר או במהלך השירות הצבאי של האדם ובמקרים של משפחות שכולות אשר זקוקות לסיוע נפשי, משרד הביטחון הינו גוף נוסף אשר מטפל ומסייע על ידי סיוע כספי וקישור למטפלים חיצוניים על פי הצורך. 


טיפול נפשי


המידע הנחוץ ביותר עבור הציבור הרחב הוא מידע בכל הנוגע למסגרות הטיפול הקיימות ולתנאי הזכאות לצורך קבלת טיפולים נפשיים. 


טיפולים מרפאתיים: 


אלו טיפולים נפשיים אשר ניתנים לכל האוכלוסייה בכל הגילאים. ניתן לקבל טיפולים מסוג זה במרפאות לבריאות הנפש, ברוב המקרים בחינם ובמקרים מסויימים בעלות של השתתפות עצמית בלבד. טיפולים אלו נועדו עבור אלו אשר סובלים מסוגים שונים של מצוקות נפשיות וקשיים נפשיים שונים.  ניתן להגיע למרפאות לבריאות הנפש דרך קופות החולים, הן למרפאות קהילתיות או למרפאות של משרד הבריאות וניתן להגיע דרכן גם למרפאות של מטפלים פרטיים בעלי הסדר עם קופות החולים. בנוסף לכך ניתן לקבל מידע אודות טיפולים נוספים בתחום זה באתר משרד הבריאות. מומלץ להיכנס לאתר ולהרחיב קריאה בנוגע לזכאות ומקומות טיפול אפשריים. 


מתמודדי נפש  בקהילה: 


עבור אוכלוסיות אלו קיימים מרכזים לאשפוז יום. מרכזים אלו מיועדים עבור אלו אשר סובלים מהפרעות נפשיות מאובחנות, אך הם מתגוררים בקהילה ולא במסגרת אשפוזית כלשהי. למרכזים לאשפוז יום מגיעים המטופלים בין פעם למספר פעמים בשבוע למשך מספר שעות בכל פעם ללא לינה. עבור אנשים אלו קיימים טיפולים פסיכיאטריים תומכים אשר מעניקים למטופלים אפשרות לקבל טיפול תוך כדי שילובם באוכלוסייה. 
 


בריאות הנפש והפרעות נפשיות

ליצירת קשר עם תוכנית יוזמה השאירו פנייתכם כאן