העסקת נכים: זה לא סטטיסטיקה אלא בני אדם


מאמרים » מאמרים
 

הנתונים הסטטיסיים הנוגעים לתחום העסקת נכים בישראל הם עגומים, ומראים על אחוזי אבטלה של 50%-70% מכלל אכלוסיית הנכים בישראל. כל הניסיונות להקטין את האפלייה בשוק העבודה על ידי חוקים לא עזרו עד היום, והדרך היחידה ליצור שינוי היא להגביר את המודעות. צוות חברת יוזמה בדרך הלב, מרחיב על הנושא.

 

הסטטיסטיקה היבשה היא בני אדם


הנתונים הסטיסטיים מדברים על 50%-70% אבטלה בקרב אוכלוסיית בעלי המוגבלויות בישראל, המהווה 18% מכלל האוכלוסיה. קל ונוח לשכוח שמאחורי הנתונים הסטטיסטיים עומדים תמיד בני אדם: מעל 100,000 איש (בהתאם לאחוזים, מדובר על 100-400 אלף) שאין להם אפשרות למצוא עבודה בגלל מוגבלות כלשהי שהם סובלים ממנה, למרות שיכול מאוד להיות שהם מוכשרים מכל בחינה אחרת.

 

מגמה חיובית של שינוי


ב-2015 אושר הסכם בין ההסתדרות למגזר העסקי שיחייב את המעסיקים להעסיק גם בעלי מוגבלויות שונות, בהתאם לגודל העסק, בסוג של אפלייה מתקנת, בדומה לשריון מקומות לנשים במפלגות הגדולות. ההסכם הורחב גם למגזר הפרטי ואמור להיות מיושם גם במגזר הציבורי, ובאופן כללי היענותם של בעלי העסקים לכך היא גדולה וחיובית, למרות השאלת והקשיים שעולים תוך כדי יישום התוכנית.

 

לא רק שכר מינימום


לצערנו הרב הנטייה היא, עדיין, העסקת נכים במשרות "פשוטות" ובשכר מינימום. בחלק מהפעמים מדובר על בעיה של חוסר השכלה או הכשרה מקצועית, ובחלק של אפלייה. כך או כך, מעטים בעלי המוגבלויות שמצליחים לפרוץ את המעגל הזה. לשמחתנו, נושא שילוב בעלי מוגבלויות בשוק העבודה ושיקום תעסוקתי הוא נושא שזוכה להד שהולך וגדל בשיח הציבורי, וגם המגמה הזו הולכת ומשתנה לאט לאט.

 

עומדים ביעדים


היעד שהוצב להעסקת בעלי מוגבלויות בשנת 2016 עמד של העסקת נכים בשיעור של 3% מכלל העובדים בחברות שיש בהן יותר מ-100 עובדים. כל המומחים בתחום אומרים כי אין סיבה שהיעד הזה לא יושג, בזכות בשיח הציבורי המתפתח בנושא, כפי שכבר הזכרנו. ככל שהשיח הציבורי בנושא ילך ויגבר, והמודעות הציבורית לנושא תעלה, כך ישתפר המצב, לבטח. מדבור בתהליך של צמיחה בחברה הישראלית, בתקווה ששילובם של בעלי מוגבלויות יפתח דלת להפחתת אפלייה מכל סוג ובכל תחום.

  העסקת נכים | יוזמה דרך הלב

 
גירסת הדפסה   |   שלח לחבר
 
שיקום תעסוקתי - להשתלב, להשתקם, להצליח שיקום תעסוקתי הוא שם כולל למגוון תוכניות ומסגרות. ישנן תוכניות המתאימות לאנשים המתמודדים עם מגבלה מסוימת, למשל תוכניות המיועדות לאנשים עם מגבלה פסיכיאטרית. ישנן תוכניות המתאימות לאנשים המתמודדים עם מוגבלויות שונות קרא עוד
עבודה לנכים – השתתפות ותרומה כאשר באים לחפש עבודה לנכים או לאנשים בעלי מוגבלויות אחרות, נפשיות וחושיות, אפשר למצוא מגוון רחב של תכניות ומסגרות תעסוקתיות הבאות לתת מענה בדיוק על צורך זה. לרוב, מטרת תכניות ומסגרות אלו תהיה לפתח עצמאות תעסוקתית עבור אותם המתמודדים קרא עוד
שיקום תעסוקתי – שילוב בשוק העבודה שיקום תעסוקתי הוא אחד מהיישומים בפועל של החוק מבחינה עקרונית, שכן חוק זה לא רק בא להגן על כבודו וחירותו של אדם עם מוגבלות, אלא גם לעגן את זכותו להשתתפות שוויונית ופעילה בכל תחומי החיים ולתת לו מענה הולם לצרכיו באופן שיאפשר לו חיים עצמאיים במידה האפשרית. קרא עוד