לוגו יוזמה

בריאות הנפש - מחלות והפרעות נפשיות


האדם מורכב מגוף ונפש, המקיימים ביניהם קשרים מגוונים לכדי יצירת שלם אחד. בדיוק כפי שלאדם עשויות להיות בעיות בתפקוד הגוף אשר פוגעות בו ומפריעות לתפקודו, כך גם עשויות לעתים להיות מחלות או הפרעות נפשיות שעלולות לפגוע באדם ובתפקודו. ההפרעות הללו יכולות להיגרם בשל מגוון גורמים שונים, כאשר חלקן הנן חד פעמיות, בעוד אחרות נמשכות לאורך זמן ודורשות טיפול ממושך.
 

על אף שעניין בריאות הנפש נתפס בחברה כדבר סטיגמתי ומלווה בסטראוטיפים ודעות קדומות הנוגעות להתנהגות בלתי צפויה ובלתי מובנת, הרי שאנשים המתמודדים עם בעיות והפרעות נפשיות יכולים לעתים קרובות, בעזרת טיפול נכון, להשתלב בקהילה ובחברה, כמו כל אדם אשר סובל מכל מבעיה רפואית אחרת.

 

הפרעות ומחלות המשפיעות על הדרך שבה האדם חושב, מרגיש ומתנהג


מחברת "יוזמה דרך הלב", ארגון המתמחה בהפעלת תכניות ומיזמים חדשניים המותאמים לצורכיהם של אנשים עם מוגבלויות נפשיות, פיזיות או חושיות, מסבירים שההגדרה של ארגון הבריאות העולמי למושג "בריאות הנפש" נתונה לפרשנויות שונות, שכן היא נשענת על נורמה מקובלת או סטייה ממנה בהיבט הרגשי, ההתנהגותי, המחשבתי וקשרי גומלין עם אחרים, בעקבות מצוקה נפשית ו/או פגיעה בתפקוד.
 

באופן כללי, תחת הקטגוריה "הפרעה נפשית" מסווגות מגוון הפרעות ומחלות המשפיעות על הדרך שבה האדם חושב, מרגיש, מתנהג ומתקשר עם הסביבה. בין ההפרעות הנפשיות השכיחות ביותר ניתן למנות את ההפרעה הדו-קוטבית, הסכיזופרניה, החרדה והדיכאון. כמו כן, ישנן גם הפרעות המלוות במצבי פסיכוזה בעוצמות שונות, כגון מחשבות שווא, הזיות ו/או פגיעה בתפיסת המציאות.

 

בריאות הנפש: החוק לשיקום נכי נפש בקהילה


מארגון "יוזמה דרך הלב" מציינים שבשנת 2012 הוציא שר הבריאות דאז רפורמה בבריאות הנפש שלפיה מועברת האחריות למתן שירותים הנוגעים לבריאות הנפש ממשרד הבריאות אל קופות החולים במטרה לאחד בין המערכת המטפלת במחלות גופניות לבין המערכת המטפלת במשברי נפש, כשכל מעטפת השירותים והטיפולים מוענקת באמצעות גוף אחד שהוא קופות החולים.
 

הטיפול בהפרעות נפשיות עשוי לכלול טיפול פסיכולוגי, טיפול תרופתי, שיקום בקהילה וכיוצא בזה, בהתאם לסוג ההפרעה ולדרגת חומרתה. מטרת התכנית לשיקום בקהילה היא לאפשר לאנשים עם מגבלה נפשית להשתקם ולהשתלב בהצלחה בקהילה, ובכך להוביל לשיפור באיכות חייהם.
 

מערך השיקום בקהילה עוגן בשנת 2000 בחוק "שיקום נכי נפש בקהילה", לאפשר לאנשים נפגעי נפש את הדרגה המרבית של עצמאות תפקודית ושיקום תעסוקתי, תוך הקפדה על כבודם וחירותם ברוח חוק היסוד.

בריאות הנפש | יוזמה דרך הלב