לוגו יוזמה

רוצה לעבוד? ולא יודע/ת איך להתחיל? המדריך לשיקום ואימון תעסוקתי


כל מי שנמצא בשלב של חיפוש אחר עבודה עשוי להכיר מקרוב את תחושת התסכול והבלבול שמתלווים לעתים קרובות אל התהליך, החל משליחת אינספור קורות חיים ללא מענה ממעסיקים, דרך ראיונות עבודה כושלים וכלה בהתפשרות על תעסוקה שאינה מותאמת ונדידה בין מקומות עבודה כאלו ואחרים.

התהליך עשוי להיות מורכב ומתסכל שבעתיים עבור מי שתמודדים עם מגבלה פיזית, נפשית או חושית. אנשי הצוות בחברת יוזמה דרך הלב, ארגון המציע מערך שלם של תכניות שיקום ואימון תעסוקתי לאנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית, פיזית או חושית, מסבירים שמדובר, אמנם, בתהליך מורכב אבל לא בלתי אפשרי!

תקווה חדשה: היכולת להשתקם ולהשתלב בצורה פרודוקטיבית בקהילה ובחברה

אם בעבר נגזר על אנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית, פיזית או חושית להיות נידונים לאשפוזים פסיכיאטריים תכופים, לסטיגמה שלילית ולחיים שעיקרם סבל, בדידות וניכור חברתי, הרי שכיום, בזכות קדמה הטכנולוגית שהתרחשה בתחום והשימוש בתרופות חדשות שנמצאו יעילות עבור מגוון בעיות פסיכיאטריות שונות, שעד אז לא היו ניתנות לטיפול, השתפרה משמעותית איכות החיים של פגועי הנפש.

דבר זה מעניק תקווה חדשה בכל הקשור ליכולת שלהם להשתקם ולהשתלב בצורה פרודוקטיבית בקהילה ובחברה. משרד הבריאות מציע כיום מגוון תכניות לשיקום ואימון תעסוקתי תוך כדי שיתוף פעולה עם ארגונים ועמותות שונות, זאת במטרה לסייע לאנשים המתמודדים עם מוגבלויות שונות להשתלב בצורה מוצלחת במעגל העבודה, מה שמוביל לא רק לשיפור מצבם הכלכלי, אלא גם שיפור הדימוי העצמאי ואיכות חייהם.

אימון תעסוקתי: שיבוץ אל התכנית המתאימה תוך התחשבות ברצונותיו וצרכיו המיוחדים של האדם

ממחקרים בתחום עולה שאימון תעסוקתי, ליווי וסיוע באיתור תעסוקה מתאימה הם מהכלים הטובים והיעילים ביותר כיום לשיקום ולהשתלבותם המוצלחת של אנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית, פיזית או חושית, בקהילה ובחברה, הן בזכות ההערכה שהסביבה מעניקה להם אבל בעיקר בזכות ההערכה העצמית שלהם ביכולותיהם.

ביוזמה דרך הלב מציינים שהשירותים לשיקום תעסוקתי פרוסים ברחבי הארץ וניתנים לאנשים בטווח הגילאים 18-65 המאובחנים כלוקים בנכות רגשית, נוירו-פסיכולוגית, פיזיתאוחושית. השיבוץ אל התכנית המתאימה נעשה על פי מספר קריטריונים ותוך התחשבות ברצונותיו,כישוריו, יכולותיו וצרכיו המיוחדים של האדם. המערך השיקומי כולל, בין היתר, אבחון תעסוקתי, השלמת השכלה על פי צורך והכשרה מקצועית במתכונת של קורסים בתחומים שונים המוכרים על ידי האגף להכשרה מקצועית.

אימון תעסוקתי לרכישת מיומנויות תעסוקתיות בשוק הפתוח

מתמודדים עם מגבלה נפשית? מדובר בתחושות טבעיות המתגבשות תוך כדי שליחת מספר לא מבוטל של קורות חיים עבור אינספור משרות כאלו ואחרות, מבלי לזכות למענה כלשהו מכל אותם מקומות התעסוקה שאליהם נשלחו קורות חיים, כמו גם ראיונות עבודה כושלים ואו הצורך להתפשר בסופו של דבר על תעסוקה אשר אינה הולמת את היכולות והכישורים ואו אינה מותאמת מבחינת השכר, הציפיות והצרכים.

נתיב הלב: טכנולוגיות הכשרה מתקדמות להקניית מיומנויות תעסוקתיות

מארגון יוזמה דרך הלב מוסיפים שהתהליך עלול להיות מתסכל ומייאש אף שבעתיים עבור אלו שמתמודדים עם מגבלה נפשית, פיזית או חושית, ובדיוק לשם כך מציע הארגון מערך שלם של תכניות, לצורך שיקום, אימון תעסוקתי וליווי המשתקמים עד להשתלבותם המוצלחת במסגרת התעסוקתית המתאימה.

אחת מהאפשרויות העומדות בפני המשתקמים היא הסתייעות במרכז ההכשרה והתעסוקה "נתיב הלב", העושה שימוש בטכנולוגיות הכשרה מתקדמות במטרה להעניק למקבל השירות מיומנויות לפיתוח מסוגלות תעסוקתית. "נתיב הלב" (מפעל מוגן) מציע גם מסגרת, המאפשרת התנסויות תעסוקתיות שונות ומגוונות, המסייעות למשתקמיםלמצוא את סוג העבודה המועדף עליהם ולהתנסות בו, בתנאים גמישים המותאמים על פי צרכיהם. למשתקמים ניתנת האפשרות להתנסות במספר סוגים שונים של עיסוקים (אריזה, הרכבה, תפירה, קייטרינג, אירועים, מיזמים קבוצתיים, מיזמים אישיים ועוד).

