דרכי ההתמודדות עם מחלת נפש ושגרת החיים בצל המחלה


מאמרים » מאמרים
 

ישנו מגוון רחב של הפרעות ומחלות נפשיות שחלקן הפרעות מולדות ואחרות התפתחותיות או אישיותיות. בין מחלות הנפש השונות ניתן למנות את הפרעות מצב הרוח (כגון ההפרעה דו קוטבית או הדיכאון), ההפרעות הפסיכוטיות (כגון סכיזופרניה והפסיכוזה), הפרעות חרדה, הפרעות אכילה, הפרעות דיסוציאטיביות, הפרעות הסתגלות וכיוצא בזה.

מארגון יוזמה דרך הלב, חברה המתמחה בהפעלת מיזמים ותכניות חדשניות המותאמות לצורכיהם של אנשים בעלי מוגבלות נפשית, פיזית או חושית, מציינים שההתמודדות עם מחלת נפש בעלת השלכות משמעותיות רבות, הן על הלוקים בה והן על התא המשפחתי, והיא דורשת היערכות מצד הסביבה לשגרת החיים החדשה בצל המחלה.

על אף שמחקרים בתחום לא הוכיחו כל קשר בין הימצאותה של הפרעה נפשית לבין גורמים משפחתיים שעשויים לעורר את התפרצותה, משפחות רבות נאלצות להתמודד עם הסטיגמות החברתיות ותפיסה המפנה כלפיהם אצבע מאשימה.

 

איכות חיים ועצמאות תפקודית בדרגה המרבית האפשרית


מעמותת יוזמה דרך הלב מציינים שעל קשיי ההתמודדות עם מחלת נפש, אחוזים בודדים בלבד מנפגעי הנפש פונים לקבלת סיוע ותמיכה, ושיעורים פחותים אף יותר מודעים לאפשרותם להיכלל במערכות השיקום.

מהעמותה מסבירים שבשנת 2000 יצא חוק שיקום נכי נפש בקהילה שבמסגרתו משוקמים פגועי הנפש ומשולבים בקהילה במטרה לאפשר להם איכות חיים ועצמאות תפקודית בדרגה האפשרית המרבית, תוך הקפדה על כבודם וחירותם ברוח חוק היסוד. במסגרת זו זכאים פגועי הנפש לשירותי סל שיקום מגוונים, שכוללים, בין היתר, שיקום תעסוקתי וסיוע בהשתלבות בשוק העבודה.

מחקרים בתחום הוכיחו שתעסוקה מתאימה מהווה את אחד מהכלים הדומיננטיים ביותר בתהליך החלמתם של נפגעי נפש ושיקומם המוצלח, ובמדינות מפותחות רבות, וישראל בכללן, קיימת כיום מגמה לפתיחת ערוצים חדשים, המאפשרים לנפגעי הנפש לעבוד ולהתפרנס באופן מעצים ומפרה.

 

תחושות של שייכות, פרודוקטיביות ותרומה לחברה


עבור מרבית בני האדם מהווה ההשתלבות בשוק העבודה אחד מהמרכיבים החשובים ביותר לפיתוח הזהות, העצמאות, ההערכה העצמית וקשירת קשרים חברתיים, זאת לרווחה הכלכלית.

המסגרת התעסוקתית מספקת עבור כל אחד מאיתנו שורה של צרכים, החל מתחושות של שייכות, פרודוקטיביות ותרומה לחברה, וכלה באתגר, הישגיות ותחושת שליטה, ובפרט כשהדבר נוגע לקבוצות מיעוט המתאפיינות באינטגרציה חברתית נמוכה והדרה מתמשכת, בהן קבוצת פגועי הנפש.

מעמותת יוזמה דרך הלב המתמחה בשיקום תעסוקתי מדגישים שהמסגרת התעסוקתית מהווה מרכיב חשוב בהתמודדות עם מחלת נפש ותהליך ההחלמה, מהסיבה שהיא יוצרת סדר יום מאורגן ותורמת ליציבות הנפשית הכלכלית. אחת מתכניות הדגל מבית העמותה היא תכנית "יוזמה", המציעה מסלולים חדשניים לפגועי נפש המעוניינים להשתלב בצורה מוצלחת בשוק העבודה.

 התמודדות עם מחלת נפש | יוזמה דרך הלב

 
גירסת הדפסה   |   שלח לחבר
 
עבודה לבעלי מוגבלויות? יש דבר כזה מציאת עבודה לבעלי מוגבלויות היא דבר חשוב מאד בתהליך הטיפול של אדם הסובל ממוגבלות. היא מאפשרת לאדם לפתח עצמאות כלכלית, ובכך מחזקת את ביטחונו העצמי. קרא עוד
שילוב בקהילה ותעסוקה – מעכשיו זה אפשרי שילוב בקהילה ומציאת תעסוקה לבעלי מוגבלויות הם דברים חשובים מאין כמותם, ועכשיו, בעזרת הארגון "יוזמה דרך הלב", להיות אזרח מן השורה הוא לא רק חלום רחוק. קרא עוד
שיקום תעסוקתי לנפגעי נפש שירותי שיקום תעסוקתי הם השלב האחרון עד כה בשרשרת השינוי המבורך שהתחולל בתחום החל משנות ה-60 של המאה ה-20. הצוות המקצועי של ארגון יוזמה דרך הלב, המפעיל תוכניות שיקום תעסוקתיות שונות לפגועי הגוף והנפש, מסבירים על חשיבותו של השיקום התעסוקתי. קרא עוד