עבודה לנפגעי נפש כאחד מהכלים הדומיננטיים בתהליך ההחלמה והשיקום


מאמרים » מאמרים
 

הנתונים הסטטיסטיים העגומים שחושף משרד הבריאות מראים שבישראל סובלים כ- 250,000 אנשים מהפרעה נפשית כלשהי, שמתוכם כ-130,000 בלבד מוכרים למערכת הרפואה הציבורית וזוכים לסיוע נפשי ומקצועי.

מעמותת "יוזמה דרך הלב", ארגון ששם לו למטרה להוביל לשינוי כלכלי- חברתי במעמדם של אנשים הנאלצים להתמודד מוגבלויות שונות בעזרת שיקום תעסוקתי, מציינים שרק אחוז קטן מנפגעי הנפש פונים למוסד לביטוח הלאומי למימוש זכותם לקבלת קצבה, ורק אחוז זעום מתוכם זוכה להיכנס למערכות השיקום.

מחקרים רבים בארץ ובעולם הוכיחו שאחד מהכלים הדומיננטיים בתהליך ההחלמה והשיקום של נפגעי נפש נוגע לתעסוקה מתאימה, ובמדינות המפותחות, וישראל בכללן, ישנה מגמה לפתח ערוצים המאפשרים עבודה לנפגעי נפש בדרך שתקדם ותעצים אותם, תוך התייחסות הן לרצונותיהם, כישוריהם ומאווייהם והן לקשייהם הנובעים מההתמודדות עם המחלה.

 

מיצוי כל היכולות והכישורים, תוך שליטה באתגרים שמציבה המחלה

 

מעמותת "יוזמה דרך הלב" מסבירים כי העבודה לנפגעי נפש מהווה מרכיב חשוב בתהליך ההחלמה, היות והיא דורשת סדר יום מאורגן, בנוסף לתרומתה הרבה לביטחון העצמי וליציבות הנפשית והכלכלית.

עם זאת, השילוב של פגועי הנפש בעולם התעסוקתי הנורמטיבי דורש מהמערכות הנורמטיביות סיוע ביצירת סביבה תומכת מחד, ומאידך מחייב גם את המתמודד למצות את יכולותיו וכישוריו בצורה טובה יותר, תוך שליטה בקשיים והאתגרים שמציבה בפניהם המחלה.

אחת מתכניות הדגל של "יוזמה דרך הלב" היא תכנית ייחודית המכונה "יוזמה", אשר שמה לה למטרה לשיקום תעסוקתי של פגועי הנפש באמצעות פיתוח עצמאות תעסוקתית והשתלבות בשוק העבודה. התכנית מציעה מסלולים חדשניים לאנשים שנקבעו להם אחוזי נכות, ומעוניינים להשתלב כעצמאים או שכירים בשוק העבודה.

 

שיתוף פעולה בין כל הגורמים המשמעותיים הסובבים את האדם בקהילה

 

התכנית לפיתוח עצמאות כלכלית ושילוב בעבודה לנפגעי נפש משלבת בתוכה תהליכי אימון ותהליכי שיקום יחד עם התמקצעות תעסוקתית, וליווי המתמודד לכל אורך הדרך, תוך הקפדה על עקרונות האתיקה, הרגישות והכבוד, והקשבה לרצונותיו, צרכיו ויכולותיו האינדיבידואליים של כל מתמודד ומתמודד.

אנשי המקצוע של "יוזמה דרך הלב" מציינים שתהליך הליווי כרוך בשיתוף פעולה עם המשפחה וכל הגורמים המשמעותיים הסובבים את האדם בקהילה, לצורך הפיכת הליך השיקום לאפקטיבי ומוצלח.

התכנית מציעה מספר מסלולים שונים, שהעיקריים שבהם הם המסלול להעסקה עצמית, המסלול לפיתוח תעסוקתי וקריירה ומסלול למיזמים קבוצתיים סביב עיסוק ספציפי, שבמסגרתו מקימים המשתתפים מיזם משותף המאפשר להם לרכוש מיומנויות תעסוקה מתקדמות, להתנסות באופן מעשי ולייצר הכנסות בשוק החופשי.

 עבודה לנפגעי נפש | יוזמה דרך הלב

 
גירסת הדפסה   |   שלח לחבר
 
שילוב בקהילה ותעסוקה – מעכשיו זה אפשרי שילוב בקהילה ומציאת תעסוקה לבעלי מוגבלויות הם דברים חשובים מאין כמותם, ועכשיו, בעזרת הארגון "יוזמה דרך הלב", להיות אזרח מן השורה הוא לא רק חלום רחוק. קרא עוד
העסקת נכים: זה לא סטטיסטיקה אלא בני אדם הנתונים הסטטיסיים הנוגעים לתחום העסקת נכים בישראל הם עגומים, ומראים על אחוזי אבטלה של 50%-70% מכלל אכלוסיית הנכים בישראל. קרא עוד
תעסוקה נתמכת לנפגעי נפש - עצמאות ואיכות חיים תעסוקה נתמכת לנפגעי נפש היא אחת הדרכים הטובות ביותר ליישם חוק זה הלכה למעשה. הצוות המקצועי והמיומן של ארגון יוזמה בדרך הלב, המפעיל מיזמים, תוכניות ייחודיות ותהליכי חדשנות בתחום התעסוקה קרא עוד