תמיכה וליווי המתמודדים לקראת השתלבותם בשוק העבודה החופשי

באמצעות תהליך אימון תעסוקתי, רוכשים המשתקמים מיומנויות תעסוקתיות כדוגמת סינגור עצמי, הצגת יכולות בריאיון עבודה, תקשורת בין אישית, עמידה בלוחות זמנים וכן הלאה, כמו גם טכניקות קוגניטיביות לניהול זמן, קבלת החלטות ופתרון בעיות.

מארגון יוזמה דרך הלב מציינים שחלק לא מבוטל מהאנשים המתמודדים עם מגבלה על רקע נפשי, מצליחים להשתלב בסביבות עבודה בשוק החופשי, כשעמיתיהם לעבודה במקומות התעסוקה הללו ברובם מוגדרים כ"נורמטיביים". יש לציין במיוחד את אלה שעושים קפיצת מדרגה ומשתלבים בעבודה כאנשי שיקום ו/או טיפול בכל מגוון מסגרות השיקום והטיפול, ועושים שימוש מקצועי בניסיון האישי שצברו בתחום.

עבורם פיתח ארגון יוזמה דרך הלב שירות ליווי מומחה, "צרכנים נותני שירות" שמטרתו להעניק למתמודדים את כל התמיכה הנדרשת לצורך השתלבותם בעבודה וללוותם בתהליכי הקליטה וההסתגלות עד להשתלבותם המלאה. ראוי לציין שהליווי יכול להתקיים בידיעתו ובשיתוף פעולה של המעסיק, אך בהחלט ניתן ללוות את המשתקם"מאחורי הקלעים" ובאופן דיסקרטי מבלי ליידע את המעסיק בנוגע למוגבלות.

אימון תעסוקתי | יוזמה דרך הלב

 

שיקום ואימון תעסוקתי להקניית מיומנויות תעסוקתיות

כמעט כל אדם שנמצא בשלב של חיפוש אחר עבודה עשוי להרגיש עם הזמן תחושות מתגברות של תסכול ובלבול ככל שהתהליך הולך מתארך. מדובר בתופעה טבעית המתגבשת לאחר שנשלחים אינספור קורות חיים עבור מספר לא מבוטל של משרות שונות, ללא קבלת מענה כלשהו ממקומות התעסוקה שאליהם קורות החיים נשלחו.

במקרים אחרים מתלווים אל התהליך ראיונות עבודה כושלים שמעיבים אף יותר על תחושת העגמומיות הכללית, כשלעתים קרובות נאלץ האדם בסופו של דבר להתפשר על תעסוקה שאינה הולמת את הכישורים והיכולות, וגם אינה תואמת את הציפיות מבחינת השכר, התנאים והצרכים. מארגון יוזמה דרך הלב מציינים שהתהליך יכול להיות מייאש שבעתיים עבור מי שמתמודד מגבלה נפשית, חושית או פיזית, ובדיוק לצורך זה נבנו עבורם תכניות לשיקום ואימון תעסוקתי.

אנשי הצוות המקצועי מבית יוזמה דרך הלב מסבירים שהארגון מציע מכלול רחב של תכניות שיקומיות שונות לפגועי גוף ונפש, המשולבות בהדרכה, ליווי ואימון תעסוקתי, עד להתאקלמותם והשתלבותם המוצלחת של המשתקמים במסגרת התעסוקתית המתאימה בשוק העבודה הפתוח.

אחת מהאופציות שעומדת לרשות המשתקמים היא כאמור, הסתייעות בשירותיו של "נתיב הלב", מרכז תעסוקה המשתמש בטכנולוגיות הכשרה ותעסוקה מתקדמות, המאפשרות למשתקמים לרכוש מיומנויות ולפתח מסוגלות תעסוקתית אל עבר תעסוקה במסגרת נתמכת או עצמאית.

ייחודו של מרכז התעסוקה הוא בכך שלמקבל השירות ניתנת אפשרות הבחירה בנוגע לתהליך ההחלמה ולקבוצת העבודה שלו, תוך כדי השתתפות בלימודי יזמות והקניית מיומנויות תעסוקתיות החיוניות, כאמור, להשתלבות מוצלחת במעגל העבודה.

התנסות במגוון עיסוקים שונים המתאפיינים בתנאים גמישים ומותאמים על פי צרכים

במסגרת של אימון תעסוקתי ב"נתיב הלב" מתנסים משתקמים במגוון רחב של עיסוקים שונים, המתאפיינים בתנאים גמישים ומותאמים לצורכיהם, החל מעיסוקים בתחומי התפירה, הקייטרינג, האריזה וההרכבה, וכלה במיזמים אישיים וקבוצתיים.

הליווי והתמיכה לה זוכים המתמודדים לקראת השתלבותם במעגל העבודה, משולבים ברכישת מיומנויות תעסוקתיות חיוניות כדוגמת סינגור עצמי בריאיון עבודה, עמידה בלוחות זמנים, תקשורת בין אישית, כלים קוגניטיביים לקבלת החלטות, ניהול זמן ופתרון בעיות.

מחקרים בתחום מראים שאימון תעסוקתי, כמו גם תמיכה וליווי במהלך החיפוש אחר מסגרת תעסוקתית מתאימה, הם מסוג הכלים הטובים והאפקטיביים ביותר שקיימים כיום לשיקומם של המתמודדים עם מגבלה נפשית, חושית או פיזית, ולהשתלבותם המוצלחת בשוק העבודה החופשי, בקהילה ובחברה.

ליצירת קשר עם תוכנית יוזמה השאירו פנייתכם כאן