לוגו יוזמה

שירותי שיקום לאנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית


שירותי שיקוםמתמודדים עם מגבלה נפשית? מעוניינים להצטרף למסגרת שיקומית? להשתלב במעגל העבודה? מתוקף החוק לשיקום נכי נפש בקהילה, מוענקים כיום מגוון שירותי שיקום שונים בתחומי הדיור, החברה, הפנאי, התעסוקה וההשכלה הנתמכת.

השיקום מיושם אוריינטציה מרכזית של השתלבות בחברה ובתעסוקה והקניית דרגה מרבית של איכות חיים ועצמאות תפקודית לאנשים הנאלצים להתמודד עם מגבלה נפשית, תוך שמירה על כבודם וזכותם לחיים בעלי משמעות ומלאי תוכן.

מחברת יוזמה דרך הלב מסבירים שלסל השיקום זכאים בוגרים (מגילאי 18 ומעלה), שאובחנו והוכרו מטעם המוסד לביטוח לאומי כלוקים במחלה נפשית בשיעור של 40% נכות לפחות. שירותי שיקום אלו מוענקים דרך עמותות, חברות וארגונים שונים ותחת פיקוחו של משרד הבריאות.

החל מתעסוקה מוגנת ועד לתעסוקה בשוק הפתוח

האספקט התעסוקתי מהווה, כאמור, את אחד מהשירותים הנמנים בסל השיקום. שירותי שיקום תעסוקתיים כוללים טווח אפשרויות נרחב, החל משלב האבחון התעסוקתי ורכישת השכלה ומקצוע כאמצעי בסיסי להשגת מטרות תעסוקתיות- שיקומיות, ועד לתעסוקה נורמטיבית ומתגמלת במידת האפשר בשוק החופשי, תוך התייחסות למחסומי הידע ומחסומי הסטיגמה.

השיקום התעסוקתי ניתן בשלוש רמות שונות, הנעות בין תעסוקה מוגנת, תעסוקה מעברית ותעסוקה בשוק הפתוח. בתעסוקה המוגנת מועסקים אנשים במסגרות המותאמות לרמת תפקודם ולצורכיהם האינדיבידואליים, מבחינת היקף שעות הפעילות, רמת הקושי, קצב העבודה, תקשורת בין אישית, התאמה תרבותית וכן הלאה. אחד ממרכזי התעסוקה המוגנת מבית יוזמה דרך הלב הוא "נתיב לעתיד", העושה שימוש בטכנולוגיות הכשרה מתקדמות לפיתוח מסוגלות תעסוקתית ורכישת מיומנויות תעסוקתיות.

יזמות עסקית ופתיחת עסק עצמאי

שירותי שיקום תעסוקתיים כוללים גם מיזמים המשמשים תעסוקה מעברית בין תעסוקה מוגנת לבין תעסוקה בשוק הפתוח. מטרתה של התעסוקה המעברית היא לאפשר למשתקמים כמעין מקום מעבר כדי להתנסות בשוק העבודה הפתוח על כלל ההיבטים השונים. התעסוקה המעברית מיושמת באופן הדרגתי ותוך כדי ליווי של מדריך שיקומי.

השיקום התעסוקתי בשוק הפתוח הוא במתכונת של תעסוקה נתמכת, שבה משתלבים המשתקמים במקומות עבודה "נורמטיביים", תוך כדי מתן הדרכה, ליווי ותמיכה בתהליכי הקליטה וההסתגלות של המשתקמים, עד להשתלבותם המלאה במקום העבודה.

אחת מהאפשרויות העומדות בפני המשתקמים היא יזמות עסקית ופתיחת עסק עצמאי במסגרת של "תכנית יוזמה". בתכנית ישנם מגוון מסלולים שונים כגון מסלול לתכנון ולפיתוח קריירה, מסלול להעסקה עצמית, תכנית להעצמה אישית וקבוצתית של נשים (סטודיו "אבן דרך") ועוד.