לוגו יוזמה

בית הספר לשיקום - הידע שמניע את הלב


בית הספר לשיקום | יוזמה דרך הלבבית הספר לשיקום (אשר, למעשה, מכונה "בית הספר הארצי לשיקום, שילוב והחלמה בבריאות הנפש", אבל בשל ייחודו, ומאחר ואין בית ספר מקביל שניתן להתבלבל ביניהם, הוא נקרא לשם קיצור בית הספר לשיקום) הוקם על בסיסו של חוק שיקום נכי נפש בקהילה, התש"ס- 2000, ומטרתו המוצהרת היא "לשקוד על שיקומם ושילובם בקהילה של נכי הנפש, על מנת לאפשר להם להשיג דרגה מרבית של עצמאות תפקודית ואיכות חיים, תוך שמירה על כבודם ברוח חוק יסוד כבוד האדם וחירותו". בית הספר זה מלמד, מדריך ומכשיר את אנשי השיקום הפועלים בישראל, מטמיע התערבות מקדמת-החלמה, ומוביל את הלמידה בנושא שיקום בריאות הנפש בארץ. על בסיס הידע שלו והבוגרים שהוא מוציא משעריו, הוקמו תוכניות שיקום וארגונים מובילים בתחום, כמו יוזמה דרך הלב, למשל המציעה שירותי שיקום מקצועי.

מהי האמונה המנחה בבסיסו של בית הספר לשיקום?

בית הספר נוסד כתוצאה משיתוף פעולה בין הקריה האקדמית אונו והאגף לבריאות הנפש שבמשרד הבריאות. האמונה המצויה בבסיסו היא גם בעלי מגבלות פסיכיאטריות יכולים להחלים ממצבם, הם יכולים להשתלב בקהילה הסובבת אותם ולהפוך את חיי המשוקמים למשמעותיים יותר. אחת מהדרכים להפיכת חייהם של המשוקמים למשמעותיים יותר, היא תוכנית צנ"ש - צרכנים נותני שירות. תוכנית זו מנתבת את המשוקמים הותיקים יותר, לשיקומם של הזקוקים לשיקום, מתוך התפישה שלמידה מתמשכת ומתמידה עדכון ורכישת הידע מהווים את הבסיס האיתן לעשייה שיקומית.

שיקום פגועי הנפש בקהילה

על בסיס העקרונות שהתווה בית הספר לשיקום צמחו מספר גופים, אשר כל אחד מהם נותן אינטרפרטציה שלו לעקרונות הבסיס, ומביא את דרכו-הוא לניתוב האספקט השיקומי למטרות משתנות. זאת, תוך כדי שכל גוף כזה מציע מיזמים, ימי עיון, סדנאות ותוכניות לשינוי החברתי והכלכלי הנחוץ לאנשים אשר מתמודדים במגבלות הנכות השונות (על רקע נפשי, פיזי או חושי).

ליצירת קשר עם תוכנית יוזמה השאירו פנייתכם כאן