לוגו יוזמה

בריאות הנפש: השתלבות מיטבית בקהילה


רבות מדובר על נושא הבריאות ועל חשיבותה, כאשר בעוד הבריאות הפיזית תופסת מקום מרכזי בשיחות ובדיונים רבים, כל מה שקשור לנושא של בריאות הנפש מושם לעיתים בצד. 
בישראל חיים לא מעט אנשים אשר מתמודדים עם בעיות אשר קשורות לתחום בריאות הנפש, ורבים מבני המשפחה של אותם אנשים לא באמת יודעים כיצד הם יכולים לסייע ליקרים להם להתמודד עם אותן הבעיות. 
החדשות הטובות הן שבישראל פועלים מספר ארגונים אשר כל מטרתם היא לסייע לאנשים אשר מתמודדים עם בעיות בתחום בריאות הנפש ולסייע להם להגיע להישגים ולחיות חיים מספקים, על אף ולמרות הבעיה עמה הם מתמודדים.
לכן, כל מה שצריך לעשות זה פשוט לאתר את אחד מאותם הארגונים ולהסתייע בצוות מטעמו, וזאת על מנת לקדם את המתמודדים בתחומים שונים בחיים.
 

לאדם גוף ונפש שמקיימים ביניהם מערכת רחבה של קשרי גומלין מורכבים עד לכדי שלם אחד. כפי שלאדם ישנן לעתים בעיות ומחלות שפוגעות בתפקוד הגוף, כך יכולות להיות הפרעות ומחלות נפשיות שעלולות להיגרם ממגוון גורמים שונים לפגוע באדם ובתפקודו. חלק מאותן ההפרעות הללו עשויות להיות חד פעמיות ולחלוף מאליהן, בעוד אחרות יכולות להימשך פרקי זמן ארוכים ומצריכים טיפול ממושך.

מארגון יוזמה דרך הלב מציינים שנושא בריאות הנפש עדיין נתפס בחברה כעניין סטיגמתי, תוך שהוא מלווה בדעות קדומות הקושרות את התחום להתנהגות בלתי מובנת ובלתי צפויה, זאת על אף העובדה שכיום יכולים אנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית להשתלב באופן מיטבי בקהילה ובחברה, בדיוק כמו כל אדם הסובל מכל מחלה או בעיה רפואית אחרת, במידה ומוענק לו הטיפול הנכון.

 

חוק "שיקום נכי נפש בקהילה" והרפורמה בבריאות הנפש

ארגון הבריאות העולמי מגדיר את המושג "בריאות הנפש" באופן הפתוח לפרשנויות שונות, מאחר ומדובר בהגדרה המבוססת על נורמות מקובלות שעשויות להשתנות מתרבות לתרבות. באופן כללי, המושג מתייחס לסטייה מהנורמות המקובלות מבחינה רגשית, מחשבתית, התנהגותית ואו קשרי גומלין עם הסביבה כתוצאה ממצוקה נפשית שמובילה לפגיעה בתפקוד.

מארגון יוזמה דרך הלב, המספקים שיקום מקצועי, מסבירים שבשנת 2000 נחקק חוק "שיקום נכי נפש בקהילה", שנועד לאפשר לאנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית שיקום תעסוקתי ועצמאות תפקודית ככל שניתן, תוך שמירה על חירותם וכבודם ברוח חוק היסוד.

כמו כן, בשנת 2012 הופעלה בישראל רפורמה בבריאות הנפש, כשבמסגרתה הועברה האחריות למתן כל השירותים הקשורים לבריאות הנפש אל קופות החולים, זאת כדי לייצר מצב שבו כל סל השירותים והטיפולים למיניהם נמצאים תחת קורת גג אחת ומנוהלים על ידי קופות החולים.

 

שירותים שונים בתחום בריאות הנפש

רבים מהמתמודדים ובני משפחתם כלל לא מודעים לזכויות שלהם ולכן, גם לא מנצלים אותן. אז בשלב הראשון, קיימת חשיבות גבוהה להיות מודעים לזכויות הללו, כאשר לצד קצבאות חודשיות, הן גם יכולות לכלול מגוון רחב של הטבות נוספות ומימון של שירותים, אשר בכוחם לשפר את רמת חייהם של המתמודדים. 
כמובן שבשלבים הבאים כדאי לבחון כיצד ניתן לממש את אותן הזכויות בצורה אשר תתאים כמובן באופן פרטני למתמודד ותענה על צרכיו, דרישותיו ומטרותיו.
כאמור, ידע מהווה כוח וככל שאוספים יותר ידע על הזכויות של המתמודדים עם בעיות של בריאות הנפש ועל האפשרויות השונות למימושן, כך גם מקבלים כוח אשר יאפשר לממש את אותן הזכויות בצורה המיטבית. 

 

אופק משפחתי

אחת מתכניות השיקום מבית יוזמה דרך הלב היא "אופק משפחתי" שנועדה לסייע לבני משפחתם של אלו המתמודדים עם מגבלה נפשית בחיי היום יום לאחר פרוץ המחלה. עד כה, התמקד המענה הסטנדרטי בהכשרת המשפחה לצורך הקניית סביבה תומכת עבור בן המשפחה המתמודד. עם זאת, מתברר כי עולה הצורך במתן מענה משלים ומעשי כדי לסייע למשפחה בהתנהלותה הכלכלית היומיומית כמערכת עצמאית המתחשבת בצרכיו של המתמודד.

התכנית מתמקדת במספר אספקטים כגון מתן ייעוץ כלכלי להתנהלות כלכלית נכונה, תוך התחשבות בצרכים העכשוויים ועתידיים, ייעוץ פרטני לפיתוח קריירה או עסק עצמאי לאחד מבני המשפחה או יותר, כמו גם ייעוץ עסקי עבור עסק משפחתי קיים ואימון לצורך ביסוס שגרת היום יום של התא המשפחתי.

 

כלים חשובים ומשמעותיים

אם גם אתם מתמודדים עם בעיות מעולם בריאות הנפש או שיש לכם בני משפחה אשר מתמודדים עם בעיות כאלה, חשוב שתכירו את ארגון "יוזמה דרך הלב".
מדובר בארגון המחזיק בידע, ניסיון ומומחיות, אשר מרוכזים וממוקדם ברצון לגרום לשינוי חברתי וכללים במעמדם של אנשים המתמודדים עם בעיות מתחום בריאות הנפש. 
הארגון מוציא אל הפועל מיזמים שונים, אשר מטרתם להעניק ידע וכלים, באמצעותם ניתן יהיה לשפר את רמת החחים של המתמודדים.
לכל הפרטים, מוזמנים ליצור קשר עם הארגון. 

 

בריאות הנפש | יוזמה דרך הלב

ליצירת קשר עם תוכנית יוזמה השאירו פנייתכם כאן