הצעות עבודה לנכים: הנתונים הסטטיסטיים


מאמרים » מאמרים
 

מסקר שנערך על ידי משרד התמ"ת לצורך בחינת החסמים הניצבים בפני עובדים המשתייכים אל קטגוריות המודרות משוק העבודה עולה שבעלי מוגבלויות נתפסים על ידי המעסיקים כמי שאינם מסוגלים לבצע חלק נכבד מהתפקידים.

מנתוני המוסד לביטוח הלאומי עולה עוד שבישראל ישנם מאות אלפי בעלי מוגבלויות בגיל העבודה המתקשים להשתלב בשוק התעסוקה, אם בשל התנגדותן של חברות להעסקת נכים ובעלי מוגבלויות אם ובשל חוסר ההנגשה וחוסר ההיערכות וההיענות מצד מעסיקים על מנת להתאים את סביבת העבודה לצורכיהם ולאפשר את שילובם בפועל במקומות העבודה.

מנתוני משרד הכלכלה עולה עוד שרוב ההשמות והצעות עבודה לנכים עד כה התמקדו בעיקר בתחום הייצור, והן מתאפיינות ברובן בשכר מינימום וללא כל צורך בהכשרה כלשהי, זאת למרות שחלק לא מבוטל מאוכלוסייה זו הנה אקדמאית ו\או שמסוגלת לתפקד באופן עצמאי לחלוטין על אף המוגבלות.

 

שיעורי אבטלה גבוהים ביחס לכלל האוכלוסייה


מארגון "יוזמה דרך הלב", ששם לו למטרה להוביל לשינוי חברתי-כלכלי במעמדם של אנשים המתמודדים עם מוגבלויות שונות, מציינים שהתיקונים בחוק לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות שנעשו בשנים 2005 ו-2010 מעודדים העדפה מתקנת לאנשים בעלי מוגבלויות ופותחים פתח לגיוון במספר המשרות והצעות עבודה לבעלי מוגבלויות ולנכים בהשוואה לשנים קודמות.

ישנן כיום משרות רבות אשר פונות גם לאוכלוסיה זו, תוך התאמתה של סביבת העבודה הפיזית והנגשתה לנכים. בין הצעות עבודה לנכים כיום ניתן למנות משרות בתחום המחקר, החינוך, ההנדסה, הנהלת חשבונות, מחשבים, עריכת דין וכיוצא בזה.

יחד עם זאת, המציאות העגומה מראה שעל אף התיקונים שנעשו בחוק לשוויון הזכויות של אנשים עם מוגבלות ועל אף המאמצים לשלבם בשוק העבודה, שיעורי אבטלה בקרב בעלי המוגבלויות עדיין גבוהים ביחס לכלל האוכלוסייה.

 

דעות קדומות וחסמים הפוגעים בסיכויי ההשתלבות בשוק העבודה


מארגון "יוזמה דרך הלב" מסבירים שהתופעה נובעת הן מהדעות הקדומות כלפי בעלי המוגבלויות, המייחסות להם יכולות שהנן נמוכות יותר מיכולותיהם בפועל, והן לחסמים שיש לרבים מהנכים, חסמים הגורמים להם לאבד את הביטחון העצמי ופוגעים בסיכויי השתלבותם בשוק העבודה. התופעה בולטת בעיקר בקרב בעלי המוגבלויות האקדמאים, שרבים מהם אינם מועסקים בתחום התמחותם אלא ברמות נמוכות יותר של משלחי ידם.

אחת מתכניות הדגל של "יוזמה דרך הלב" היא התכנית "בוחרים לעבוד", המיועדת לאנשים בעלי מוגבלות פיזית או נפשית המעוניינים להשתלב בעולם העבודה אך נזקקים להדרכה, ליווי ותמיכה. התכנית מסייעת לפונה החל משלב החיפוש אחר הצעות עבודה לנכים, ומכינה אותם להשתלבות מוצלחת במקומות עבודה המתאימים לכישוריהם, תוך מימוש הפוטנציאל העצמי והעצמת תחושת הסיפוק.

 הצעות עבודה לנכים | ויזמה דרך הלב

 
גירסת הדפסה   |   שלח לחבר
 
שילוב בקהילה ותעסוקה – מעכשיו זה אפשרי שילוב בקהילה ומציאת תעסוקה לבעלי מוגבלויות הם דברים חשובים מאין כמותם, ועכשיו, בעזרת הארגון "יוזמה דרך הלב", להיות אזרח מן השורה הוא לא רק חלום רחוק. קרא עוד
בשביל מה צריך שיקום תעסוקתי? שיקום תעסוקתי מעניק לבעלי מוגבלויות את האפשרות לקחת חלק גדול יותר בכל מעגלי החיים: משפחה, חברה ועבודה. בניגוד למחשבה האוטומטית של רובנו, השיקום של פגועי הגוף והנפש אינו לטובתם בלבד אלא לטובת החברה כולה. קרא עוד
שיקום תעסוקתי – שילוב בשוק העבודה שיקום תעסוקתי הוא אחד מהיישומים בפועל של החוק מבחינה עקרונית, שכן חוק זה לא רק בא להגן על כבודו וחירותו של אדם עם מוגבלות, אלא גם לעגן את זכותו להשתתפות שוויונית ופעילה בכל תחומי החיים ולתת לו מענה הולם לצרכיו באופן שיאפשר לו חיים עצמאיים במידה האפשרית. קרא עוד