לוגו יוזמה

רוצה לעבוד? ולא יודע/ת איך להתחיל? המדריך לשיקום ואימון תעסוקתי


כל מי שנמצא בשלב של חיפוש אחר עבודה עשוי להכיר מקרוב את תחושת התסכול והבלבול שמתלווים לעתים קרובות אל התהליך, החל משליחת אינספור קורות חיים ללא מענה ממעסיקים, דרך ראיונות עבודה כושלים וכלה בהתפשרות על תעסוקה שאינה מותאמת ונדידה בין מקומות עבודה כאלו ואחרים.

התהליך עשוי להיות מורכב ומתסכל שבעתיים עבור מי שתמודדים עם מגבלה פיזית, נפשית או חושית. אנשי הצוות בחברת יוזמה דרך הלב, ארגון המציע מערך שלם של תכניות שיקום ואימון תעסוקתי לאנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית, פיזית או חושית, מסבירים שמדובר, אמנם, בתהליך מורכב אבל לא בלתי אפשרי!

תקווה חדשה: היכולת להשתקם ולהשתלב בצורה פרודוקטיבית בקהילה ובחברה

אם בעבר נגזר על אנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית, פיזית או חושית להיות נידונים לאשפוזים פסיכיאטריים תכופים, לסטיגמה שלילית ולחיים שעיקרם סבל, בדידות וניכור חברתי, הרי שכיום, בזכות קדמה הטכנולוגית שהתרחשה בתחום והשימוש בתרופות חדשות שנמצאו יעילות עבור מגוון בעיות פסיכיאטריות שונות, שעד אז לא היו ניתנות לטיפול, השתפרה משמעותית איכות החיים של פגועי הנפש.

דבר זה מעניק תקווה חדשה בכל הקשור ליכולת שלהם להשתקם ולהשתלב בצורה פרודוקטיבית בקהילה ובחברה. משרד הבריאות מציע כיום מגוון תכניות לשיקום ואימון תעסוקתי תוך כדי שיתוף פעולה עם ארגונים ועמותות שונות, זאת במטרה לסייע לאנשים המתמודדים עם מוגבלויות שונות להשתלב בצורה מוצלחת במעגל העבודה, מה שמוביל לא רק לשיפור מצבם הכלכלי, אלא גם שיפור הדימוי העצמאי ואיכות חייהם.

אימון תעסוקתי: שיבוץ אל התכנית המתאימה תוך התחשבות ברצונותיו וצרכיו המיוחדים של האדם

ממחקרים בתחום עולה שאימון תעסוקתי, ליווי וסיוע באיתור תעסוקה מתאימה הם מהכלים הטובים והיעילים ביותר כיום לשיקום ולהשתלבותם המוצלחת של אנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית, פיזית או חושית, בקהילה ובחברה, הן בזכות ההערכה שהסביבה מעניקה להם אבל בעיקר בזכות ההערכה העצמית שלהם ביכולותיהם.

ביוזמה דרך הלב מציינים שהשירותים לשיקום תעסוקתי פרוסים ברחבי הארץ וניתנים לאנשים בטווח הגילאים 18-65 המאובחנים כלוקים בנכות רגשית, נוירו-פסיכולוגית, פיזיתאוחושית. השיבוץ אל התכנית המתאימה נעשה על פי מספר קריטריונים ותוך התחשבות ברצונותיו,כישוריו, יכולותיו וצרכיו המיוחדים של האדם. המערך השיקומי כולל, בין היתר, אבחון תעסוקתי, השלמת השכלה על פי צורך והכשרה מקצועית במתכונת של קורסים בתחומים שונים המוכרים על ידי האגף להכשרה מקצועית.

 

אימון תעסוקתי | יוזמה דרך הלב